Do žebříčku nejbohatších lidí světa, který každoročně sestavuje časopis Forbes, se letos probojoval rekordní počet Čechů. Mezi dolarové miliardáře se nově zařadili zakladatel a spolumajitel antivirového Avastu Pavel Baudiš (1,4 miliardy USD) a spolumajitel finanční skupiny Penta Investments Marek Dospiva (1,0 miliardy USD). Čechů je tak v žebříčku osm, což je největší počet v historii.

Žebříček je ovšem tentokrát kratší a hubenější než loni. Lidí s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů je letos 2153 a jejich odhadované jmění je 8,7 bilionu dolarů. Před rokem jich bylo o 55 více a ovládali jmění o 0,4 bilionu dolarů vyšší. Důvodem je především výprodej na akciových trzích, a tím snižování hodnot firem, které bohatí vlastní. Pokles se nevyhnul ani českým zástupcům v žebříčku Andreji BabišoviKarlu Komárkovi.

„Náš žebříček ukazuje, že ani nejbohatší lidé světa nejsou imunní vůči ekonomickým silám a větší volatilitě trhů. I když ale čelí silnému protivětru, vynalézaví a neoblomní podnikatelé stejně nacházejí nové cesty, jak bohatnout,“ uvedla k letošnímu ročníku Luisa Kroll, jedna z hlavní editorek žebříčku Forbesu. Na ztenčování seznamu se podílelo také hodně Číňanů zchudlých kvůli zpomalování tamní ekonomiky a slabší euro vůči dolaru, na které dopláceli zase Evropané.

Nejbohatším člověkem světa zůstává druhý rok po sobě Jeff Bezos, zakladatel a spolumajitel internetového obchodu Amazon. Jeho jmění šlo nahoru o 19 miliard dolarů a pro letošek ho Forbes odhaduje na 131 miliard dolarů. Bill Gates je druhý s 96,5 miliardy dolarů, a rozdíl mezi prvním a druhým boháčem je tak nejvyšší od roku 2001. Investor Warren Buffett sice mírně chudnul (82,5 miliardy dolarů), ale obhájil třetí místo a čtvrtý je Francouz Bernard Arnault, hlavní postava luxusní říše LVMH. Významně propadl Mark Zuckerberg (62,3 miliardy dolarů), zakladatel Facebooku, který přišel téměř o 9 miliard dolarů a pro letošek je na osmém místě.


PořadíJménoMajetek v mld. dolarůZeměHlavní firmy
1. Jeff Bezos131USAAmazon
2. Bill Gates96,5USAMicrosoft
3. Warren Buffett82,5USABerkshire Hathaway
4. Bernard Arnault76FrancieLVMH
5. Carlos Slim Helu64Mexikotelekomunikace
6. Amancio Ortega62,7ŠpanělskoZara
7. Larry Ellison62,5USAsoftware
8. Mark Zuckerberg62,3USAFacebook
9. Michael Bloomberg55,5USABloomberg LP
10. Larry Page50,8USAGoogle

Do žebříčku přibylo 195 nováčků a mezi nimi také nejmladší self-made miliardářka všech dob Kylie Jenner, jednadvacetiletá zakladatelka teprve tři roky staré kosmetické značky Kylie Cosmetics, která loni utržila 360 milionů dolarů a prodává se především přes internet. Celkem je na seznamu Forbesu 252 žen, přičemž nejbohatší je Francouzka Françoise Bettencourt Meyers a nejbohatší selfmade miliardářkou je Číňanka Wu Yajun, spoluzakladatelka především realitního investičního holdingu Longfor Properties.

Nejbohatším Čechem zůstává Petr Kellner, který meziročně vystoupal v žebříčku o 15 pozic a s odhadovaným majetkem ve výši 15,5 miliardy dolarů je na 73. místě. To je jeho historicky nejlepší umístění. Kellner loni posiloval v telekomunikacích, když koupil maďarský, bulharský a srbský Telenor, pokračoval v restrukturalizaci Škody Transportation a jeho klíčové aktivum – společnost Home Credit, která je podle počtu obchodních míst největší splátkovou firmou světa – se vrátilo k solidní ziskovosti. Odhad jeho majetku jsme neměnili.


Pořadí ve světovém žebříčkuJménoMajetek v mld. dolarůHlavní firmyPůvod majetku
73. Petr Kellner15,5Home Credit, O2, Cetin, PPF BankaFinance, telekomunikace
617. Andrej Babiš3,5AgrofertZemědělství, chemie, potraviny
617. Radovan Vítek3,5CPI Property GroupReality
715. Karel Komárek3,1Sazka Group, Fischer, MNDLoterie, energetika
775. Daniel Křetínský2,9EPHEnergetika
1605. Pavel Tykač1,4Sev.en EnergyEnergetika
1605. Pavel Baudiš1,4AvastIT
2057. Marek Dospiva1Penta InvestmentsInvestice

Andrej Babiš, český premiér a beneficient svěřenských fondů, v nichž je zaparkovaný holding Agrofert, si meziročně pohoršil. O druhé místo mezi českými dolarovými miliardáři se poprvé musí dělit. Kvůli vyššímu zadlužení Agrofertu a nižší ziskovosti především jeho chemické části (umělá hnojiva) jsme meziročně snížili odhad jeho majetku o 1,1 miliardy dolarů a se jměním ve výši 3,5 miliardy dolarů se na něj dotáhl realitní magnát Radovan Vítek. Ten naopak profitoval z růstu cen nemovitostí a dalšího rozšiřování své realitní skupiny CPI Property Group. Vítek se tak s Andrejem Babišem dělí o druhé a třetí místo.

Čtvrtého Karla Komárka zasáhl podobně jako další dolarové miliardáře loňský pokles akcií, což pocítil přes řeckou loterii OPAP, která je součástí jeho panevropské loterijní skupiny Sazka. Odhad jeho jmění jsme tak mírně snížili i přesto, že celkově šla finanční výkonnost Sazka Group nahoru.

Pavel Baudiš a Marek Dospiva

Nováčky mezi dolarovými miliardáři jsou Pavel Baudiš a Marek Dospiva. Odhad majetku zakladatele a téměř třetinového majitele společnosti Avast, která chrání půl miliardy uživatelů po celém světě před internetovými hrozbami, vychází především z loňského uvedení firmy na londýnskou burzu. Pavel Baudiš investuje také do holdingu PFNonwovens, jednoho z největších výrobců netkaných textilií na světě, a do realit. Osmičku nejbohatších Čechů uzavírá pro letošek Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta Investments, která ovládá mimo jiné řetězec Dr. Max, sázkovou kancelář Fortuna nebo Aero Vodochody.