Možná mnohé z nich sledujete, možná o nich ale ještě nevíte: v prostředí českých sociálních sítí fungují malé soukromé knižní kluby. Je jich stále víc a mnohé jsou velmi inspirativní.

Často je vedou přední české manažerky a podnikatelky, ženy z nejvyššího tuzemského byznysu, samy vášnivé čtenářky. Týden co týden na svých sítích doporučují knihy, které právě přečetly, knihy, které je inspirovaly a nadchly. Pod jejich posty se pak vine dlouhá diskuse se spoustou zajímavých postřehů i osobních příběhů. 

Nás tahle aktivita moc baví. V dnešní době dobré čtení zvlášť doporučujeme. Tak jsme si v redakci vymysleli seriál. Víkendový seriál, v němž nám ženy českého byznysu postupně doporučí padesát knih na příští rok. Na každý týden jednu. 

V dnešním díle se zaměříme na dobré knihy od ženy, pro kterou se dělání dobra stalo profesí. Lucie Mádlová je jednou z nejvýraznějších tváří českého byznysu, které naplňují pro mnoho lidí stále abstraktní termín společenská odpovědnost a udržitelnost řadou konkrétních aktivit.

V roce 2013 založila Asociaci společenské odpovědnosti a dodnes stojí v jejím čele jako výkonná ředitelka. Ostatně i doktorát z ekonomie získala v roce 2011 na téma společenské odpovědnosti. 

Asociace společenské odpovědnosti je nyní s více než čtyřmi stovkami členů největší iniciativou společenské odpovědnosti a Cílů udržitelného rozvoje od OSN v Česku.

Do Česka přivedla světový svátek dárcovství Giving Tuesday a ten proběhl právě v uplynulém týdnu, 30. listopadu. Kdy jindy přizvat Lucii, mámu devítileté dcery, do našeho knižního klubu? Zeptali jsme se tedy i jí, co ráda čte a co by doporučila ke čtení vám.

Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti

info Foto Anna Kovacic
Foto Anna Kovacic


Jeffrey D. Sachs: The Ages of Globalization

Jako první knihu bych čtenářům Forbesu doporučila pohled profesora Sachse, uznávaného světového ekonoma a odborníka na udržitelný rozvoj, na světové dějiny v kontextu výzev a příležitostí 21. století.

Jeffrey Sachs byl poradcem generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a stál při zrodu formulace a přijetí Cílů udržitelného rozvoje OSN (tzv. SDGs). Málokdo ví, že jeho manželka Sonia je původem Češka.

Autor je mi v udržitelnosti osobně velkou inspirací a vzorem. V roce 2017, když jsme v Česku vyhlašovali vůbec první ročník Cen SDGs na světě, jsem Jeffreyho se Soniou na slavnostní vyhlášení do Prahy pozvala. A bylo mi obrovskou ctí, že mé pozvání tehdy přijal a se Soniou na galavečer dorazili. A byla to moc milá návštěva.

Jeffrey tehdy prohlásil, že „České Ceny SDGs jsou skvělou inovací, která nejenže přitáhne pozornost k udržitelnému rozvoji, ale slouží také jako inspirace pro byznys, jednotlivce i veřejnou správu, aby zvýšili své aktivity k dosažení Cílů udržitelného rozvoje. Ceny SDGs jsou iniciativou, která by se rozhodně měla rozšířit do dalších zemí.“

Vím, že pokud potřebuji v oblasti udržitelnosti poradit, mohu se na něj kdykoli obrátit. A že se do Prahy vždy rád vrátí, což se od té doby několikrát stalo. Jeho kniha je nesmírně inspirativní čtení.


Christina Figueres, Tom Rivett-Carnac: The Future We Choose: Surviving the Climate Crisis

Krize pandemie koronaviru na celé světové populaci jasně ukázala, že je nezbytně nutné se vzdát svého pohodlí. A také nám jasně ukázala, že výsledek se nedostaví hned, ale později.

To samé platí pro změnu klimatu. Pokud nepodnikneme zásadní a rázné kroky, které zabrání růstu teploty, čeká nás další katastrofický scénář. V důsledku globálního oteplování jsme už nyní svědky extrémních výkyvů počasí nejen ve světě, ale také v Česku. Určitě máme všichni na paměti zesilující bouře a ničivé tornádo na jižní Moravě.

Tohle je moc zajímavá kniha jedné z největších expertek na změnu klimatu, která navíc stála za pařížskou klimatickou dohodou. Kniha vyšla pár týdnů před vypuknutím pandemie. A přesto je stále velice aktuální. Její poselství je nyní v prohlubující se pandemii ještě důležitější!

Je šílené a extrémně nebezpečné, že řada světových politiků stále staví změnu klimatu na vedlejší kolej a zpochybňuje opatření na snížení emisí.


Jeremy Heimans, Henry Timms: New Power: How Power Works in Our Hyperconnencted World

Kniha, která popisuje náhlý růst moderních platforem jako Uber nebo Facebook, nečekaná vítězství Obamy nebo Trumpa nebo vznik hnutí #MeToo a co za nimi skutečně stojí.

Pro mne opět kniha s osobním příběhem. Jeden z autorů, Henry Timms, je autor myšlenky globálního hnutí Giving Tuesday. Právě díky síle sociálních sítí (tehdy v roce 2012 v Americe díky Twitteru) dokázal z myšlenky vytvořit den, který bude namísto konzumerismu oslavovat pomoc druhým, vybudovat globální hnutí, které slaví miliony lidí po celém světě.

V Česku Giving Tuesday v roce 2016 osobně svěřil do mých rukou. A já jsem mu za to nesmírně vděčná, protože každým rokem se nám díky této skvělé myšlence daří ke štědrosti a dárcovství nadchnout stále více lidí. Během posledních pěti let Češi v rámci Giving Tuesday darovali více než 180 milionů korun a vykonali nespočet dobrých skutků.

V loňském roce Češi darovali na Giving Tuesday více než 73 milionů korun. Letos ale padl další rekord: na charitativní projekty v Česku darovali 95 290 061 Kč, loňský rekord jsme tak překonali o více než 20 milionů korun. Na počest všech dobrých skutků jsme v úterý vpodvečer promítli obří srdce na budovu Národního divadla v Praze.


Barbara Nesvadbová, Lucie Mádlová:  Mia a svět

A nakonec nemůžu jinak než si udělat promo na naši knihu Mia a svět. Na začátku roku 2021 jsem si dala dvě novoroční předsevzetí. Že z našeho katalogu udržitelných dárků vystavím parádní e-shop. Společensky prospěšný e-shop s udržitelnými produkty a dárky Nakup na Dobro jsme spustili v červenci.

To druhé předsevzetí bylo vydat knihu, která přiblíží (nejen) dětem Cíle udržitelného rozvoje OSN. Když jsem v ruce držela vánoční porcelán od české ilustrátorky Renáty Fučíkové, který už pár let navrhuje pro Rosenthal, doslova jsem si vysnila, že ilustrace ke knize by neměl dělat nikdo jiný než ona. A kdy jindy než o Vánocích se plní i ta nejodvážnější přání?

Renátu jsem s touhle ambiciózní myšlenkou oslovila a ona řekla ano, teda doslova napsala: „You made my day.“.A vytvořila ke knize společně se svými kolegyněmi z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara doslova epické ilustrace. Vyobrazila v nich vše, co jsem měla na srdci, a co trápí naši planetu: změnu klimatu, tání ledovců, sucho, chudobu a hlad ve světě, ubývání biodiverzity i migraci..

Příběh podle mého námětu napsala má přítelkyně Bára Nesvadbová. S velmi důležitým poselstvím, propojením tématu s dechberoucími ilustracemi, vznikla výjimečná kniha, která učí děti, aby měly rády svou planetu.

Malá Mia se v knize s babičkou a rodiči snaží zjistit, jak by mohli planetě pomoci. A i když to není jednoduché povídání (a ani jednoduché čtení – proto doporučuji, aby ji četli rodiče společně s dětmi), nakonec dojdou k nadějnému závěru: na Zemi můžeme žít i tak, abychom její krásy zachovali i pro další generace.