Na ledovci, který je součástí lyžařského resortu Les Diablerets, se projdete po prvním visutém mostě na světě, jenž spojuje dva horské vrcholy. Je zasazený doprostřed dechberoucí horské krajiny, kde se všude okolo tyčí k nebi záplava tří a čtyřtisícovek. V Alpách jen stěží najdete více fotogenickou scenerii. 

Jak název napovídá, Glacier 3000 leží v nadmořské výšce tři tisíce metrů, v jihozápadní části Švýcarska vzdušnou čarou asi patnáct kilometrů od východního cípu jezera Lac Léman (Ženevské jezero). Nejbližším větším městem je Lausanne, proslulé díky vinicím Lavaux, které jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO. Vzdálené je asi hodinu jízdy autem.

Na cestu se ovšem můžete vydat také mnohem stylověji – luxusním panoramatickým retro vlakem GoldenPass Belle Époque, který jezdí z Montreux do Lenku přes Saanen, kde je třeba přestoupit na autobus. Z jeho oken si pak ještě obhlédnete historický Gstaad.


Cesta ve stylu Belle Époque

Půvabná železniční trasa zpočátku vede po svazích nad třpytící se hladinou jezera, kolem vinic a dále pokračuje malebnou oblastí s horskými průsmyky a nádražíčky, která jako by vypadla z časů před první světovou válkou. To ostatně platí také o celé vlakové soupravě ve stylu Belle Époque.

Vagony vykládané vzácným dřevem mají polstrovaná křesla, přihrádky na zavazadla aspirují na dílo uměleckého kováře a jediným moderním prvkem je elektrické otvírání dveří. Z VIP sedadel v prvním voze mají cestující stejný výhled jako řidič. 


Elegantní závrať s Tissotem

Lanovka na Glacier 3000 jezdí z horského sedla Col Du Pilon ve výšce 1546 metrů a cesta do bájných tří tisíc metrů trvá s jedním přestupem v Cabane (2525 metrů) asi čtvrt hodiny. Po výstupu v horní stanici Scex Rouge (2971 metrů) zbývá překonat ještě stovku schodů k visutému mostu, který se elegantně prohýbá nad závratnou propastí.

Most je dlouhý 107 metrů a vydrží nápor větru až 200 kilometrů v hodině. Na obou vrcholech, které spojuje, jsou panoramatické terasy. Jednu z nich zdobí přímo do skály namontované obří hodinky s průměrem ciferníku asi třicet centimetrů. Odkazují na hodinářského sponzora, stejně jako samotný název mostu: Peak Walk by Tissot.

Výhledy nemají chybu. Obzor kolem dokola lemují majestátní pohoří, strmé srázy vedou do horských údolí s idylickými vesničkami a blankytně modrými jezery. Pro lepší orientaci jsou na terasách k dispozici digitální dalekohledy Viscope, které zobrazují názvy okolních vrcholů a jejich nadmořskou výšku. Je mezi nimi celkem 24 čtyřtisícovek: Matterhorn, Mont Blanc, Mönch, Jungfrau a další.


Se závratí vstup zakázán

Když vstoupíte na osmdesát centimetrů široký most, či spíše lávku, je to zvláštní pocit. Zpočátku ani necítíte, že se lehce pohupuje. Čím víc se však blížíte doprostřed, tím je pohyb výraznější. Pokud se vám poštěstí pobýt zde chvilku sami, zkuste se rozběhnout…

Další „nej“ atrakcí na Glacier 3000 je nejvýše situovaná bobová dráha na světě. Při adrenalinové jízdě, jejíž trasa vede místy až šest metrů nad povrchem, zažijete dvakrát takřka volný pád. Oblíbené jsou také procházky po ledovci k nedaleké restauraci Refuge l’Espace a „ďábelské“ skále Quelle Du Diable (2908 metrů).

Zdejší lyžařský areál nabízí třicet kilometrů sjezdovek a jako bonus skvělé terény na freeride v ohromující horské kulise ve výšce od třinácti set do tří tisíc metrů. Na běžkaře pak čeká sedm kilometrů perfektně upravených stop.

Výčet aktivit doplňuje sáňkování, jízda psím spřežením nebo rolbou upravenou pro transport pasažérů a v letních měsících tři via ferraty.


Architektonická superstar a čas pro hodinky

Autorem futuristické čtyřpatrové budovy horní stanice lanovky na vrcholu Scex Rouge je architektonická superstar Mario Botta. V nejvyšším poschodí sídlí restaurace Botta s obřími panoramatickými okny. Servírují se zde speciality z kantonů Vaud, Valais a Bern, velice oblíbené jsou zejména zdejší dopolední brunche (tzv. Peak Brunch).

Kromě restaurace je v komplexu také Watch & Souvenir Shop, jehož slogan zní „There is always time for a nice watch“. Časomíru od některé z předních švýcarských značek můžete pořídit v nevšedním prostředí v nadmořské výšce 2971 metrů.

Zatímco sezona pro milovníky zimních sportů na ledovci trvá od listopadu do května, most je, v závislosti na počasí, přístupný po celý rok.