Tuhle školu budete milovat. Nemá žádnou povinnou docházku ani třídní knihu, ale zato vinný sklípek, půdu s kinosálem, zahradu s grilem i bar. K tomu je zatraceně stylová a na víkend nebo klidně týden může být jenom vaše.

Jmenuje se to tu Sborovna, škola tady kdysi bývala, ale od letošního července tohle místo funguje jako penzion pro pětadvacet lidí. Sborovnu najdete v poklidné vesničce Zbraslavice u Kutné Hory, hned vedle místního kostela. Figuruje také na seznamu nejkrásnějšího českého ubytování Amazing places.

Jakmile ale vstoupíte dovnitř, poznáte, že tohle místo dýchá atmosférou staré vesnické malotřídky. Výbava v původním stylu, zažloutlé knihy, starý hrací automat, kamna, letité obrazy, staré almary, nádobí, nábytek, sbírka budíků.

Za prostorem stojí Tereza Reichmanová a Tomáš Trnka, kteří se už pár let úspěšně podílí na provozu dalšího výjimečného místa z Amazing Places – romantické Samoty Hojšín. Dál se ale porozhlíželi po zajímavých projektech a nechali si z realitních portálů zasílat upozornění, kdykoli se nějaký dle jejich kritérií objevil.

„Jednou se tam objevila tahle budova, tak jsme jeli na prohlídku a jednali velmi rychle. Bylo víc zájemců, tak jsme si říkali, že nad tím ani nebudeme moc přemýšlet a půjdeme do toho,“ vzpomíná Trnka. „Přišlo nám, že budova má charakter a zajímavý genius loci.“

Objekt vznikl ve Zbraslavicích jako druhá škola poté, co původní dřevěná vyhořela. V druhé polovině 20. století ale svou funkci ztratila. Už předchozí majitel jí vtiskl počátky současného retro stylu, který pak Trnka se svou rodinou dotáhli k dokonalosti.

Koupě objektu je vyšla na osm milionů korun, tři čtvrtě roku trvající rekonstrukce, do níž se zapojili i další členové rodiny, pak na dalších pět milionů. „Budova nebyla poškozená, jenom šíleně zanedbaná a my jsme chtěli zachovat co nejvíc z původního ducha. Nechali jsme všechny nosné stěny, okna i dveře. Jen jsme chtěli, aby ten dům fungoval pro tohle století,“ vypráví Trnka.

K tomu doplnili budovu o různé artefakty z antikvariátů či bazarů, aby duch staré školy působil co nejautentičtěji. Pro Trnku nešlo ani zdaleka o premiéru, strávil řadu let v developerské společnosti a s rekonstrukcemi či revitalizacemi starých budov má bohaté zkušenosti. „A pořád mě baví zachraňovat starší místa,“ říká.

Sborovna je nyní jako stvořená pro víkendovou party s kamarády, třídní sraz, ale klidně i romantický víkend v nostalgickém duchu. Na místě můžete grilovat, využít ohniště, ale i vybavenou kuchyň. I prozkoumávání jednotlivých zákoutí prostorného domu má své kouzlo.

„Měli jsme pocit, že se najde dost lidí, kteří mají rádi staré časy, vezmou si knihu do ruky a budou odpočívat v prostředí, které vypadá jinak než většina nově vznikajících penzionů,“ přibližuje.

A jeho odhad byl správný. Ačkoli propagaci zpočátku omezili na minimum, už o prázdninách byla Sborovna zhruba polovinu času obsazená. Září je vyprodané takřka úplně, říjen zhruba z poloviny.

„Byli bychom spokojení s obsazeností kolem třiceti procent, ale zájem a ohlasy předčily naše očekávání,“ přiznává Tomáš. A to přitom skoro souběžně s otevřením stihli i jinou premiéru. V létě se jim totiž narodil potomek. Přesto oba stíhají péči o miminko i podnikání. „Jsme zvyklí dělat deset věcí najednou,“ krčí rameny. „Když nás něco baví, tak se energie i čas najde vždycky.“