Takový začátek obchodování, jaký jsme zažili v pondělí 9. března, nepamatujeme od roku 2008. Jen pár minut poté, co se burzovními parkety rozezněl zahajovací zvon, se index S&P 500 propadl o sedm procent, což vyvolalo zavření stavidel – patnáctiminutovou pauzu obchodování.
„Je to způsob, jak na pár minut zpomalit obchodování a dát investorům prostor, aby pochopili, co se děje, vstřebali informace a učinili rozhodnutí na základě stavu trhu,“ řekla ve vstupu pro CNBC šéfka NYSE Stacey Cunningham s tím, že se tato funkce testuje každý kvartál a vše běží podle plánu.
Další pauzy, které samozřejmě řeší i krátkodobý výpadek likvidity, následují v případě, že S&P 500 propadne o 13 a poté o 20 procent. V posledním případě by se obchodování zastavilo po zbytek dne.
Cunningham v závěru vstupu, během kterého se snažila zachovat absolutní klid, zdůraznila, že jde o dlouhodobou hru, na což je dobré nezapomínat.
Perličkou, která za oceánem přiživala emoce, je výpadek Robinhoodu. Tato mobilní aplikace na obchodování je domovem milionů traderů, jimž během pondělí ukázala pouze chybovou hlášku.
Mnoho z nich tak přišlo o více než hodinu jednoho z nejdynamičtějších obchodních dní. To celé navíc jen týden poté, co opět kvůli výpadku přišli o největší jednodenní nárůst na indexu Dow Jones.
Hlavní akciový benchmark S&P 500 se každopádně po pondělní krátké pauze mírně zmátořil, respektive v extrémně strmém pádu již nepokračuje. Bude však výsostně zajímavé sledovat v tomto kritickém týdnu další vývoj.
Jak se nechal slyšet Jakub Čanda z fondu CVC: „Pokud ve dnech, jako je ten dnešní, člověk nemá z pohybu trhu radost, ale strach, neměl by aktivně investovat.“