Největší český e-shop Alza si pořídil nové kanceláře. A ne jen tak ledajaké – najdete v nich starý náklaďák, kino a také neuvěřitelných dvacet sedm zasedaček na jednom patře.

Má to svůj důvod. Během pandemie si firma vyzkoušela, že individuální úkoly zvládnou zaměstnanci v klidu z domova. Kanceláře tak mají smysl hlavně pro týmovou spolupráci a k té je potřeba dostatek prostoru.

Společnost se třemi tisíci zaměstnanci donedávna sídlila ve čtyřech budovách v pražských Holešovicích. Aby dostala pracovníky pod jednu střechu, rozšířila stávající headquarters v budově, kterou vlastní mateřská firma Alzy. Původní patro o rozloze 3300 metrů čtverečních tak doplnila dalším podlažím s dvojnásobnou plochou.

„Nové kanceláře jsem začal navrhovat před dvěma lety. Tehdy jsem se bál, že sotva je dokončím, čeká mě kvůli růstu firmy plánování dalších,“ líčí ředitel expanze a facility společnosti Alza Jan Moudřík, zatímco nás provádí po poloprázdných kancelářích nedaleko holešovického přístavu.

„Vzhledem k pandemii ale vzaly tyhle obavy za své. Kvůli bezpečnosti zatím držíme obsazenost maximálně na třetině a vypadá to, že i v budoucnu tady zaměstnanci budou trávit mnohem méně času než dřív, a když už, tak jiným způsobem,“ popisuje aktuální výhledy.

Před pandemií žádali zaměstnanci práci z domova, teď se ptají, jestli můžou přijít do kanceláře.

Podobně jako řada dalších firem si Alza během pandemie vyzkoušela ve větší míře práci z domova. A zjistila, že to není vůbec špatný způsob fungování. Do budoucna tak míří k takzvanému hybridnímu modelu, který kombinuje home office a práci v kancelářích.

„Je vtipné, že před pandemií nás zaměstnanci žádali, aby mohli pracovat z domu. A teď se nás naopak ptají, jestli můžou přijít do kanceláře,“ popisuje Moudřík náladu ve firmě.

Vydání Forbesu Osobnost roku 2024

Změnu v předcovidovém a pocovidovém přemýšlení dokresluje i kontrast mezi starou a novou částí kanceláří. První z pater zařizoval Moudřík se svým týmem před osmi lety a v duchu trendů ze Silicon Valley nabízí také možnosti volnočasového vyžití.

Postupně tak míjíme posilovnu, lezeckou stěnu, ping-pong, saunu, solnou jeskyni či masážní místnost. Je to takové malé městečko, kam by se mohli zaměstnanci z fleku nastěhovat – nechybí ani služební byt pro případné přespání.

Nově zařízené patro je diametrálně odlišné. Velkorysý prostor plný zeleně působí vzdušně a otevřeně a dominují mu zasedačky nejrůznějších velikostí a stylů. Procházíme kolem prosklených místností, jejichž design připomíná horskou chatu, nádražní zastávku, starou knihovnu nebo třeba zenovou oázu.

Velkou část z nich si zaměstnanci nemusejí zamlouvat, protože díky nadstandardnímu počtu vědí, že vždy najdou volný prostor.

„Očekáváme, že do kanceláří budou zaměstnanci chodit hlavně kvůli spolupráci s kolegy. Za poslední rok se ukázalo, že individuální úkoly můžou plnit kdekoli, ale co se na dálku moc dobře dělat nedá, je tmelit tým a společně budovat kreativní projekty. Jednoduše tam chybí chemie, a proto je důležitá osobní interakce s kolegy,“ konstatuje Moudřík.

Zaručeně nejoriginálnější místo pro schůzku nabízí předělaný starý náklaďák Saviem. Do budovy ho firma dostala jeřábem přes střechu v době, kdy budovala požární schodiště. Hned vedle něj se nachází také velká kavárna, která je srdcem kanceláří – kvůli pandemii zatím zavřeným.

Vedle posezení u kávy si zaměstnanci mohou odpočinout také v místním kinosále, kde se kromě pracovních prezentací mají konat i projekce filmů. Do zařizování společných prostor firma investovala nejvíc peněz i energie, naopak design míst pro individuální práci nechala spíš jednodušší a nakombinovala přitom kanceláře uzavřené i otevřené.

„Už před pandemií jsme chtěli ubrat fixní pracovní místa a přidat sdílené stoly, kde by se střídalo více pracovníků. Aktuální situace nás jen utvrdila, že je to krok správným směrem. Postupně jsme navíc zmenšili počet stolů na ploše, aby vznikly větší rozestupy a nikdo se nemusel mačkat a bát nákazy,“ líčí Moudřík.

Aktuální přestavba vyšla Alzu na vyšší desítky milionů korun a firma zatím vyčkává, jakou obsazenost budou mít kanceláře po konci lockdownu. Pokud v nich i do budoucna zůstanou volné prostory, připadá v úvahu varianta, že by Alza část kanceláří pronajímala dalším společnostem.