Pozemky, na kterých stojí známý hotel Pyramida na pražském Břevnově, se ocitly už v páté aukci pořádané státem. Vyvolávací cena 308 milionů korun zájemce nepřilákala. Problém je, že majitel hotelu drží na lukrativní areál předkupní právo. Podle znalce je dražba ztráta času.

Téměř devatenáct tisíc metrů čtverečních v těsné blízkosti centra Prahy se na trhu neobjevuje zrovna často. Podobně lukrativní aktivum si majitelé drží těsně u těla, než přijde na stůl nabídka, která nepůjde odmítnout. Tím spíše je bizarní, že se tak velké pozemky ocitly v dražbě. A ještě víc, že je nikdo nechce.

Aukci pořádá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se snažil pozemky touto cestou prodat už popáté.

K přihlášení se do aukce s vyvolávací cenou 308 850 000 korun bylo ale nutné složit do půlnoci mezi šestadvacátým a sedmadvacátým únorem zálohu ve výši zhruba deseti procent vyvolávací ceny, konkrétně 30,8 milionu korun. To ale nikdo neudělal a v pořadí už pátá aukce tak končí ještě před vlastním začátkem.

Pokud by někdo zálohu složil, začalo by se elektronicky dražit 27. února v deset hodin dopoledne a končilo by se o dva dny později.

Jde o pozemky ležící pod a kolem hotelu Pyramida na Praze 6, který stojí hned pod strahovským kopcem a nedaleko rozlehlých zahrad pod Petřínem. V současné době patří tři parcely tvořící areál Pyramida státu, zatímco samotná budova unikátního brutalistního hotelu patří pod síť Orea Hotels, dceřinou firmu skupiny Cimex Invest.

S majitelem hotelu vedl stát ohledně pozemků dlouholetý soudní spor, který nakonec skončil podpisem nájemní smlouvy s ročním nájmem 6,7 milionu korun. To by tedy zřejmě byla renta, kterou by nový vlastník pozemků od OREA Hotels pobíral do roku 2030, kdy smlouva končí.

Předkupní právo odrazuje

Právě vlastník hotelu je zřejmě pro proces prodeje pozemků největší překážkou. Má totiž předkupní právo, které nebude váhat využít.

„Máme uzavřenou nájemní smlouvu na pozemky a svědčí nám předkupní právo, které hodláme využít v případě, že by třetí osoba pozemky vydražila,“ napsal redakci Forbes výkonný ředitel Orea Hotels Gorjan Lazarov.

Mezi znalci pražské realitní scény proto není žádným tajemstvím, že pozemky se touto cestou státu prodat nepodaří.

„Je to ztráta času. Příprava celé nabídky by byla finančně náročná. Když je navíc součástí smlouvy předkupní právo tak finančně silného subjektu, nemá to pro třetí strany vůbec cenu,“ hodnotí situace Radek Procházka, řídící partner ve společnosti Prochazka & Partners specializované na trh s komerčními nemovitostmi.

Podle něj je nesmysl pro kohokoli dalšího podávat nabídku ve chvíli, kdy si může majitel hotelu bez problému dovolit příhoz v aukci obratem dorovnat a pozemky koupit. „Orea je extrémně úspěšná skupina, jestli to nakonec někdo koupí, budou to oni. Navíc za pro ně výhodnou cenu,“ predikuje Procházka.

Naráží tím i na fakt, že cena pozemků se neustále snižuje. Do první aukce šly s cenovkou 381,5 milionu korun, která v dalších čtyřech klesla o více než sedmdesát milionů korun. I kdyby tak Orea chtěla pozemky pod svým hotelem koupit, nedává jí smysl kupovat je za současnou cenu.

Místo toho mohou potenciálním zájemcům dále „hrozit“ předkupním právem a čekat na další snižování ceny.

V aukčním kolotoči bude navíc stát pokračovat. „Pokud by aukce vítěze nepřinesla, ÚZSVM by co nejdříve vyhlásil další kolo prodeje,“ uvedla mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Lukrativní pozemky tak před sebou nejspíše mají nejméně několik dalších kol dražeb.

Nabídka od státu se vztahuje na celkem čtyři parcely. Tři z nich o celkové výměře přes dvanáct tisíc metrů čtverečních zahrnují parkoviště, manipulační komunikace patřící hotelu i zelené odpočinkové plochy s lavičkami. Čtvrtá parcela, kde stojí hotel a jeho nádvoří, má rozlohu přes šest tisíc metrů čtverečních.