Petr Ševčík vede firmu, která vyrábí skladové systémy, má dnes dvě stě zaměstnanců a tržby v řádech stovek milionů. Její současný CEO přitom ve společnosti začínal docela jinde – během léta chodíval pomáhat do skladu montovat regály, zatímco přes rok se věnoval škole a hokeji, který hrál dlouho na úrovni první ligy.

Jádrem byznysu firmy Kredit, kterou dnes Ševčík vede, jsou takzvané podvozky pojízdných regálů, tedy mechanika, která umožňuje přesouvat úložné prostory ve skladních halách. „Krása spočívá v tom, že standardně máte ve skladu 60 procent uliček a my jsme našimi podvozky schopni oproti standardním technologiím kapacitu skladů zdvojnásobit,“ popisuje Petr Ševčík produkt firmy, která odbavuje zakázky v průměru za sto tisíc eur. Krása, jak čtyřiatřicetiletý Ševčík říká, tkví navíc i v půlmiliardovém obratu, kterého firma loni dosáhla.

Freeride
Předplatné Forbesu Freeride

Ševčík studoval podnikání, a přestože se sluší říct, že jedním ze čtyř zakladatelů byznysu byl jeho otec, převzetí společnosti v plánu nebylo – i s titulem a po zkušenostech z brigády začínal na nejnižší pozici obchodníka. „Chodil jsem po firmách a nabízel naše regály, postupem času jsem dostal na starost obchod pro Česko, pak celý obchod,“ popisuje šéf firmy.

Hlavní je podle něj vždycky dělat víc, než se od člověka na dané pozici čeká. „Jak zkušenost z montáže, tak z obchodu mi do křesla CEO hodně pomohly, jednak mě kolegové obchodníci můžou hůř opít rohlíkem, jednak sám vím, že to nemají jednoduché,“ dodává. Navíc je podle něj o něco snazší získat respekt zaměstnanců, kteří vědí, že kdysi býval na jejich pozici.

Respekt si teď Ševčík musí získávat i ve větším korporátu. Loni totiž koupila stoprocentní podíl ve firmě norská skupina Gonvarri, která působí v oblasti transformace oceli. „Byznys jsme chtěli vybudovat na určitý level a vizí bylo později najít vhodného investora, který se nejen vyzná v našem oboru, ale stará se o svoje lidi podobně jako my,“ vysvětluje krok Ševčík.

Je to jako druhá vysoká škola.

Mladý rodák z jihu Moravy si ale svoji pozici CEO obhájil a nově působí i v boardu nadnárodní společnosti. „Jsem tam já a tým padesátníků, šedesátníků z celé Evropy, kteří mají mnohem víc zkušeností než já,“ popisuje Ševčík a dodává: „Je to jako druhá vysoká škola.“

V plánu má proto teď hlavně učit se a zefektivnit procesy uvnitř firmy. „Za posledních pět let jsme zdvojnásobili obrat a bylo by hezké říct, že za dalších pět zvládneme to samé. To bych se ale rouhal. Tehdy nám přála ekonomika, teď je těžké říct, jak na tom světové hospodářství bude,“ uzavírá generální ředitel.