Řada lidí ji vnímá téměř jako sprosté slovo. Ultimátní přečin proti designovému příbytku. Ve skutečnosti může prokázat stejný efekt jako kus umění na zdi. Jen s ní musíte umět pracovat nebo si najmout někoho, kdo to dokáže.

Jako Adéla Lipár Kudrnová, interiérová designérka, která stojí za projekty, jako je například Chalupa s přívlastkem, penzionem Na Škole či bytem populární dvojice food blogerů Taste of Prague.

„Tapeta je nejlepší způsob, jak zpříjemnit místnost, protože okamžitě vytvoří útulno,“ tvrdí. Nepředstavujte si ale celou místnost oblepenou papírem s potiskem kytiček. Dnešní tapety jsou uměleckou záležitostí, mohou mít strukturu dřeva nebo kašmírového papíru.

Většinou se vybere jedna stěna, kam ji umístíte, a ona tapeta zde působí jako obraz. Tomu může odpovídat i cena, někdy stojí ozdobit takovým způsobem například třímetrovou stěnu i šedesát tisíc korun. „V Čechách je v segmentu designových tapet ale stále velká nevyužitá příležitost,“ tvrdí Lipár Kudrnová.

Za zmínku stojí nejen firma Lavmi designérky Babety Ondrové, ale také TA-PE-TY, které nabízí tapety od respektovaných umělců, jako je Daria Podboj, Jan Šimsa a další.

Prodej tapet stoupl za poslední rok celosvětově, podle Adély Lipár Kurdové za to může také pandemie, kdy lidé tráví většinu času ve svém příbytku a chtějí utéct od tíživých myšlenek k něčemu příjemnému. „Také se domnívám, že minimalistické interiéry, které byly v módě v posledních letech, zkrátka nejsou pro každého,“ přiznává.

Druhým důvodem, proč prahneme po papírovém obložení našich zdí, jsou seriály. Podívejte se pozorně na hity jako Bridgertonovi, Bílý tygr, Dámský gambit, Veliká nebo Mělas to vědět. Ve všech těchto počinech jsou k vidění opravdu luxusní tapety.

Pokud byste po nich toužili, připravte se, že budete utrácet. Například tapeta, která si zahrála v seriálu Mělas to vědět s Nicole Kidman a Hughem Grantem, od značky Gracie Studio stojí 35 tisíc za roli, o něco levnější je výjev pastelových orchidejí na tyrkysovém pozadí od firmy Osborne & Little. Ten se objevil v Dámském gambitu a zaplatíte za něj okolo sedmi tisíc korun za roli.

I přesto, že tapety nyní vidíme v aspiračních interiérech stále častěji, podle Adély Lipár Kudrnové okolo nich ale stále opatrně našlapujeme. „Nikdy dopředu svému klientovi neprozradím, že mu navrhnu do interiéru tapetu. Jinak by to většina lidí odmítla. Když ji pak ale uvidí v hotovém návrhu, většinou jsou nadšeni,“ prozrazuje.

Interiérová designérka také vyzývá, abychom popustili uzdu své fantazii a neomezovali se na tapetování stěn. Skvěle může podle ní vypadat i vytapetovaný strop nebo kuchyňská linka. Vypadá to, že po období asketické vizuální strohosti opět vstupujeme do éry, kdy víc je víc.