Po páteční zprávě o izraelském útoku na Írán zdražují tradiční aktiva jako zlato, ropa, japonský jen, švýcarský frank a americké státní dluhopisy. Oslabují naopak asijské akcie a bitcoin.

Trhy zpočátku reagovaly na eskalaci konfliktu na Blízkém východě prudce, později ale některé ztráty smazaly, protože se objevilo jen málo podrobností o útoku a íránský představitel agentuře Reuters řekl, že k žádnému raketovému útoku nedošlo.

Tři osoby obeznámené se situací Reuters sdělily, že Izrael zaútočil na Írán několik dní poté, co Írán provedl odvetný útok dronem na Izrael za útok na svůj konzulát v Damašku.

Íránské státní sdělovací prostředky během pátečního rána oznámily, že íránské ozbrojené síly zničily bezpilotní letouny.

Švýcarský frank, tradiční bezpečná měna, byl kolem 07:30 SELČ o 0,35 procenta výše na úrovni 0,9089 za dolar, když předtím při obchodování posílil o procento.

Pohyby švýcarského franku byly výraznější vůči euru, přičemž společná měna byla ve stejnou dobu o 0,4 procenta níže na 0,96685 franku, poté co se dříve propadla až o 1,5 procenta.

Japonský jen vzrostl zhruba o 0,2 procenta na 154,38 JPY za dolar. Bezprostředně v reakci na zprávy o útoku přidal více než 0,6 procenta.

„Je zcela zřejmé, že trh je nervózní,“ uvedl analytik Moh Siong Sim z banky Bank of Singapore.

„Myslím, že trhy jsou v této fázi v režimu útěku k bezpečí… Právě teď jsme stále v situaci, kdy víme, že se něco stalo. Musíme však pochopit míru odvetných opatření,“ dodal.

Největší světová kryptoměna bitcoin se v noci propadla o více než pět procent a krátce se dostala pod úroveň 60 tisíc dolarů, tedy asi 1,4 milionu korun. Kolem 07:30 SELČ se ale už obchodovala nad 62 tisíci dolarů.

Zlato se v reakci na zprávu o útoku vyšplhalo na nové maximum. Nyní se ale obchoduje pod hranicí 2400 dolarů (zhruba 57 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu), kterou překonalo minulý týden.

Ceny ropy přidaly více než tři procenta a futures kontrakty na severomořskou ropu Brent překonaly hranici devadesáti dolarů za barel. Posléze ale oslabily na úroveň kolem osmdesáti devíti dolarů.

Akciové indexy v Japonsku, Hongkongu a v Jižní Koreji po zprávě z Íránu ztrácely kolem dvou procent.

Širší index asijsko-pacifických akcií mimo Japonsko MSCI je na cestě vykázat nejhorší týden od 23. června 2023, zatím ztratil téměř čtyři procenta.