Nedávný krok Twitteru, k němuž zavelel Elon Musk, se rozhodly okopírovat i další velké sociální sítě. Facebook a Instagram umožní ověření účtu za pravidelný poplatek.

Nejprve se dočkají v Austrálii a na Novém Zélandu: tam si už v týdnu budou moci zájemci zakoupit modrou fajfku, která značí ověřené účty. Předplatné Meta Verified bude stát měsíčně 11,99 dolarů pro webovou verzi nebo 14,99 dolarů pro zařízení se systémem iOS (zhruba 270 a 330 korun). Další země mají následovat brzy.

„Nová funkce má zlepšit autentičnost a bezpečnost všech našich služeb,“ uvedl Mark Zuckerberg, šéf Meta Platforms, ve svém postu. O nákupu předplatného pro zařízení s Androidem zatím podrobnosti neuvedl.

Kromě onoho modrého „odznaku“, který dosud náležel pouze známým osobnostem, získají předplatitelé i větší ochranu proti účtům, které by se za ně chtěly vydávat, lepší viditelnost v rámci Facebooku a Instagramu nebo přímý přístup k uživatelské podpoře.

K ověření se použije průkaz totožnosti. Uživatelé rovněž budou muset mít na profilové fotografii svůj obličej.

Předplatná jsou na sociálních sítích stále populárnější. Loni je zavedla platforma Snap a její Snapchat+ už má přes milion uživatelů. Humbuk s placeným ověřením na Twitteru koncem minulého roku vyvolal jeho nový šéf Elon Musk. Tam je ale zatím zájem vlažnější, uživatelů služby Twitter Blue je zhruba 300 tisíc.