Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského varuje před podvodnými reklamami, které na internetu zneužívají jeho jméno. Na různých internetových stránkách a platformách se objevuje výzva v designu webové prezentace EPH, vybízející k registraci mezi investory holdingu.

Falešná reklama láká investory na výnosnost aktiv i výrazný risk s minimálními riziky. Po zájemcích o investice do EPH chce vyplnit kontaktní údaje. Poté, co se osoba registruje, má vyčkat na telefonát od finančního experta holdingu.

„Rozhodli jsme se otevřít přístup k investicím všem občanům, protože to bude dobré jak pro EPH, tak pro české občany,“ tvrdí jménem Daniela Křetínského inzerát. Jde však o lež.

Na klamavou reklamu upozornil holding v úterní tiskové zprávě. „Lze předpokládat, že cílem neznámých podvodníků je získat z takto akvírovaných osob co nejvíce osobních údajů a pokusit se dostat k jejich finančním prostředkům,“ varuje společnost v prohlášení.

Klamavá reklama lákající na investice do EPH

Holding již odstranění reklam řeší a zvažuje právní kroky. „Chceme apelovat na všechny uživatele internetu, aby pečlivě prověřovali podezřelé ‚výhodné‘ nabídky investic,“ stojí dále v tiskové zprávě.

EPH aktuálně čtvrtého nejbohatší Čecha přitom není první velkou firmou, která se stala obětí falešných reklamních kampaní. V roce 2019 například zaplavila internet vlna podvodných reklam, které lákaly na investice do bitcoinu a zneužívaly jméno Petra Kellnera a společnosti PPF.

Stránky nabízející nákup kryptoměny zneužily i další známá jména, například finančníka Zdeňka Bakalu, modelku Petru Němcovou či fotbalistu Pavla Nedvěda. Reklamy se obvykle tvářily tak, že daná osobnost mluvila se známým moderátorem a dala „zaručenou radu“, jak zbohatnout.

Loni řešila obdobné problémy také energetická firma ČEZ – a ne poprvé. Na sociálních sítích se objevila vlna klamavých reklam lákajících na investice do kryptoměn nebo dluhopisů ČEZ Active.

Perličkou zůstává, že právě ke vpuštění nových investorů do svých struktur je Daniel Křetínský extrémně skeptický, jak prozradil jeho byznysový partner Patrik Tkáč.

„V naší struktuře vytváří trochu problém, že Dan nechce spravovat peníze našich klientů. Chce si udržet svůj typ nezávislosti. Kromě nás jakožto osob a rodin nechce mít jiné ekvitní peníze. Nechce mít zodpovědnost, kterou mít nemusí. A je dost bohatý na to, aby si toto pravidlo mohl dát,“ řekl Patrik Tkáč Forbesu loni na podzim.