Vystavují u nás i v zahraničí, navštěvují umělecké veletrhy, mezi znalci budí zvědavost. A hodnota jejich děl s každým podobným úspěchem stoupá. Řeč je o českých výtvarnících, kteří na uměleckém trhu působí už dnes rozruch a podle odborníků se do nich proto vyplatí investovat, nebo je alespoň sledovat.

Seznam celkem sta jmen sestavila J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+. Takzvaný J&T Banka Art Index představuje žebříček stovky umělců narozených po roce 1960, kteří jsou na výtvarné scéně nejvíce viditelní.

Pořadí v žebříčku odráží především pozornost, jakou jejich tvorbě věnuje odborná veřejnost – galeristé, kurátoři či sběratelé. Myšlenka za celým Indexem je taková, že čím větší pozornost umělci svým dílem získávají, tím více si jich všímají i sběratelé a cena jejich děl by tak měla v čase růst.

Index mapoval český umělecký trh už podesáté, představuje tak ucelené srovnání, jak se za poslední dekádu proměnila špička současné tuzemské umělecké scény. Letošní žebříček lépe než kdy jindy odhaluje, jak mimořádně talentovaná a odbornou veřejností oceňovaná je právě mladší generace autorů. Výtvarníci narození v 80. a 90. letech, kteří byli v minulých letech povětšinou mimo uměleckou scénu nebo teprve na škole, se letos dokázali probojovat mezi umělce o generaci či dvě starší.

Podle autorů žebříčku jsou to navíc v mnoha případech právě oni, kdo nejviditelněji reprezentuje současnou českou tvorbu v těch nejprestižnějších zahraničních institucích. „Oproti prvnímu ročníku je přes čtyřicet procent jmen v letošním Art Indexu zcela nových. I v top desítce jsou čtyři autoři, kteří se před deseti lety v žebříčku ještě ani neobjevili. Svědčí to o bohatosti české umělecké scény, ale i o tom, že existuje celá řada mimořádně talentovaných umělců, jejichž jméno jste zatím v našem žebříčku nenašli,“ komentuje zjištění Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky.

Kdo tedy tvoří první desítku umělců, kteří byli loni na trhu nejviditelnější?

Eva Koťátková

Výstava Moje tělo není ostrov od Evy Koťátkové

Žebříčku už poněkolikáté vévodí umělkyně Eva Koťátková. Absolventka AMU a UMPRUM a také nositelka Ceny Jindřicha Chalupeckého je v současnosti považována za nejúspěšnější českou umělkyni zejména díky bohaté a prestižní výstavní aktivitě v zahraničí.

Aktuálně vystavuje také v Národní galerii v Praze – její projekt Moje tělo není ostrov má být tuto sezonu největším výstavním počinem instituce.

Kateřina Šedá

Vizuální umělkyně Kateřina Šedá obsadila v žebříčku druhou příčku. Umělkyně, která měla mimo jiné už v roce 2011 samostatnou výstavu v londýnské galerii Tate Modern, ve své tvorbě otevírá řadu sociálních témat. „Snažím se spojit lidi prostřednictvím překážek. Moje práce otevírá řadu různých témat, ale v principu se snažím, aby se lidé navzájem uviděli novým způsobem,“ uvedla v rozhovoru pro Forbes.

Krištof Kintera

Výstava Krištofa Kintery Nervous Trees v pražském Rudolfinu (2017) | foto Vít Šimánek / ČTK

Sochař Krištof Kintera je na české umělecké scéně jedním z nejznámějších jmen. V současné době můžete jeho díla zhlédnout například na nově otevřené výstavě s názvem How can I help you? v pražském centrum současného umění DOX. Právě četné tuzemské výstavy pomohly Krištofovi Kinterovi k umístění na třetí příčce.

Zbyněk Baladrán

Kunsthistorik a absolvent Ateliéru vizuální komunikace, malby a nových médií na AVU má na kontě řadu ocenění i výstav. Umělec, který dnes pracuje především s videem, sám působí také jako kurátor.

Anna Hulačová

Anna Hulačová | Foto: Společnost Jindřicha Chalupeckého

Sochařka Anna Hulačová je jednou z českých umělkyň, jejichž tvorba rezonuje i v zahraničí. Ve své tvorbě čerpá z estetiky lidových tradic, ale i popkultury nebo starověku.

Jaromír Novotný

Umělec, který se věnuje především abstraktní malbě, má za sebou řadu výstav u nás i v zahraničí. Jeho tvorba se v minulosti objevila například také na výstavě v Corbusierově klášteře La Tourette ve Francii, letos můžete jeho díla zhlédnout v galerii House of Arts v Maďarském Veszprému.

Jan Kaláb

Umělec Jan Kaláb je jedním z jmen, které v žebříčku výrazně poskočily. Ještě před dvěma lety byl totiž až ve třetí desítce sledovaných umělců. Výtvarníkovi, který se věnuje zejména graffiti a street artu, pomohly k lepšímu umístění zahraniční výstavy i úspěchy v sálových aukcích.

Vladimír Houdek

Vladimír Houdek se věnuje klasické malbě i koláži. Vedle českých institucí vystavoval například v galerii Schleicher/Lange v Berlíně, Trafó Gallery v Budapešti nebo Národním muzeu současného umění v Bukurešti.

Martin Kohout

Vizuální umělec a absolvent kamery na pražské FAMU, který před pěti lety získal Cenu Jindřicha Chalupeckého pro umělce do pětatřiceti let. Jeho tvorba, konkrétně video Moonwalk (Měsíční chůze), se dostala až do Guggenheimova muzea v New Yorku.

David Böhm & Jiří Franta

Top desítku nejviditelnějších českých umělců letos poprvé tvoří jedenáct jmen, a to díky umělecké dvojici David Böhm a Jiří Franta. Autorský tandem spolu pracuje už od roku 2006. Podle odborníků sestavujících J&T Banka Art Index svými úspěchy na poli české i zahraniční umělecké scény dokazují, jak kreativně lze pracovat s tak podceňovaným médiem, jako je kresba.