Nejbohatší je Petr Kellner, historický propad Andreje Babiše a mladí a bohatí technologičtí byznysmeni, kteří sametovou revoluci z roku 1989 znají jen z vyprávění. To je nový žebříček nejbohatších Čechů, který magazín Forbes vydává v ČR už poosmé. Ročník 2019 čítá 100 pozic a souhrnné jmění podnikatelů, kteří se na něj propracovali, činí 1,2 bilionu korun.

Petr Kellner meziročně zbohatl o 40 miliard a jeho jmění odhadujeme na 350 miliard korun. Tento měsíc pro něj může být významný. Pravděpodobně rozhodne o uvedení svého nejcennějšího majetku, jímž je splátková skupina Home Credit, na burzu v Hongkongu a může se také vrátit jako majitel do TV Nova. To by přepsalo silové poměry na české mediální scéně.
 

Zobrazit celý žebříček »

Vedle toho český premiér Andrej Babiš chudne. Odhad jeho jmění, které tvoří především holding Agrofert, jsme meziročně snížili na 70 miliard korun a v žebříčku 100 nejbohatších je poprvé až na čtvrtém místě. Zatím byl vždy veden jako druhý nejbohatší Čech. Andrej Babiš přitom klesá už druhým rokem a důvodem jsou stále horší výsledky Agrofertu, především chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, jako je německý SKW Piesteritz, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken.

Zároveň roste zadlužení holdingu, který loni vydělal jen 1,6 miliardy čistého z konsolidovaných tržeb ve výši 157 miliard korun. Agrofert je zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, Andrej Babiš ale zůstává příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho do žebříčku stále řadíme.

Druhým nejbohatším Čechem se tak v letošním ročníku stal realitní magnát Radovan Vítek, majoritní vlastník skupiny CPI Property Group, a třetí je finančník Karel Komárek, který mimo jiné ovládá skupinu Sazka. Z první desítky vypadl bývalý uhlobaron Zdeněk Bakala a nahradil ho finančník Jiří Šmejc, který je minoritním podílníkem splátkové firmy Home Credit a vlastní chorvatskou sázkovou kancelář SuperSport.

Šéf a hlavní majitel společnosti Livesport Martin Hájek je na obálce říjnového Forbesu.

Forbes letos žebříček nejbohatších rozšířil o 20 nových jmen. Mezi nimi tvoří významnou část byznysmeni, kteří začali z nuly a u zrodu jejich jmění stály moderní technologie. Na obálce je tak Martin Hájek, šéf a hlavní majitel společnosti Livesport, která poskytuje nejrychlejší sportovní výsledky nejen do mobilních telefonů po celém světě. Jmění devětatřicetiletého byznysmena pro letošek odhadujeme na 8,5 miliardy korun.

Teď!
Předplatné Forbesu Teď! Forbes 10/2019

Do žebříčku poprvé pronikl také zakladatel letenkového vyhledávače Kiwi.com Oliver Dlouhý (1,5 mld. Kč), Zdeněk Cendra (1,8 mld. Kč), jehož firma CDN77 dělá ve špičce webhosting až tří procent globálního internetového provozu, nebo Jan Barta (1,5 mld. Kč), který založil a loni prodal srovnávač ePojištění.cz.