Leden až březen jsou ideální měsíce na dovolenou v jednom z nejkrásnějších měst, která jsem kdy navštívil. Rio má všechny předpoklady pro super dovolenou: velmi slunečné počasí, oceán s kilometry krásných a živých pláží, fantaskní futuristickou architekturu, dobrou a zdravou kuchyni a dechberoucí výhledy z místních kopců.

Kromě samozřejmostí – pláží a čtvrtí přímo u nich nebo návštěvy některého z karnevalových blocos – bych si určitě nenechal ujít výlet lanovkou na vrchol hory Corcovado s obřím Ježíšem. Nejen pro artdecovou sochu samotnou, ale i pro výhled na celé město a záliv, který odtud budete mít. 

Za procházku stojí rozhodně i trochu omšelé, ale půvabné centrum Ria Lapa, které místy připomíná Havanu, a také nedaleká čtvrť Santa Teresa s barevnými koloniálními domky, situovaná na kopcích nad Lapou. 

V centru najdete také jednu stavbu, která výrazně klame tělem a rozhodně stojí za návštěvu.

Metropolitní katedrála svatého Šebestiána, kterou tu v sedmdesátých letech postavil architekt Edgar de Oliveira da Fonseca, působí zvenku jako trochu nevzhledná mayská památka, po vstupu dovnitř vás ale překvapí – obří modernistické vitráže v jejich miniaturních oknech tu rozehrávají barevnou hru světla a stínů a katedrála zevnitř patří k těm vůbec nejpůsobivějším sakrálním stavbám, kde jsem kdy byl.

Zakotvěte v Ipanemě
Ačkoli milovníci historie budou chtít možná dát přednost historickému centru Ria, pokud to chcete mít blízko na pláž, bude pro vás výhodnější ubytovat s v jedné ze čtvrtí, které s oceánem přímo sousedí – Copacabaně, Ipanemě či v Leblonu.

Zatímco Copacabana je ale poměrně turistická a plná hotelů, Leblon patří k nejbohatším čtvrtím Ria s celou řadou střežených bytových komplexů a bývá tu trochu mrtvo. Ipanema situovaná mezi nimi nabízí dobrý poměr místních a turistů a také celou řadu skvělých barů a restaurací. Proto bych vám doporučil ubytovat se právě zde.

Ipanema také disponuje řadou pláží, ze kterých budete mít nerušený výhled na nedaleké kopce. Vypravte se sem před setměním a můžete zažít jednu z nejkrásnějších lokálních tradic: slunce zapadající za kopce za městem, kterému Brazilci každý večer tleskají.

Karnevalu neujdete
I přes řadu restrikcí, které mohou aktuálně v Brazílii panovat, je velmi nepravděpodobné, že byste zcela unikli karnevalovému veselí, které po celé Brazílii kulminuje každý rok v únoru.

Karneval pro Brazilce nejsou jen ozdobené vozy, polonahé tanečnice a samba. Je to také řada neformálních street parties a průvodů v centru města, tzv. blocos. Ty může v podstatě zorganizovat kdokoli, tak se nedivte, pokud zjistíte, že tu v době karnevalu najdete řadu uzavřených ulic s venkovním hudebním aparátem, kde se slaví, tančí a popíjí. 

Jídlo, za které vás fitness trenér pochválí
Brazílie je příliš rozsáhlá na to, aby se tu dalo mluvit o typických jídlech. Jistě, mají grilovaná masa „churrasco” a „feijoadu“, pomalu vařenou omáčku z černých fazolí s klobásou a masem. Mají ale také čerstvé ryby, tropické ovoce, a především velmi ležérní přístup ke gastronomii. 

Je-li něco opravdu typické pro brazilskou kuchyni, jsou to bufety „all you can eat“, kde si můžete nabrat ode všeho trochu a platíte u pokladny, podobně jako u nás. 

Výrazný rozdíl je v tom, co si zde na talíř můžete položit: čerstvé ryby a dary moře, několik druhů rýže, vařený maniok a spoustu zeleniny, grilovaný ananas a čerstvé mango, to vše za ceny podobné těm českým.

Přidejte k tomu čerstvou kokosovou šťávu, kterou zde prodávají v každém plážovém stánku, a açai, chlazený sorbet ze superzdravých bobulí. Brazilci si to rádi dávají místo zmrzliny – a máte menu jako sestavené od vašeho fitness trenéra.

Je jen jedna věc, kterou je v Riu složitější vystopovat: dobrou kávu. I přesto, že ji tady pěstují, většina té prémiové jde na vývoz a v Brazílii tak zůstává ta nepříliš valné kvality. Nebuďte proto překvapení, když si místní kolem vás budou pochutnávat na Nescafé.

Nebaví vás ležet na pláži? Tím líp
Jestli máte rádi aktivní dovolenou, tohle město vás bude bavit. Cariocas, jak si říkají obyvatelé Ria, berou stejně jako zbytek Brazílie fyzický vzhled a fyzičku vážně. A nepoznáte to jen podle jejich obsedantní záliby v plastické chirurgii.

Pokud si jen chcete oddechnout s knížkou na pláži, není to žádný problém. Jestli si ale rádi zaběháte nebo zacvičíte, Rio je pro vás jako stvořené. 

V pobřežních čtvrtích najdete desítky outdoorových posiloven a menších pointů s hrazdami a žebřinami, promenáda podél pláží je pak ráno i večer plná běžců, ke kterým se můžete připojit. Na plážích se pravidelně hraje beach volejbal, a jestli neuvidíte každý vhodný plácek města obsypaný dětmi hrajícími fotbal, prohrál jsem sázku.

Bezpečné, ale…
Většina lidí vám řekne, že Rio takové je. Alespoň Brazilcům takové připadá. Mějte ovšem na zřeteli, že to tu není jako v západní Evropě, a ačkoli jsem sám okraden nebyl, několika přátelům se to přihodilo.

Dodržujte několik rad: nejnovější iPhone nechte odpočívat v hotelu, stejně jako drahé šperky nebo hodinky. Věřte mi, v Riu vám bude stačit starý telefon, kraťasy, tričko, žabky, karta a dostatek hotovosti, abyste měli na oběd a večeři. 

A tím se dostáváme k dresscodu, Brazilci jsou proslulí svojí neformálností, takže i do dobré restaurace vás obvykle pustí v košili s krátkými rukávy, šortkách a sandálech, zkrátka carioca style. 

Kde se ubytovat?


Copacabana Palace Hotel

Opulentního obra postaveného ve dvacátých letech minulého století najdete přímo před nejznámější městskou pláží a patří k rodinnému stříbru Ria.


Mama Ruisa

Pokud máte rádi design, tento rodinný hotýlek v centru Ria bude přesně pro vás.


L’Homme De Rio

Neformální hotýlek střední kategorie najdete v Ipanemě. Imponuje nejen jednoduchým moderním interiérem, ale také názvem, kterým vzdává hold Muži z Ria s Jeanem-Paulem Belmondem.

Kde jíst?

Oro
Populární michelinská restaurace servíruje degustační menu inspirované přísadami z Latinské Ameriky. 

Bazaar
Neformální restaurace v Ipanemě, kde vyzkoušíte celou řadu mořských ryb či výborné brazilské steaky a také jejích skvělé koktejly.

New Natural
Zmiňoval-li jsem bufety typu „All you can eat“, tento patřil mezi moje nejoblíbenější. Čerstvé ryby, dobrý výběr zdravých salátů a řada vegetariánských jídel, ale také čerstvé sushi. Zní to jako mišmaš, ale pamatujte: Brazilci jsou ležérní.

Kam na sladkosti a kávu?


Casa do Açai

Populární malý řetězec se sorbetem z açaí bobulí, který se doslazuje banány či jiným ovocem. Oblíbená alternativa Brazilců ke zmrzlině, jejíž pobočky najdete hned na několika místech ve městě.

Colher de Pau
Legendární cukrárna v Leblonu, kde si můžete doplnit chybějící cukr a vyzkoušet brazilskou sladkou specialitu: malé kuličky s kondenzovaným mlékem zvané Brigaderos.

Aussie Coffee
I přesto, že Brazilci opravdu neplatí za kávové znalce, i v Riu najdete pár velmi slušných kaváren. Tato kavárna v Ipanemě tak patří k jedné z výjimek, navíc tu připraví i výbornou snídani.

Kde a co nakupovat?


Havaianas Flagship Store

Ideální příležitost pro to, abyste si pořídili flip-flopy. Obuv, kterou znáte pod názvem žabky, je v Brazílii tak populární, že se v nich chodí i do formálních restaurací.

Cachaça
Kde by byla Brazílie bez národního pokladu jménem Cachaça? A z čeho by bez ní Brazilci připravovali svojí Caipirinhu? Lihovinu vyrobenou z třtinové šťávy seženete v každém supermarketu. Mezi ty nejlepší značky patří Novo Fogo Tanager, Yaguara, Leblon či Avua Amburana.


Arquivo Contemporaneo

Nákupní galerie v Ipanemě s ikonickým brazilským nábytkem a bytovými doplňky především z dvacátého století.

Kde relaxovat?


Parque Lage

Veřejný park se nachází ve čtvrti nedaleko botanické zahrady přímo pod kopcem Corcovado s ikonickým bílým Ježíšem. V centru parku najdete také jednu z nejpopulárnějších staveb Brazílie na Instagramu: historickou výtvarnou školu.


Muzeum umění (Museo Arte Do Rio)

Do dvou budov elegantně spojených novou střechou, která se klene nad nimi, se můžete vypravit podívat se do čtvrti Saudé. Muzeum disponuje také knihovnou uměleckých knih. Nedaleko něj narazíte také na futuristickou stavbu Muzea vědy a i to stojí za návštěvu.


Muzeum současného umění v Niteroi

Trajekt vás z Ria pohodlně převeze do nedalekého Niteroi, univerzitního města na druhé straně zálivu. Návštěvníci sem často jezdí za jedinou budovou od legendárního architekta Oskara Niemeyera, který navrhl hlavní město Brasilia. Muzeum, které připomíná létající talíř, organizuje celou řadu výstav, často se sociálním přesahem.