Když pomineme koronavirus a americké volby, na seznam nejdiskutovanějších témat posledního roku můžeme nepochybně zařadit i udržitelnost. Tímto směrem začíná vyvíjet aktivity mnoho již existujících velkých firem, ale také začínající startupy.

Českým projektům, které jsou teprve na začátku své cesty za zelenější budoucností, chce v dosažení vize pomoci ostravský projekt Soulmates Ventures. Investiční ekosystém složený z akcelerátoru, inkubátoru a investičního fondu si klade za cíl posunout inovační projekty z fáze ověřeného MVP do škálovatelného byznysu, připraveného na růst na globálním trhu i vstup velkého investora.

„Ve světě je spousta investorů, kteří jsou připraveni rozdávat velké částky do nadějných startupů – musí o nich ale vědět,“ shrnuje hlavní myšlenku zakladatel projektu Hynek Sochor.

„Zakladatelé tzv. green tech startupů jsou sice experty na daný produkt, ale neumí tak dobře postavit obchodní tým, nastavit komunikaci se zákazníkem nebo marketing. Od toho jsme tu my.“

info Zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor
Zakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor

Na konceptu v rámci republiky poměrně ojedinělého projektu pracoval společně se současným výkonným ředitelem společnosti, Václavem Gregorem. Vznikem Soulmates Ventures navázali na své trvající partnerství ze studia Made by Soulmates, které firmám už několik let pomáhá s tvorbou marketingové komunikace a vytvářením konceptu pro budování značky. 

V oblasti zelených startupů se akcelerátor zaměřuje na klíčové oblasti, ve kterých vidí největší potenciál: vzduch, vodu, energetiku, mobilitu, vzdělávání, zdraví, potravinářství a cirkulární ekonomiku. Spadat do jedné ze zmíněných kategorií je základní podmínkou pro to, aby se startup mohl stát jedním z podporovaných projektů. 

Klíčovým je vliv projektu na společnost.

„Dalším klíčovým ukazatelem je pro nás vliv projektu na společnost a dále fakt, že produkt by měl být na trhu už v nějaké podobě vybudovaný i ověřený,“ jmenuje Gregor neopomenutelné položky ze seznamu, který by měl každý žadatel splňovat. Když v tomto ohledu vše sedí, přichází na řadu ověření právních záležitostí a čísla sloužící jakožto ukazatele dosavadního fungování firmy. 

Motorem devítiměsíčního akceleračního programu přitom není, jak by se na první pohled mohlo zdát, finanční pomoc. Ta je samozřejmě jeho důležitou součástí, ale hlavní důraz je kladen na předání dostatečného know-how.

„Naším cílem je firmě v jejích začátcích pomoci s nastavením procesů, ale také s dobrou komunikací vlastního produktu, který by si nakonec měla umět prosadit,“ zdůrazňuje šestačtyřicetiletý Sochor, který s podnikáním začal už na střední škole a těsně po dosažení plnoletosti vydělal svůj první milion. 

Právě nedostatečná schopnost firem se prosadit byla jednou z hlavních motivací k vybudování celého akceleračního ekosystému. „Chybělo tady prostředí, které projektům pomůže se lépe prezentovat. V současnosti složitý produkt, který spousta lidí nechápe, může být třeba za deset let zcela klíčový a používat ho budou všichni,“ vysvětluje dlouhodobou vizi podpůrného programu osmadvacetiletý Gregor.

Díky vybudovanému ekosystému zahrnujícímu vše, co startup v rané fázi potřebuje, lze ušetřit značné množství peněz, které by jinak zakladatel mohl rozházet tam, kde nejsou třeba nebo je to zbytečně nákladnější. Začínající firmě je možné zajistit tým odborníků prostřednictvím studia Made by Soulmates, ale spojit ji také s dalšími lidmi z byznysu, ke kterým by se jinak nedostala.

Celková částka určená na rozvoj vybraných startupů činí 600 000 eur.

Od letošního července, kdy bylo spuštěno první kolo přihlášek do akceleračního programu, prošly výběrem vyšší desítky firem, z nichž byly vybrány tři s největším potenciálem: Perfect Air vyvíjející senzory pro sledování čistoty ovzduší, Edlab, poskytující rozhraní pro experimentální výuku ve školách, a Sensetio se svou patentovanou technologií pro vědecké měření intenzity emocí. Celková částka určená na jejich rozvoj činí 600 000 eur.

Do konce července příštího roku plánují Soulmates Ventures nalít do sedmi dalších udržitelných startupů 80 milionů korun. Každý startup má však nárok na investici v maximální výši 13 milionů, přesná částka se liší projekt od projektu.

info CEO Soulmates Ventures Václav Gregor
CEO Soulmates Ventures Václav Gregor

Obě hlavy projektu, Sochor i Gregor, se shodují, že zelené projekty jsou nevyhnutelnou cestou k lepší budoucnosti, ke které se budou muset dříve nebo později přiklonit všechny státy světa. „Klimatické změny, chudoba, to jsou všechno problémy, které nakonec stejně nevyřeší stát, ale podnikatelé. Oni jsou totiž ti, kdo přichází s řešením,“ domnívá se Sochor.

„My jsme tu od toho, aby se celý proces zjednodušil, aby se zrychlila implementace unikátních technologií a vytvořilo prostředí, které bude nabízet alternativní řešení,“ dodává a zdůrazňuje, že zajímavou myšlenku má spousta lidí kolem nás, jde jen o to, ji přetavit v reálný byznys. I na to je Sochor se svými kolegy připraven. 

Vydání Forbesu Osobnost roku 2024

Pro podobné účely vytvořili pod Soulmates Ventures další entitu, nadační fond GIA (Green Innovation Academy), který má doplnit portfolio služeb a pomoci kvalitním myšlenkám, aby se z nich staly škálovatelné byznysy. 

„Během skautingu nových projektů jsme narazili na velké množství projektů, které ještě nejsou akcelerovatelné prostřednictvím Soulmates Ventures. Buďto neměly kvalitní prototyp nebo se jim nepodařilo ho uplatnit na trhu – přesto byla myšlenka produktu skvělá,“ říká Václav Gregor, který má za sebou již několik vybudovaných firem působících na americkém trhu a deset let zkušeností s podnikáním.

„Nadační fond slouží jako inovační akademie umožňující angel investorům podporovat myšlenky a vize, které mají velký potenciál, ale zatím jsou na začátku,“ vysvětluje. „Cílem je zakladatelům dodat sebevědomí v jejich produktu, připravit je na akceleraci prostřednictvím Soulmates Ventures a následně i větší investici.“