skip to main content
Restart

Zvolte staycation. Proč není únik z Česka do tropů ten nejlepší nápad

Koronavirová situace v Česku je mizerná a prakticky kdekoliv jinde jsou na tom lépe. Vychází z toho jednoduché řešení: teď je ten nejlepší čas Česko opustit, nejlépe někam hodně daleko do tepla.

Jenže jakkoliv lákavě to zní, nemusí to být z mnoha důvodů nejlepší řešení. Kvůli bezpečnosti vaší, vašich blízkých a koneckonců i kvůli šíření viru jako takovému. Tohle je pár hlavních důvodů, proč dovolenou ještě odložit:

Riziko nákazy a úroveň hygieny

Nikoho nebaví přísný lockdown, který v Česku zažíváme. Dodržování přísných hygienických opatření, nošení respirátoru a zamezení kontaktu mezi lidmi je ale postup, který vás s největší pravděpodobností ochrání před koronavirem.

V dovolenkových destinacích nemáte kontrolu nad dodržovanými hygyenickými standardy, jejich úroveň často pokulhává a riziko nákazy stoupá.

S odpovídající péči raději nepočítejte

Co když se nakazíte? V tropech je sice teplo a pohoda, ale zároveň v některých afrických či asijských zemích není zrovna vysoká úroveň zdravotní péče a člověk by tam nechtěl do nemocnice vůbec, natož s koronavirem a zápalem plic.

Reklama

Přenos mutací

Že už jste očkováni? Gratulujeme, ale stále je možné, že můžete vir přenášet. Jednoznačné nejsou ani závěry pro lidi, kteří už infekci prodělali, zejména s ohledem na nové mutace. 

Právě ty nyní vědce, vlády a zdravotníky znepokojují nejvíce. Nakažlivější britskou variantu viru už tady máme a i kvůli ní v Česku kolabují nemocnice.

Předplatné Forbesu

Případy jihoafrické mutace už se tu objevily také a dle dosud provedených výzkumů snižuje účinnost očkování a napadá i ty, kteří už virus prodělali.

A hrozí i varianta brazilská, o níž se zatím ví minimum a momentálně vědcům motá hlavy nejvíce. Masovější rozšíření posledních dvou variant může výrazně zkomplikovat očkování a prodloužit pandemii.

A když už se na cestu vydáte, podrobně si prostudujte, jak se v cílové destinaci s koronavirem perou (třeba dlouho lákavé Portugalsko se zařadilo v tomto roce k nejpostiženějším) a snažte se plánovat výlet tak, abyste co nejvíce času mohli trávit venku. A opatření dodržujte, i když třeba nejsou vyžadována. Děláte to hlavně kvůli sobě a svým blízkým.