Forbes RealDeal je souhrn, který vám na přelomu měsíce servíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech událo na českém realitním a stavebním trhu. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

Rekonstrukce, přestavby, nákupy. V měsíci únoru, který se často označuje jako ten nejdepresivnější v roce, se toho v oblasti nemovitostí dělo naopak mnoho pozitivního. Po úspěšné rekonstrukci například otevřela historická budova budějovického nádraží a další nádraží, tentokrát pražské, získalo nového majitele, který s ním má velké plány.

Řeč je o nádraží Vyšehrad, kde hodlá Milorad Mišković stavět mikrobyty. Tohle je únorový RealDeal a s ním deset zpráv z realitního trhu za druhý měsíc roku 2024.

Požehnané bydlení. Arcibiskupství pražské šlape do realit. Platforma XPlace, vlastněná římskokatolickou církví, se dohodla na odkupu čtyřiapadesáti bytů od společnosti Penta Real Estate, aby v nich mohla nabízet nájemní bydlení. Od Finepu pak Arcibiskupství pražské nakoupilo dalších sedmapadesát nájemních bytů v projektu v Praze 6 za stovky milionů.

Hromadně do nájmů. Předchozí zpráva o nákupech Arcibiskupství pražského dává ještě větší smysl v kontextu realitněporadenské společnosti BTR Consulting. Podle ní roste zájem o institucionální nájemní bydlení i o stavbu projektů, které celé pronajímá jedna konkrétní instituce. A to nejen v Praze, ale také v Brně. Do roku 2030 by tak v nájmu mohla podle BTR Consulting bydlet čtvrtina Čechů.

Miliardové nádraží. V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. O to víc teď, když tam po rozsáhlé rekonstrukci za miliardu otevřela historická budova vlakového nádraží. Podobu veřejných prostranství navrhl architektonický ateliér A8000 pod vedením architekta Martina Krupauera. Kromě veřejně přístupných prostorů s obchody a nabídkou služeb v nádražní budově přibyly i kanceláře a místnosti pro dopravní zaměstnance.

Zlevňující hypotéky. Průměrná sazba hypoték na počátku února klesla z lednových 5,96 procenta na 5,6 procenta, a dostala se tak na nejnižší hodnotu od června 2022. Bankovní rada České národní banky navíc snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta, takže se dá očekávat další zlevňování hypoték. A s tím i zvýšená poptávka po nemovitostech.

Trigema digitalizuje. Před rokem a půl kupovala investiční skupina Trigema miliardáře Marcela Sourala portál CenovaMapa.org, aby sbírala data o realitním trhu a rozvířila vody digitalizace trhu i hypoték. Teď díky realitní aplikaci Hypox a startupu Flat Zone nabízí možnost podepsat rezervační smlouvu na nový byt online i přehled o ocenění své nemovitosti v reálném čase na základě obrovského množství dat.

Skala skupuje byty. Developerská společnost PSN loni koupila patnáct činžovních domů se 425 byty přibližně za 1,1 miliardy korun. Chystá se je rekonstruovat a následně prodat nebo pronajmout. Podobnou částku hodlá šéf PSN Max Skala za akvizice utratit i letos.

Miško na Vyšehrad. Na přelomu tisíciletí byl Milorad „Miško“ Mišković u proměny Karlína, teď se pouští do rekonstrukce rozpadajícího se nádraží Vyšehrad. To se jeho společnosti Karlin Port Real Estate podařilo po dlouhých sedmnácti měsících vyjednávání koupit. Mišković v něm hodlá vybudovat mikrobyty.

Nádraží Vyšehrad | Vizualizace Karlin Port Real Estate

Co po Transgasu? Blízko ke dvěma miliardám bude mít společná investice PSN a Penta Real Estate do projektu na místě už zbouraného Transgasu na Vinohradech. Stavební povolení na blok domů s byty i kancelářemi by mohlo být příští rok v létě. Hotový projekt podle návrhu Jakuba Ciglera chce Penta spolu s PSN kolaudovat v roce 2027.

Ostrava ve vedení. Zatímco Praha má na Vltavskou filharmonii teprve dopracovanou architektonickou studii, Ostrava už pro svůj koncertní sál našla zhotovitele. Za 2,8 miliardy sál vybuduje sdružení firem IMOS Brno a IPS Třinec. Kompletní projekt za 4,1 miliardy korun by měl být hotový v roce 2027.

Ostrava, koncertní sál | Vizualizace Steven Holl Architects / Architecture Acts

Pozemky? Nechceme. Stát se snažil už popáté ve veřejné aukci prodat pozemky, na nichž stojí hotel Pyramida na pražském Břevnově. Vyvolávací cena 308 milionů korun ale nikoho nepřesvědčila o tom, že by měl o pozemky, na které má předkupní právo skupina Cimex Invest, usilovat.