Potkali se v GE Money Bank, oba byli také vrcholovými manažery v PPF. Poté se ale jejich cesty rozdělily, aby nyní po letech opět splynuly u stále oblíbenějšího investování do nemovitostí.
Někdejší šéf Home Creditu David Bystrzycki (na úvodní fotografii uprostřed) a zakladatel pohledávkového správce CollectionsPro Jan Běhounek (na fotografii vlevo) spolu spouští crowdfundingový startup Roier. Z pozice CMO je doplňuje ještě Ondřej Drábek.
Cílem online platformy je propojit individuální zájemce o investování do nemovitostí s bytovými družstvy, která naopak hledají způsoby pro realizaci chystaných projektů.
Roier plánuje být v začátcích spoluinvestorem všech nabídek a přitom poskytuje dvě možnosti, jak peníze zajištěně investovat: přímým financováním vybraných objektů či formou participací na úvěrových smlouvách.
Minimální výše vkladu je momentálně nastavena na 100 tisíc korun. V nadcházejících měsících by ale trojice chtěla své tržiště zpřístupnit i pro zájemce o drobnější investování v řádu desetitisíců. Roční výnosnost by se měla pohybovat mezi sedmi až osmi procenty.
„Naším cílem je zpřístupnit investování běžným lidem a zároveň nabídnout jednotlivcům, firmám nebo jiným entitám možnost bezpečného získání financí bez závislosti na bankách,“ přibližuje Bystrzycki, který český a slovenský Home Credit vedl osm let.
Banky podle něj mají k tomu, co budou a nebudou financovat, stále dost konzervativní postoj. „Mnohdy nezohledňuje jen riziko investice, což je samozřejmě správný argument, ale také to, že moc neumí uplatnit individuální přístup a vystoupit ze zavedených procesů,“ domnívá se Bystrzycki.
„My tuto mezeru chápeme jako niche market a příležitost,“ dodává muž, který se mimo jiné podílel na vybudování Zonky a poslední dobou zastává roli angel investora do fintechových startupů jako Advanto nebo Mutumutu.
V pilotním provozu se Bystrzyckému s Běhounkem, kteří do rozjedu Roieru vložili ze svého pět milionů korun, podařilo s vybranými investory profinancovat nemovitosti za téměř 50 milionů korun. Do dvanácti měsíců by tuto částku rádi zčtyřnásobili.
Mezi dlouhodobějšími plány je pak rozšíření služby po celé Evropě. Roier zajímá expanze do zemí, kde nemovitostní trh stále dynamicky roste, jako jsou Rumunsko nebo pobaltské země.
„Zároveň chceme do regionů, kde je dlouhodobě stabilní, ale chybí tam alternativní formy financování – například Německo, Švýcarsko nebo Španělsko,“ doplňuje Jan Běhounek, který po odchodu z PPF působil také ve vedení zdravotnické firmy EUC.