Největší provozovatel saunových center u nás netrpělivě vyhlíží obnovení provozu svých 11 poboček. Společnost Saunia, podobně jako řada jiných firem, se ze dne na den ocitla bez příjmů – přitom se zrovna nadechovala k expanzi do nových měst včetně první pobočky na Slovensku.

Provozní ředitel Saunie Jaroslav Zonyga věří, že firma současnou krizi ustojí. „Jsme optimističtí. Náš byznys naštěstí není nízkomaržový, takže současné výpadky jsou sice velmi nepříjemné, ale rozhodně ne fatální,“ konstatuje.

Zaměstnance na hlavní pracovní poměr se firma snaží udržet s tím, že prozatím zůstávají doma „na překážkách v práci“. Saunia požádala o náhrady mezd v rámci programu Antivirus a bude usilovat o bezúročnou půjčku v programu COVID III.

Na druhou stranu Zonyga připouští, že dlouhodobý výpadek příjmů by znamenal existenční problém. „Klíčové pro nás tedy je vrátit se co nejrychleji do provozu a být k dispozici široké veřejnosti pro posílení imunity.“

Právě to chce Saunia jako své téma. Zvýšené obavy z epidemie a větší starost o zdraví můžou podle Zonygy k saunování přivést celou řadu nových lidí. „Pokud nám celá krize něco dala, tak pak je to ujasnění si naší celospolečenské role – mnohem více se teď vnímáme jako provoz podporující zdraví a v tomto směru se chceme i nadále rozvíjet,“ podotýká.

Uzavření poboček vzala firma i jako příležitost k částečné rekonstrukci a vylepšení některých provozoven a jejich přípravám na očekávaný kontrolovaný režim. Zonyga po ukončení karantény očekává nápor saunychtivých Čechů.

„Jak se ukazuje již nyní, zájem o saunování je v době restriktivních opatření velký. Současná situace celou řadu Čechů donutí přemýšlet o životním stylu a otužování svého organismu.“

Zonyga se opírá i o závěry rakouského výzkumu profesora Edzarda Ernsta z 90. let, který analyzoval imunitu dvou skupin dobrovolníků. Ve skupině navštěvující saunu byla míra nově nemocných ve srovnání s kontrolami zhruba poloviční než u skupiny, která do sauny nechodila.

Ernst tak dospěl k závěru, že pravidelné saunování pravděpodobně snižuje výskyt virového nachlazení.

info Foto Michaela Szkanderová
Zakladatelé Saunie Bohumil Píše a Jan Holeček | Foto Michaela Szkanderová

Kdy se tedy sauny v Česku otevřou? Momentálně to není úplně jasné. „Obecně platí, že wellness služby, tedy i saunová centra, budou zpřístupněny až v poslední vlně rozvolňování přijatých opatření,“ říká pro Forbes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„O hygienických podmínkách ještě probíhá jednání epidemiologů. Určitě je včas zveřejníme, aby provozovatelé měli čas připravit se na otevření.“

Podmínky otevření tedy můžou být všelijaké – Saunia teď usiluje o to, aby mohla ministerstvu ukázat, co umí nebo neumí zařídit, zatím ovšem bez úspěchu. Existuje dokonce varianta, že by návštěvníci nosili během saunování roušku.

„Rouška nevlhne, protože ji nižší vlhkost sauny ihned vysuší, je to příjemnější než při běžné chůzi,“ podotýká PR zástupce Saunie František Brož. Problémem by prý nebyl ani social distancing.

Firmu založili kamarádi a kolegové Bohumil Píše a Jan Holeček v roce 2010. Od loňského roku patří Saunia do investičního portfolia fondu Pale Fire Capital, za nímž stojí Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý, tedy trojice bývalých vlastníků internetového srovnávače ePojištění.

Podle předchozího vyjádření byl obrat v minulém finančním roce, který skončil loni v září, zhruba na úrovni 100 milionů korun, s kladným ukazatelem zisku EBITDA.