Zrovna začínala saunová sezona, když přišla zpráva, že musí vše zavřít. A namísto podpory ze strany vládních institucí se ještě od prezidenta Miloše Zemana v rohovoru pro deník MF Dnes dozvěděli, že zavření sportovišť, posiloven či saun nebude mít na ekonomiku vliv.

„Nepovažuji za šťastné, aby prezident republiky bagatelizoval újmu kohokoli, komu nevznikla vlastní vinou,“ reaguje na prezidentova slova provozní ředitel společnosti Saunia Jaroslav Zonyga. Pohled největšího provozovatele saunových center v ČR přinášíme v následujícím komentáři.

V první vlně bylo našich 11 poboček uzavřených po dobu 72 dní a vykázali jsme ztrátu blížící se 50 milionům. Jednalo se však o závěr saunovací sezony. Nyní jsme již po začátku nové sezony a nejspíš bychom za stejné období počítali ztráty řádově vyšší.

Předpokládal bych, že souvislost mezi ekonomickým růstem a odvětvím wellness, ve kterém se protočí miliardy, využívají ho miliony lidí ročně a desetitisíce lidí v něm pracují – jen u nás je to 350 zaměstnanců a navštíví jej milion zákazníků ročně – bude zjevná. Neznám ekonomickou poučku, která by to zpochybňovala, a nepovažuji ani za šťastné, aby prezident republiky bagatelizoval újmu kohokoli, komu nevznikla vlastní vinou.

Zvláště v této době by měl být naopak morální oporou. Je jasné, že celý tento rok je velkou zkouškou pro všechny a je těžké systémově vyrovnat vychýlení, které v ekonomice vzniklo. Odvětví wellness bylo co do přímého ovlivnění vlnou opatření jedno z nejpostiženějších.

A je to vcelku paradox, protože to epidemiologické riziko podle našeho hlediska není o nic vyšší než u jiných provozů. Virus při vyšších teplotách naopak velice rychle degraduje a v šatnách se u nás potkává velmi málo lidí. Navíc má pravidelné saunování nezpochybnitelnou roli při posilování imunitního systému.

Prohřátí v těle navozuje tzv. umělou horečku, což způsobuje vyplavení bílých krvinek a pravidelně lze takto imunitu posilovat stejně jako třeba svaly v posilovně. V rámci edukace v této oblasti jsme již na jaře udělali mnoho kroků: shromáždili jsme několik desítek celosvětových studií, vydali tiskové zprávy a zaslali otrevřený dopis na vládu.

K našim připomínkám se nikdo nevyjádřil.

Dokonce existují i studie snížení rizika onemocnění respiračními chorobami, díky kterým lze kvantifikovat, jak by pravidelné saunování mohlo pomoci ve výsledku snížit zatížení zdravotního systému. Bohužel ale současná situace naznačuje, že se toho přes léto v rámci příprav na novou vlnu opatření na straně vlády moc nestalo.

K našim připomínkám se nikdo nevyjádřil a nová vlna opatření nás opět smázla bez hlubší reflexe reálného dopadu i na pohodu a zdraví našich pravidelných zákazníků. Lze snadno vycházet z reakcí na e-mailu a sociálních sítích, kde zákazníci, stejně jako na jaře, popisují zhoršení své celkové kondice.