Východ aktuálně zažívá velký boom. Po tom, co jsme všichni dychtivě létali do Gruzie nebo Bosny a Hercegoviny, abychom se ztráceli v uličkách Tbilisi či Sarajeva, se konečně dostalo i na Rumunsko. To je jednou z nejvíc trendy destinací pro nadcházející rok.

Nevěříte, že hlavní město Bukurešť je teď místem, kde se otevírají ty nejzajímavější restaurace, kavárny či kluby? Pak vězte, že už v roce 2016 byla rumunská metropole zapsaná na seznam Světového památkového fondu a o rok později Mastercard vyhlásil rumunskou metropoli jako město s nejvyšším počtem turistů, kteří tu stráví alespoň jednu noc. 

Bukurešť totiž není rozlehlá, ale zároveň po ní můžete cestovat metrem. Na nic nečekejte a vyrazte do Paříže východu, jejíž reputaci ohrozila až vláda komunistického diktátora Nicolae Ceaușesca, co nejdřív. Na vlastní oči totiž uvidíte, jak zajímavé a neprobádané tohle město je.

Výhodou je, že v Bukurešti máte pocit objevitele. Lokality jako park Ion Voicu, který je inspirovaný britskými a francouzskými zahradami, či starobylý hotel s unikátní architekturou Hanu’ lui Manuc, jsou místa masovým turismem nedotčená.

Když budete mít štěstí, zachytíte ještě závan předválečné elegance, kdy místní aristokracie patřila k té nejbohatší v Evropě. Bukurešť je zkrátka eklektický koktejl mezi monstrózní socialistickou architekturou a opulencí dob dávno minulých. Ostatně na blýskavý glamour si zde skutečně potrpí.


Opulence v hotelu Marmorosch

V Bukurešti žádné útulné butikové hotely nečekejte. Platí tu totiž jednoduché pravidlo: čím větší – tím lepší neboli luxusnější. Líbit se vám ale určitě bude třeba v přepychovém hotelu The Marmorosch. Projděte honosným hotelovým lobby, vychutnejte si fine dining v místní restauraci, lahodné drinky v baru a pak se odeberte relaxovat do pohádkového spa. 


Na večeři do Pâine și Vin

Přímo uprostřed starého města najdete stylový podnik, kde, jak jste možná pochopili, je specialitou chleba a víno. Respektive pizza, plněné chlebové kapsy nebo sladké záviny. Půvabný interiér je už jen příjemný bonus.


Za uměním do MARe / Muzeul de Artă Recentă

Udělejte si procházku pryč z centra a dojděte až do vilové čtvrti nedaleko rozlehlého parku Herăstrău. MARe otevřelo teprve v roce 2015 a je prvním a zároveň jediným muzeem vystavujícím současné rumunské umění v celém Rumunsku. Po prohlídce si nezapomeňte koupit něco v místním designovém obchodě a zakončit to kávou v galerijní kavárně. 


Na kávu do Forma Coffee

Mnoho místních kaváren přes den pohostí každého milovníka dobré kávy a večer se mění v pulzující bary plné místních i turistů. A jinak tomu není ani ve Forma Coffee. Večer je tu o volný stolek velká nouze a to naprosto právem. Pokud se na vás nedostane, zkuste vedlejší La Vita e Velo. 


Pro knihy do Cărturești Carusel

Rozhodně jedno z nejkrásnějších knihkupectví na světě prostě nesmíte minout. Z malých uliček starého města vstoupíte do jiného světa. Dechberoucí prostor s tisícovkami knih, majestátní schodiště, zdobené sloupy a příjemná atmosféra. Najdete tu i spoustu publikací v angličtině, drobné suvenýry nebo stylové sešity od německé značky Nuuna. Před covidem se tu pořádaly i komorní koncerty, tak doufejme, že se brzy vrátí. 


Na kafe a drink do Origo

I tady dostanete kromě výborné kávy také nevšední koktejly. Určitě zkuste jejich signature drink s názvem Synergy: káva společně s vodkou a tequilou pohladí vaše chuťové pohárky tak příjemně, že budete chtít další.