Česko i další země světa poslední týdny paralyzuje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Co si ovšem pod tímto nicneříkajícím odborným názvem představit? Forbes nyní získal mikroskopický snímek viru. Pochází ze vzorku vůbec prvního českého nakaženého.
Fotografii, která zachycuje částice koronaviru, pořídil Státní zdravotní ústav (SZÚ) elektronovým mikroskopem před několika dny. Velikost na něm zobrazených částic se pohybuje v rozmezí od 90 do 130 nanometrů (jeden nanometr = miliardtina metru).
Vzorek pojmenovaný dle taxonomického doporučení SARS-CoV-2/human/Czech Republic/Maxdorf/951/2020 byl testovaný již počátkem března. Odebrán byl muži, který se nakazil při lyžování v severní Itálii. Od té doby se v laboratoři analyzovaly další stovky – z velké části negativních – vzorků.
„Testování je hektické, probíhá prakticky 20 hodin denně,“ přibližuje Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění SZÚ.
Co konkrétně si pod jejími slovy vybavit?
Poté, co zdravotníci výtěrem z nosohltanu odeberou pacientovi vzorek z dýchacích cest, putuje materiál do laboratoře. V ní se ze vzorku izoluje čistá nukleová kyselina. Právě na její detekci je totiž v dnešní době založena diagnostika respiračních infekcí virového původu.
Tímto způsobem se diagnostikuje chřipka a jinak tomu není ani v případě nového koronaviru. Diagnostiku tak bylo možné zahájit ihned poté, co byla v průběhu ledna 2020 určena jeho genetická informace a k detekci vybrána vhodná oblast nukleové kyseliny, unikátní pro tento vir.
Následná detekce funguje na principu metody polymerázové řetězové reakce (běžně označované zkratkou PCR). Ta dovede vytvořit tak velký počet kopií nukleové kyseliny, že přítomnost viru ve zkoumaném vzorku je na konci běhu PCR dobře a snadno rozpoznatelná.
V současnosti bylo v Česku testováno bezmála dva a půl tisíce lidí, přičemž přítomnost koronaviru se potvrdila u 298 z nich. Virus SARS-CoV-2 způsobuje vysoce infekční onemocnění COVID-19, které se projevuje zejména horečkami, respiračními potížemi (kašel, dušnost), bolestí svalů a únavou.