Ve svých třiasedmdesáti letech ve čtvrtek ráno zemřel Štěpán Popovič, zámožný muž, bývalý prezident Svazu průmyslu ČR a významný český manažer, který desítky let vedl teplické sklárny. A také člověk, jenž zásadně ovlivnil začátky podnikání nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Štěpán Popovič pocházel z Ústí nad Labem, studoval vysokou školu textilní a strojní v Liberci a v roce 1989 se stal generálním ředitelem společnosti Sklo Union. Její nejvyšší post přitom opustil teprve před deseti lety. Tehdy už se skupina jmenovala AGC Flat Glass Czech, patřila pod nadnárodní koncern AGC. Její specializací byly a dodnes jsou především dodávky do autoprůmyslu.
Kromě toho, že významně ovlivňoval region jako šéf jednoho z největších zaměstnavatelů – AGC mělo předloni přes 4400 pracovníků a konsolidované tržby přes 14 miliard korun –, se nesmazatelně zapsal také do historie budování českého kapitalismu.
V roce 1990 dal šanci investiční společnosti PPF, za níž tehdy stál Petr Kellner, Milan Winkler (později se ve zlém rozešli) a Milan Maděryč. Půjčil jim 40 milionů korun, které se jim později v kupónové privatizaci podařilo významně rozhojnit, a stál tak u úspěchu Petra Kellnera, jehož jmění dnes Forbes odhaduje na 15,5 miliardy dolarů.
Čím mladý Petr Kellner významného manažera přesvědčil k tak vysoké půjčce bez jasného ručení? Verze Štěpána Popoviče zní takto: „Svou vizí investiční společnosti, svou vizí fungování v době kuponové privatizace. On byl jediný, který věděl, co se má udělat, jak to má fungovat. Krok po kroku. Řada lidí se jen domnívala.“ To uvedl Popovič v červnu 2009 pro MF DNES v rozhovoru, v němž se loučil s kariérou aktivního manažera.
Petr Kellner nezapomněl a Popovič byl dlouhé roky v nejvyšších orgánech skupiny PPF, naposledy jako předseda dozorčí rady. V této funkci skončil předlistopadový člen KSČ v lednu roku 2011.
Štěpán Popovič byl od poloviny devadesátých let aktivní také v teplickém fotbalu a Fotbalový klub Teplice o jeho smrti informoval jako první.