Simon Taxacher má hoteliérství v krvi. Jeho rodiče vedli dlouhá léta tyrolský hotel v Kirchbergu – malém rakouském městečku kousek od vyhlášeného lyžařského střediska Kitzbühel. Teprve Simon ho ale pozvedl na světovou úroveň. Do rodinného podnikání vnesl svěží vítr a dostal ho mezi špičku rakouského pohostinství.

Se svojí partnerkou Sandrou Kobald tady vybudoval pětihvězdičkový butikový hotel Rosengarten s tisícimetrovým wellness a dvěma oceňovanými restauracemi, z nichž jedna získala dvě michelinské hvězdy.

Jídlo hraje v tomhle příběhu hlavní roli. Simon Taxacher se vyučil kuchařem, pracoval v top restauracích v Německu a Rakousku a získané zkušenosti se rozhodl přenést i do rodinného byznysu. V roce 2004 tady otevřel restauraci zaměřenou na francouzskou a středomořskou kuchyni, která sbírala jedno ocenění za druhým.

Gastronomický průvodce Gault Millau jí udělil devatenáct bodů z dvaceti, přičemž plný počet ještě nikdy nikdo nezískal. Michelinští komisaři Taxacherův podnik ocenili nejprve jednou hvězdou, posléze druhou a následně ji zařadili mezi kandidáta na tři hvězdy.

„Jsem sám trochu hédonista a vím přesně, co chtějí lidé s vytříbeným vkusem a chutí. Zároveň jsem perfekcionista, který řeší každý detail. A taky workoholik, který si ale uvědomuje, jak důležité je občas relaxovat a užívat si života,“ říká o sobě Taxacher.

S tím, jak rostla popularita jeho restaurace, se zároveň zvyšovala poptávka po ubytování v okolí. „Tříhvězdičkový hotel mých rodičů ale požadavky náročných hostů nesplňoval. A posílat je ke konkurenci mě po čase přestalo bavit. A tak jsem se rozhodl založit si vlastní hotel, který by svou kvalitou a exkluzivitou odpovídal naší restauraci,“ vypráví podnikatel.

Než se do toho se ženou pustili, zcestovali celý svět, zkoušeli nejrůznější ubytování, hledali inspiraci i to, co by se dalo udělat lépe. „Chtěli jsme nejen hezké, ale také praktické ubytování. Můžete mít sebekrásnější hotel, ale když se dobře nevyspíte nebo si nemáte kam dát věci, je to k ničemu. Proto jsme dlouho vybírali matrace nebo si dali záležet na opravdu velkých šatnách se spoustou úložného prostoru,“ popisuje Sandra Kobald.

Styl hotelu popisuje jako moderní, ale ne chladný, sofistikovaný a přitom ležérní. Prostorám dominují čisté linie, přírodní materiály a jednoduché tlumené barvy. „Snažili jsme se vytvořit vkusné, ale zároveň útulné prostředí. Jsme malý rodinný hotel a chceme, aby se u nás hosté cítili jako u sebe v obýváku a vraceli se k nám jako k přátelům,“ říká spolumajitelka hotelu.

Nový hotel ale stále zabírá jen část původní budovy. Tu druhou teď plánuje podnikatelský pár přestavět na čtyřhvězdičkové apartmány se dvěma místnostmi a dvěma koupelnami.

Stávajících 26 pokojů tak doplní 38 apartmánů, nová podzemní garáž a zahrada s venkovním wellness. „Náš současný hotel je koncipovaný spíše pro páry, nová část bude naopak zajímavá pro rodiny,“ vysvětluje Sandra Kobald.

Kvůli přestavbě je teď zavřená i michelinská restaurace. A její brány se znovu otevřou až s dokončením druhé části hotelu. Tentokráte už ale bez hvězd. Michelinští komisaři totiž mezitím rozhodli, že v Rakousku budou oceňovat pouze podniky ve Vídni a Salcburku. Simon Taxacher si s tím ale hlavu neláme. „Pro mě je stejně největší ocenění, když se moji hosté cítí dobře, užívají si moje kreace a vrací se k nám znovu.“

Ani v mezičase ale návštěvníci nepřijdou o jeho kulinářské umění. Jeho druhá restaurace, která v průvodci Gault Millau získala čtrnáct a půl bodu z dvaceti, funguje pořád. „Je to ležérnější koncept. Když u nás hosté tráví třeba týden, nebudou chodit každý den do michelinské restaurace. Proto máme ještě druhý podnik, který kombinuje tradiční a moderní rakouskou kuchyni v odlehčeném podání,“ říká Simon Taxacher.

Zakládá si přitom na lokálních a zdravých produktech. Sám objíždí dodavatele a podle jejich nabídky sestavuje menu. Jídelníček každou sezonu obměňuje a vymýšlí neustále nové variace. Nebojí se experimentovat, a tak si u něj hosté mohou dát třeba foie gras s čokoládou.

A hladoví nezůstanou ani návštěvníci wellness. Produkty a byliny z kuchyně jsou součástí procedur a duševní potravu doplňuje také drobné občerstvení. Na tisíci metrech čtverečních se nachází finská sauna, vířivka, parní lázeň, relaxační místnost s vodními lůžky i čajový bar.

Nechybí ani vnitřní a vnější bazén či tělocvična. Vše doplňuje pestrá paleta kosmetických procedur a masáží, při kterých tady používají vyhlášenou přírodní kosmetiku od rakouské tvůrkyně Susanne Kaufmann. A co lepšího než pořádný relax po náročném dni si člověk může přát.

Ostatně Rosengarten je především hotelem pro sportovní nadšence. Hlavní sezonu má v zimě. Ale stále větší zájem zažívá i v létě. Podle ročního období tak hosté přibalují lyže, kola, turistické hůlky nebo golfové hole. Jen kousek odtud jsou proslulá lyžařská střediska, čtyři golfová hřiště, spousta trailů pro horská kola nebo třeba jezero Schwarzsee, kde se člověk může zchladit po náročném výšlapu v horách.

„My sami jsme na sport kvůli práci neměli vůbec čas. Dlouhé roky jsme pracovali od rána do noci, v hotelu i bydlíme. Až během covidu jsme si konečně odpočinuli a začali po dvaceti letech znovu lyžovat. Bylo to náročné období, ale zároveň nová motivace a prostor pro další plány,“ říkají hoteliéři.

V současnosti je zaměstnává hlavně plánovaná rekonstrukce. Ale zvažují třeba i franšízový koncept. A tak se se špičkovým ubytováním a gastronomií z dílny tohoto podnikatelského dua časem možná potkáte i na dalších místech.

Průvodce po luxusním Tyrolsku
Když teď nasednete do auta, za pár hodin už můžete zažívat dovolenou snů. Tyrolsko a Jižní Tyrolsko na pomezí Rakouska a Itálie se stalo díky své dostupnosti oblíbeným místem návštěvníků z Česka. Na ty náročnější tu čekají luxusní hotely, vyhlášené spa a nejlepší michelinské restaurace. Ta nejzajímavější místa, která můžete navštívit, pro vás vybral Forbes.cz.