V dnes už legendárním rozhovoru pro deník MF Dnes o tom, že koronavirová krize smete jen neschopné hňupy a všichni, kdo ho kritizují, jsou blbečci, hodil prezident Zeman přes palubu hned několik podnikatelských sektorů naráz.

V haldě verbalizované zášti, kterou prezident vypustil z úst, figurovalo i mávnutí rukou nad zavíráním posiloven, neboť na nich ekonomika podle prezidenta beztak nezávisí. Odmávnutí celého fitness sektoru jako něčeho nepodstatného? To sedí – zvlášť z úst muže, který se nezvedne na nohy ani při uvádění nového ministra zdravotnictví do funkce.

Podle průzkumu České komory fitness, která vládě proti kompletnímu uzavření posiloven nabízela alternativu, přijde celý sektor během probíhajícího uzavření v těchto dvou týdnech o 285 milionů korun. A jeho přední osobnosti se k Zemanovu mávnutí rukou vyjadřují pro Forbes následovně:

Michal „Radar“ Vrátný, šéfinstruktor a zakladatel tělocvičen Železná koule

Na jedné straně chápu, že fitness průmysl tvoří v Česku zanedbatelný roční obrat (srovnatelný zhruba s denním obratem potravinářského průmyslu), z hlediska čísel je tedy absolutně pod rozlišovací schopností vlády, potažmo prezidenta (o němž pochybuji, že za celý život sáhl na činku). Jenže posilovny, gymy a tělocvičny nejsou jen kulturistika (tak jak to bylo vnímáno mnoho let), ale jde především o zdraví prospěšný pohyb, jenž pomáhá budovat kvality fyzické i mentální.

V době, kdy sedíme hodiny za monitory počítačů a jako generace trpíme pohybovými neduhy a vzrůstajícím počtem duševních onemocnění, považuji v kontextu ekonomiky nám podobná zařízení především za prevenci nákladů spojených s chorobami, jako jsou metabolický syndrom, nadváha, hypertenze, obezita, srdeční onemocnění, diabetes, omezení pohybového aparátu či v neposlední řadě ona psychická onemocnění. Nemocný člověk nejen tvoří náklady na léčbu, ale také nepřispívá produkci a v konečném důsledku HDP.

Důkazem nechť jsou naše tréninky přímo ve firmách (po několik let docházíme trénovat lidi například v SocialBakers nebo STRV), kdy nám jejich účastníci opakovaně potvrdili, že tréninkové dny jsou pro ně ty nejproduktivnější (byť pokrácené o dobu tréninku) a že je pro ně zvedání železa relax, který jim pomáhá od vyhoření v práci.

Jakub Prchal, fitness trenér a mistr světa v klasické kulturistice

Názor pana prezidenta Zemana považuji za mylný, protože otevřené posilovny jsou pro ekonomiku důležitější, než se na první pohled může zdát.

Když pominu fakt, že tisíce trenérů přijdou o příjem a mnoho majitelů fitness zkrachuje, jde také o to, že fitness centra už dávno nejsou místem jen pro železné hromotluky. Schází se v nich jak běžně pracující lidé, tak lidé z důležitých řídících funkcí, kteří tam udržují své fyzické i duševní zdraví v kondici. Zavřením fitek se toto vytrácí a oni tak čelí jak větším zdravotním problémům, tak zhoršenému psychickému stavu, který bezpochyby ovlivní kvalitu jejich výkonu v práci.

Aby ekonomika dobře fungovala, lidé nemohou být jen pod tlakem, ale musí mít útočiště, kde si jejich mysl od každodenních problémů odpočine. Proto nejúspěšnější firmy na světě tolik dbají na kvalitu života svých zaměstnanců. Dobře totiž vědí, že pak jejich pracovníci budou v práci šťastnější i produktivnější.

Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness

Výroky prezidenta Zemana vnímáme jako nešťastné a hlavně krátkozraké. Ano, je jasné, že se fitness a další sportoviště nemohou obratem srovnávat s automobilovým průmyslem. Jen fitness však má roční obrat v Evropě 28 miliard eur a to jistě není málo.

Navíc přínos sektoru pro tuto zemi není v obratu jako takovém. Pravidelná fyzická aktivita může výrazně zlepšit fyzickou i psychickou kondici celé populace. Pohyb je jednou z nejlepších prevencí a současně i lékem na řadu onemocnění počínaje nadváhou a obezitou a konče onkologickými nebo psychiatrickými diagnózami.

Domníváme se, že společně s úpravou jídelníčku může pravidelný pohyb snížit celkové náklady na zdravotní péči až o třetinu ročně. A právě takové věci by měla vnímat naše politická reprezentace dlouhodobě, covid necovid.

Václav Krejčík, provozovatel Energy Studií, Lole Concept Storu a Yoga Marketu

Řádně platím daně, DPH, odvody a vše, co náš systém vyžaduje. Podobných podnikatelů, dle všech signálů z vlády a od prezidenta očividně zbytečných, je mnoho. Provozuji dvě studia, která živí mnoho OSVČ a několik zaměstnanců. Jak však čtu… součástí ekonomiky nejsme. Musím říci, že jsem nevěřil svým očím, když jsem slova hlavy státu četl.

Jiří Vilímek, spolumajitel a manažer Fitness Victory

Na rozdíl od pana prezidenta Zemana nepovažuji sektor fitness za ekonomicky nepodstatný, to bych v něm nepodnikal. Fitness spadá pod služby, které tvoří celých 60 procent ekonomiky České republiky. Stejně tak bych si nedovolil komentovat, které obory jsou „potřebné“ a které „nepotřebné“, protože na každý tento obor jsou navázaná další odvětví, která tvoří celkový HDP.

V oblasti fitness se pohybuji přes 20 let, ať už jako úspěšný sportovec, vysokoškolský lektor, nebo spolumajitel dvou pražských fitness center. Je to oblast se širokým záběrem od prostých pohybových aktivit přes zdravé stravování, sportovní vybavení a oblečení, doplňky stravy až po odborné vzdělávací kurzy, semináře a poslední dobou stále populárnější chytré aplikace. Točí se v tom hodně peněz a je to jedna z nejprogresivnějších oblastí, jež má také přidanou hodnotu a tou je snaha o dosažení a hlavně udržení zdravého životního stylu.

Oblast fitness je úzce provázaná jak s kondičním, tak i s profesionálním sportem. Bez sezonní přípravy v posilovně se dnes neobejde takřka žádný špičkový sportovec, což by mohl vědět i pan prezident, který se s našimi medailovými reprezentanty velmi rád prezentuje před médii.

V našich pobočkách zaměstnáváme v průměru 10 recepčních, uklízečky, účetní, servisního technika, IT specialistu, grafika a máme navázanou spolupráci s více než 20 trenéry a instruktory. Jsme firma velikosti malého podniku a dáváme práci několika desítkám lidí, odvádíme daně a máme odpovědnost, které se nezříkáme.

Navíc u nás pravidelně probíhají vzdělávací kurzy, doplňkové pohybové aktivity a aktivity pro děti, ale také pro seniory, kteří pečují o své zdraví. Jsou si totiž vědomi, že pravidelné cvičení zabraňuje řídnutí kostí a zlepšuje nejen fyzickou kondici, ale i imunitní systém. Bohužel málokdo si může dovolit tu nejlepší lékařskou péči a státem placenou ochranku, která jej bude při každé příležitosti podpírat a shánět se po nejbližším popelníčku… Proto je tedy pro nás všechny nezbytné se o své zdraví starat také formou vhodné pohybové aktivity.

Jan Caha, spoluzakladatel Fitness Institutu a odborník na výživu

Fitness aktivity objemem finančního toku sice nedosahují montoven a těžkého průmyslu, nejedná se ale o ekonomicky nezajímavý segment služeb. Ba co více, plní důležitou preventivní funkci. Fitness aktivity prokazatelně vedou k lepšímu zdraví, a díky tomu i možným nižším nákladům na zdravotní péči nebo možné nižší zátěži pro nemocnice.

To je nejen aktuálně poměrně podstatný dopad, i když chápu, že jsme v České republice spíše zvyklí si rozmařile žít bez myšlenky na zdraví a poté až „hasit požár“ než se chovat preventivně.

Vydání Forbesu Cash je king

To, že podnikatelům dojdou peníze, pokud jim zastavíte ze dne na den podnikání nebo znemožníte peníze vydělávat, nesouvisí nijak se schopností nebo neschopností. Je to matematická rovnice s předem určeným výsledkem, kde jedinou proměnnou je čas. A bohužel u fitness sektoru – fitness center, posiloven, trenérů a instruktorů – tato pevná uzávěra již podruhé v krátké době čas přiblížení se bankrotu velmi zkracuje. Přichází navíc v době tzv. „prime timu“, kdy lidi chtějí cvičit a utužovat tak své zdraví.

Kdybych chtěl navíc výrok parafrázovat a trochu se nad jeho podstatou zamyslet… Tak pokud je fitness oblastí tak ekonomicky nezajímavou, tak jistě nebude problémem, pokud by fitness sektor dostal například roční „odpustek DPH“ nebo u živnostníků odpustek z daně z příjmu, zdravotního a sociálního pojištění. Dle prezidenta by to totiž stát vlastně ani nepoznal.

Michal Kulštejn, výživový specialista, mentor a trenér I. třídy v oboru kulturistika a fitness

Mě osobně mrzí, co pan prezident říká, ale chápu, proč to říká. Kdo se nikdy světu fitness nevěnoval, nemůže svět fitness znát – nemůže chápat jeho vliv, jeho význam v cestě za zdravím a psychickou pohodou vůbec. Málokterá služba podle mne hraje v této covidové době takovou roli, jako je právě ta, kterou lidé potřebují pro ochranu svého zdraví a utužení svého těla a mozku nejvíce. Je evidentní, že právě sportující lidé patří v boji proti covidu k těm nejodolnějším.

Tomáš Krmíček, zakladatel sítě EMS studií Body Express

Pan prezident je znám svým životním stylem, který má daleko ke sportu, fitness a zdatnosti obecně. Má jiné zájmy. Proto není překvapující, že tomuto odvětví nerozumí a nedohlédne rozsah jeho dopadů na hospodářství. Jde od něj pouze o mediálně zajímavé vyjádření, nic víc.