Určitě znáte slavný obraz Výkřik od Edvarda Muncha. Ale věděli jste, že pustá zátoka v pozadí je dnešní centrum Osla? 

Jeden z nejznámějších obrazů světa od norského umělce pochází z konce 19. století, tedy z doby, kdy se Oslo teprve začalo více rozrůstat. Rozvoj trvá dodnes a stále nekončí.

Naopak je Oslo podle údajů OSN nejrychleji rostoucím evropským městem. V jeho aglomeraci dnes žije zhruba milion a čtvrt obyvatel, ovšem širší centrum zůstává příjemně malé. O to víc překvapí, co všechno nabízí. 

Oslo není úplně typickým turistickým cílem, a pokud sem vyrazíte na podzim či v zimě, budete mít město prakticky pro sebe. Dobře se oblékněte, okoukejte od místních trik ve vrstvení několika vespod funkčních a navrchu elegantních kousků oblečení a projděte norskou metropoli křížem krážem. Co rozhodně nevynechat?


Ikonická Norská státní opera

https://www.instagram.com/p/CYkBmwOMUuH/

Tahle novodobá dominanta města vznikla v roce 2008. A vyplatí se zajít k ní hned několikrát. Minimalistická budova svým tvarem připomínající ledovou kru potápějící se do fjordu je postavená ze světlého betonu, který krásně odráží slunce, a v každou denní dobu proto má úplně jinou atmosféru.

Užijete si ji především na volně přístupné střeše, odkud je také krásný výhled na oselský fjord. Ideální je koupit si včas lístky na balet či operu a užít si ten zážitek i uvnitř.


Nečekané zážitky v knihovně

https://www.instagram.com/p/CB07lkljPRz/

Knihovny obecně mají tu výhodu, že bývají veřejnosti volně přístupné, a tak ani jako cizinec nemusíte mít žádnou legitimaci, a přesto si můžete zblízka prohlédnout, jak krásný, promyšlený i praktický interiér mohou mít instituce veřejné služby.

Knihovna Deichman Bjørvika je hned naproti opeře a stojí za to projít si ji opravdu důkladně. Sice tu mají celkem dost knih v angličtině, ale to není to hlavní – věnujte pozornost maximu denního světla, které sem jde, přestože dny jsou tu výrazně kratší než u nás.

Je tu spousta míst, kde studovat či pracovat, kde se dokonce natáhnout s knihou a odpočívat s výhledem na nábřeží a zmíněnou budovu opery. Nevynechejte ani místní kavárnu, jejíž terasa je častým místem fancy večírků.


Munchovo muzeum pro milovníky umění

https://www.instagram.com/p/CEYnQXJIULn/

Bývalo celkem malé a skromné, ale pak Norové usoudili, že si jejich národní poklad zaslouží mnohem pompéznější oslavu, a tak hned za operou vyrostlo a na podzim se otevřelo třináctipatrové muzeum věnované pouze tomuto umělci.

Najdete tu jeho dílo uspořádané do tematických bloků, nechybí ani zmíněný Výkřik, a to hned v jeho čtyřech podobách. Abyste je spatřili všechny, musíte ale v muzeu zůstat alespoň hodinu. Totiž aby díla nebyla zbytečně vystavena světlu a neničila se, na očích jsou vždy jen dvě z nich a dvě jsou schovaná.

Po hodině se vymění jako na orloji. Prezentují se tu však i současní umělci, kteří se u Muncha inspirují, nebo k němu mají svým stylem blízko. Dojděte opravdu až do horních pater, kde je restaurace a také zřejmě nejkrásnější výhled v celém Oslu.


Na piknik do Ekebergparkenu

https://www.instagram.com/p/CWEK8oHq0Zu/

Nad celou zmíněnou zátokou se tyčí kopec, kde se rozprostírá Ekebergparken. Jde o velmi příjemné místo, kam místní chodí běhat, setkávat se s přáteli, bez ohledu na roční období tu pořádají pikniky.

Kromě toho je to park plný soch, které byste na veřejném prostranství zřejmě nečekali – jsou tu díla od Augusta Rodina, Salvadora Dalího, Pierra-Augusta Renoira i Damiena Hirsta. Jedna z místních stezek vás navíc dovede až k místu, do kterého Munch umístil svůj Výkřik.


Lodí na nedaleké ostrovy

https://www.instagram.com/p/CFXO7gmhH5Z/

Kousek od místní radnice je přístaviště Aker Brygge, odkud každou hodinu vyráží trajekt do osloského fjordu. Stačí vám na něj lístek jako na městskou dopravu a za pár minut vás doveze na nejbližší malé ostrůvky, kde mají místní (typické skandinávské) chaty a jezdí sem na víkend, na prázdniny nebo na ryby.

Jde o okruh skládající se z pěti ostrovů, takže jich během jednoho výletu můžete navštívit hned několik – zůstanete vždy hodinu, což je tak akorát na procházku po celém ostrůvku nebo jeho podstatné části, a pak můžete nastoupit na další trajekt a popojet dál. K nejpůvabnějším patří ostrovy Bleikøya a Nakholmen, na Hovedøye můžete obdivovat historické opevnění.


Na snídani do Pastis

https://www.instagram.com/p/CPnJLkzgx7H/

Zmíněné Aker Brygge si zapamatujte z více důvodů – kromě toho, že odtud vyplouvají lodě, na samém konci je úžasná galerie současného umění Astrup Fearnley, kde jsou ve stálé sbírce například Hirstovy krávy ve formaldehydu nebo jeho mnohem půvabnější obraz Dot Painting, ale také Michael Jackson od Jeffa Koonse.

Kromě toho je tu ale jedna restaurace vedle druhé. Najít skvělé místo na večeři nebude v Oslu problém, ale se snídaní, zvlášť pokud vstáváte celkem brzo, by to nemuselo být tak snadné – zapamatujte si proto kavárnu Pastis se skvělými vejci Benedikt.

Tajný tip

Výhodou je, že do Osla můžete jezdit každé dva tři roky a určitě vás znovu překvapí něčím novým. Například v červnu se nedaleko radnice otevře nová budova Národního muzea, které se pak stane vůbec největším severským muzeem umění.