Večery jsou stále delší a prostředí českého Facebooku, Twitteru a Instagramu stále neutěšenější. Místo frustrace knihu, řekli jsme si ve Forbesu. Kde se inspirujeme?

I v prostředí českých sociálních sítí fungují malé soukromé knižní kluby. Jsou velmi inspirativní. Často je vedou přední české manažerky a podnikatelky, ženy z nejvyššího tuzemského byznysu, samy vášnivé čtenářky. Týden co týden na svých sítích doporučují knihy, které právě přečetly, knihy, které je inspirovaly a nadchly. Jde o knihy českých i zahraničních autorů, originály i překlady. 

Tak jsme si v redakci vymysleli seriál. Víkendový seriál, v němž nám ženy českého byznysu postupně doporučí padesát knih na příští rok. Na každý týden jednu. 

Manažerka Senta Čermáková, která má v poradenské společnosti Deloitte na starosti inovace, patří asi k těm vůbec nejaktivnějším čtenářkám v prostoru českých sociálních sítí. Čte knihy papírové, knihy ve čtečce, poslouchá je i v podobě audioknih. Málokdo má o současném knižním trhu takový přehled jako ona. 

„Můj plán je, že knížek do Silvestra letos přečtu stovku. A dnes, 22. listopadu, kdy připravuji výběr pro Forbes, jich mám přečteno 86,“ popisuje Senta Čermáková. Oblíbený žánr prý nemá.

„Čtu všechno. Vzrušují mě nově vycházející knížky, o kterých se mohu bavit s ostatními bookstagramisty, ale čtu i knížky starší a staré, většinou na doporučení. Taky čtu knížky, na které se odkazují autoři přímo ve svých dílech. A když mě zaujme nějaký autor, ráda si přečtu vše, co od něj či od ní zatím vyšlo,“ říká tahle nadšená čtenářka a respektovaná česká topmanažerka. 

V našem seriálu, v kterém oslovujeme ženy českého byznysu, které rády čtou, tedy Senta samozřejmě nemohla chybět. Aktuální díl věnujeme jen jejím tipům, doporučila nám jich totiž samozřejmě víc než jen tři. 


Senta Čermáková, Chief Innovation Officer, Deloitte CZ & CE

Foto Archiv Deloitte

Nikdy jsem nepřečetla tolik knížek jako letos. Vysvětluju si to tím, že jsem se naučila poslouchat audioknížky u sportu i vaření, že jsem si oblíbila kindle ve vířivce, a že mi v těch různých lockdownech a karanténách chybí cestování, tak si aspoň s knížkami cestuju ve své fantazii.

Nejvíc mě letos dostala knížka mladé německé autorky gruzínského původu, Nino HaratischwiliOsmý život (pro Brilku), renesanční příběh osmi generací gruzínských žen, ve kterém se prolínají války, komunismus, fanatismus, emigrace, láska, nenávist, úspěch, zrada, talent a vůle žít. Spisovatelka má skvělý dar vyprávět a mluví o Gruzii, která je mi blízká, neboť jsem v ní absolvovala výměnný studentský pobyt na vysoké škole, a moc jsem si tuto zemi zamilovala. Navíc jsem mnoho historických událostí sama prožila, čímž je mi knížka ještě bližší. 

A musím pochválit překlad Brilky od mé kamarádky Michaely Škultéty. Těším se na další knížku této autorky, Kočka a generál, která v češtině vyjde na jaře 2022.

Další autor, kterého jsem letos „objevila“ je Ital Paolo Giordano. Zaujala mě jeho prvotina Osamělost prvočísel, úvaha o dvou mladých introvertech, které pojí silné přátelské pouto a držíme jim palce, aby se překulilo v báječnou lásku, ale jde to ztuha. Kniha je milá i drsná, rafinovaná (však ji napsal matematik!), empatická a s napínavým nejednoznačným koncem. A i druhá knížka, generační román Dobývání nebe, vás strhne dechberoucími osudy a postavami, na které pak už nikdy v životě nezapomenete.

A třetí můj autor roku je americká spisovatelka Donna Tartt. Její věhlasný román Stehlík je procítěné vyprávění o dospívání v New Yorku a Las Vegas, ale nakonec se rozjede i do Evropy, a soupeří v něm dobro a zlo, přátelství a nenávist, dobrota a chamtivost. V příběhu kolísáte mezi boháči a podsvětím, sběrači umění i zloději, šťastlivci i životními ztroskotanci. A její prvotina Tajná historie je temným příběhem skupiny talentovaných studentů, kteří se vyrovnávají se zmizením jednoho z nejlepších kamarádů.

Všechny tyto knížky jsem si zařadila do své speciální knihovny, ve které dlouhodobě sbírám moje „pětihvězdičkové“ knížky spolu s 1001 Books You Must Read Before You Die podle Petera Boxalla.