„Před lety jsem se rozhodla, že se obejdu bez dětí a raději se vrhnu do budování kariéry a vydělávání peněz,“ říká Bonnie Gayle, která v Americe rozjela byznys s účetnictvím, a byť se někomu může zdát její volba nezvyklá, jí přinesla štěstí. A finanční úspěch.
Dnes je jí 51, na účtu jí v dolarech ročně přistane šestimístná suma a navrch si užívá času, který má na objevování svých vášní a života, jaký si vždy přála, aniž by kdy musela řešit zásobu plínek nebo to, kdo vyzvedne děti ze školky.
Mezi úspěšnými ženami, které se dobrovolně vzdaly mateřství, přitom rozhodně není výjimkou. Příkladem je třeba miliardářka Oprah Winfrey: „Kdybych měla děti, tak by mě nenáviděly… Něco v mém životě by totiž muselo trpět a pravděpodobně by to byly ony,“ komentovala své rozhodnutí.
Podobně se vyjadřují i „dobrovolně bezdětné“ herečky Jennifer Aniston, komička Ellen DeGeneres nebo Cameron Diaz, která už před lety prohlásila: „Mám neuvěřitelný život. V některých ohledech mám život, který mám, protože nemám děti … Je to prostě jen jiná volba. Děti nejsou nutně klíčem k naplňujícímu životu.“
Vedle pracovní realizace mají bezdětní ke svému rozhodnutí podle psycholožky Ellen Walker i další pádné důvody. Finanční investice do dětí není zanedbatelná a dotyčné prý odrazují i nářky rodičů malých dětí, kteří si stěžují na únavu a vyčerpání, nedostatek sexu a vůbec času stráveného s partnerem.
Což dohromady vysvětluje, proč dnes mantru „naplňující bezdětnosti“ opakuje čím dál více mladých žen, ačkoli je stále řada lidí vnímá jako sobecké kariéristky. V západní společnosti nemá podle Walker děti asi 43 procent univerzitně vzdělaných žen mezi 33 a 46 lety.
A tenhle fenomén se týká i Česka. Zatímco v roce 2001 bylo mezi petatřicetiletými Češkami jen 6 procent bezdětných, o dekádu později už 14 procent. A to mluvíme jen o ženách, které mají nejvýše střední školu. Mezi vysokoškolačkami byl nárůst ještě větší – z 12 na 22 procent. Jak to zvládají, si můžete přečíst třeba v diskusích na webu dobrovolně bezdětných.
Svého rozhodnutí mimochodem nelituje ani Bonnie Gayle z úvodu článku, která právě díky němu dosáhla kariérního a finančního úspěchu. To, že po mateřství netouží, si uvědomila už jako malá. A přestože ji matka přesvědčovala, že později změní názor, nestalo se tak. Místo touhy po potomcích v ní bujela potřeba nezávislosti. A enormní odpovědnost při výchově dětí ji děsila. „Ale lhala bych, kdybych říkala, že finance nehrály obří roli v mém rozhodnutí.“
V 28 letech, kdy rozjela vlastní byznys v účetnictví, ostatně skládala v návalu práce jiné oběti. Víkendy trávila u počítače, dovolená nepřicházela v úvahu vůbec. „I kdybych děti v tuhle dobu chtěla, logistika by byla šílená. A taky jsem chtěla trávit čas s přáteli bez toho, že bych se musela obávat o děti.“
Přitom už se měla několikrát vdávat, ale pokaždé zatáhla za brzdu. Měla jasný názor na rodičovství, i když hrstka vážných známostí si myslela, že její pohled se upraví, jakmile se zamiluje. Nejednou proto měla zlomené srdce. V byznysu plánuje zůstat ještě dva roky, ale už teď se zabývá myšlenkami na důchod. Spoří, dluhy nemá a hodnota jejího podniku je odhadem až tři čtvrtě milionu.
„Jestli to zní, jako že jsem nad dětmi moc nepřemýšlela, není to tak. Nebylo to rozhodnutí, které jsem udělala snadno,“ přiznává Gayle. „Šla jsem při tom až do hloubi duše. Poslechla jsem ale své srdce a intuici. Jsem šťastná, v jakou osobnost jsem vyrostla. Místo investic do rodiny jsem investovala do sebe a to za to stálo.“
To ale není jediná změna schématu, na které jsme zvyklí. Mezi kariérně úspěšnými ženami totiž přibývá i těch, které sice děti mají, ale necítí potřebu s nimi zůstávat dlouho doma. Nedávno třeba šéfka Yahoo Marissa Mayer, která má v prosinci porodit dvojčata, oznámila, že do práce se chce vrátit už dva týdny po porodu.
V médiích se okamžitě strhla lavina komentářů a kupodivu mezi nimi bylo i dost těch, které 40leté byznysmence vyjadřovaly obdiv a její rozhodnutí bránily. Kdysi jediná možnost – rezignovat v mateřství na práci – už totiž dávno neplatí na sto procent a řada žen si navzdory nevěřícím pohledům okolí řídí život podle sebe.
Stejně jako Stacey Bendet, ředitelka amerického módního řetězce Alice and Olivia, která se vrátila do práce jen šest dní po porodu svého třetího dítěte. „Když jste mámou, je opravdu důležité si uvědomit, kým jste a co vás dělá šťastnou, protože to je to, co vás dělá i tou nejlepší matkou. Ráda jsem zaneprázdněná. Ráda vytvářím nové věci. To je to, kým jsem,“ řekla Forbesu.