Český statistický úřad (ČSÚ) dnes vydal předběžný odhad, podle něhož hrubý domácí produkt Česka meziročně propadl o 10,7 procenta a mezičtvrtletně o 8,4 procenta. Druhé čtvrtletí roku 2020 se tak zapisuje do tuzemské historie jako nejhorší kvartál vůbec.
ČSÚ na svých stránkách uvádí, že negativní meziroční vývoj HDP byl způsoben zejména značným poklesem zahraniční poptávky, dále pak nižší spotřebou domácností i investiční aktivitou.
„Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.
Podle ředitele strategického poradenství PwC Jana Hadravy vypadají z pohledu celoročního vývoje aktuální údaje méně negativně, než se původně očekávalo.
„Klíčový pro otázku, jak se z koronavirové krize česká ekonomika dostane, bude ale třetí a čtvrtý kvartál. Ve třetím se musí ekonomika vyrovnat s propadem cestovního ruchu kvůli chybějícím zahraničním turistům a po prázdninách budou zase podniky řešit konec efektu aktuálních vládních opatření, která uměle pomáhají udržet jejich hotovost a zaměstnanost,“ komentuje propad Hadrava.
Podobný názor zastává i analytik ČSOB Petr Dufek. „Na to, jak si ve druhém čtvrtletí vedl automobilový průmysl, kde se vyrobilo meziročně o polovinu aut méně, nebo některé služby, které se na dva měsíce propadly na nulu, jde vlastně ještě o docela dobrý výsledek,“ připomíná.
Rekordní propad každopádně hlásí zároveň i Evropská unie, jejíž hrubý domácí produkt se podle rychlého odhadu Eurostatu meziročně propadl o 14,4 procenta. Nejhůře si s meziročním propadem 22,1 procenta stojí Španělsko, které se tak dostalo co do HDP na úroveň roku 2002.
Zprávy z Evropy tak plynuje navazují ty ze Spojených států, kde se ekonomika za druhé čvrtletí (přepočteno na celý rok) propadla o bezprecedentních 32,9 procenta.