Americko-kanadský herec Matthew Perry nečekaně zemřel. Záchranáři ho nalezli v sobotu v jeho domově v Los Angeles, kde se údajně utopil ve vířivce. Oblíbenému komikovi, který nejvíce proslul rolí Chandlera Binga v sitcomu Přátelé, bylo 54 let.

O Perryho úmrtí informoval jako první web TMZ. Záchranáři vyrazili na místo pro podezření na zástavu srdce. Herce našli v bezvědomí a pokusy ho oživit selhaly. Podle TMZ se na místě nenašly žádné stopy cizího zavinění.

Pro většinu lidí bude herec navždy spojen s rolí Chandlera Binga v milovaném sitcomu Přátelé, který se vysílal deset sezon a měl 236 epizod, Perry za ni dostal i jednu z pěti nominací na cenu Emmy.

Jeho Chandler byl pro mnohé diváky vůbec nejoblíbenějším a nejvtipnějším charakterem ze šestice hlavních postav.

Po smrti Perryho kondoloval mimo jiné kanadský premiér Justin Trudeau či společnost Warner Bros., která Přátele produkovala.

„Odchod našeho drahého přítele Matthewa Perryho nás zdrtil. Matthew byl neuvěřitelně nadaný herec a neodmyslitelná součást rodiny Warner Bros. Television Group. Vliv jeho komediálního génia pocítil celý svět a jeho odkaz bude žít dál v srdcích mnoha lidí,“ uvedla.

Perry měl i další úspěšné, především televizní role. Hrál v Ally McBealové, Studiu 60, Dobré manželce a Dobrém boji. Seriál Mr. Sunshine dokonce i tvořil, produkoval a psal.

Objevil se i v řadě filmů. Tuzemským divákům bude patrně nejpovědomější z dvojice komedií Můj soused zabiják, kde si zahrál roli zubaře, k němuž se do sousedství přistěhuje nájemný vrah ztvárněný Brucem Willisem.

Loni vydal autobiografii Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih. Rozesmátý herec tam ukázal jinou tvář. Psal o ztracené lásce, osamělosti a především dlouholetým bojem se závislostí na návykových látkách, která začala už ve čtrnácti letech.

Příčinu problémů nalézá už v raném dětství, když ho v devíti měsících opustil otec. „Nemít rodiče je jedna z mnoha věcí, která vás vede k celoživotnímu pocitu opuštění,“ uvedl.

Vrchol závislosti přišel právě během natáčení Přátel, jeho životní role. Tři sezony má prý doteď v mlze.

„Můžete sledovat její průběh podle toho, kolik v jednotlivých řadách vážím. Když přibírám, je to alkohol. Když jsem hubený, jsou to pilulky. Když mám bradku, je to hodně pilulek,“ popisoval.

Bral Vicodin, Xanax, Suboxone. Nezřízeně pil alkohol, užíval kokain. Podstoupil nespočet odvykacích programů, pětašedesátkrát šel na detox, utratil dle svých slov zhruba devět milionů dolarů (zhruba dvě stě milionů korun) za to, aby vystřízlivěl.

Navštívil šest tisíc setkání Anonymních alkoholiků. Velkou část života zmařil v léčebných zařízeních. Krachovaly mu vztahy, včetně krátkého románku s Julií Roberts.

Šel na čtrnáct operací. Ve 49 letech mu vinou užívání opioidů prasklo tlusté střevo. Dva týdny byl v kómatu. Navzdory mizerným vyhlídkám přežil. Při natáčení filmu K zemi hleď, kde měl mít cameo, mu srdce přestalo na pět minut bít a museli ho oživovat.

Před dvěma lety měli herci z Přátel velké setkání v rámci speciálu HBO Max. Perry prohlásil, že už je střízlivý. Chtěl začít znovu. Mít rodinu, začít zase hrát. O svých trablech otevřeně mluvil a chtěl se z nich poučit.

„Byly časy, kdy jsem vstal a musel jsem si vzít 55 Vicodinů za den, abych ho zvládl. Když jste závislí, je to všechno matematika. Jdu sem, musím si vzít tři. Pak jdu tam, to bude chtít pět, protože to potrvá déle. Je to vyčerpávající, ale musíte to dělat, jinak vám bude fakt špatně,“ popsal pro New York Times.

„Nedělal jsem to proto, abych se cítil dobře. Rozhodně jsem nebyl pařmen; chtěl jsem si jen sednout na gauč, vzít si pět Vicodinů a dívat se na film. To byl pro mě ráj. Teď už není…“

Závislost možná byla pryč, ale zdraví už měl tou dobou navždy zhuntované. Pronásledovaly ho úzkosti, deprese, zničil si receptory mozku zodpovědné za vnímání potěšení. Podotkl, že i kdyby drogy zkusil brát znovu, už by na něj nejspíš nefungovaly.

To vše ale pomine, na špatné se zapomene. Zůstane Chandler, trochu nejistý, ale především sarkastický, vtipný a okouzlující.