Funny Money je sloupek shrnující to nejzajímavější, respektive nejbizarnější, co se děje ve světě velkých investičních peněz. Tedy nikoli v pražském Burzovním paláci, ale na Wall Street. Nebo minimálně v londýnském City. S přimhouřeným okem i v Hongkongu a s oběma v Singapuru.
Investor Ray Dalio ve své knize Principles píše něco ve smyslu, že skvělé je lepší než strašné a strašné je lepší než průměrné, protože strašné alespoň dává životu příchuť.
V roli CEO veřejně obchodované společnosti byste ale po příchuti neměli v tomto ultimativním smyslu jít. Dávno přece nejednáte už jen sám za sebe a za zaměstnance, ale vaší odpovědností jsou i, často po celém světě rozesetí, akcionáři. To, co byste v privátně vlastněné firmě dvakrát vážili říct a učinit, najednou vážíte dvacetkrát.
Pokud tedy nejste Elon Musk.
Jestliže byl šéf Tesly excentrický vesměs odjakživa, během koronavirové pandemie vystřelil do svérázných nebes. Jak jste asi zaznamenali, 1. května do světa Twitteru poslal příspěvek, v němž tvrdil, že se zbaví veškerého majetku a nebude už vlastnit ani dům. O. k. V tom následujícím ovšem ještě přitlačil, když uvedl: „Tesla stock price is too high imo.“
Jak něco takového může vůbec vzniknout?! Myslím, že v konverzaci s jeho družkou nějak takto:
- Elon, stop smoking, you’re too high.
- Tesla stock price is too high, babe.
- Why don’t you tweet it then…
- You wanna bet?
Jakkoli jsme se nad tweetem pousmáli a byznysové weby napříč zeměmi o něm informovaly (ty přísnější Muskovi explicitně daly za pravdu), myslím, že málokdo si uvědomil absurdnost celé situace. Takový tweet, a nemám o tom nejmenší pochybnosti, by v jiném případě vyústil minimálně v odvolání daného CEO.
Vlastně je nad možnosti mé imaginace si v hlavě vymodelovat situaci, kdy by CEO BMW, Kraft-Heinzu či Applu vyrukoval s takovým prohlášením a nerušeně dál pokračoval v bizarní komunikační smršti.
Když někde vystupuje kupříkladu Tim Cook, může být akcionář Applu ledově klidný. Vybaven svou imagí profesora sympaťáka, Cook pronese pár firmě z Cupertina tolik vlastních superlativ, zaměří se na hodnoty či budování lepšího světa skrze technologie a půjde domů. V podobném duchu se nese i jeho Twitter. Kolem a kolem to pro někoho může být mírně nudné, zejména při nabízejícím se srovnání se Stevem Jobsem.
V Elonově případě je každopádně pro akcionáře namístě ledový pot. A o to větší je následná úleva, když zjistíte, že třeba v novém podcastu s Joem Roganem nic šíleného neřekl. Respektive ne natolik šíleného, aby to okamžitě umazalo 14 miliard tržní kapitalizace firmy, kterou řídí.
Až se nicméně Elon Musk zase příště podobným způsobem vyjádří a vy budete jedni z těch, kdo ty papíry Tesly drží…
… opakujte si stále dokola: příchuť, příchuť, příchuť. Zábavu tohoto typu vám prostě šéf BMW nenabídne.
P. S. Akcie Tesly se „pochopitelně“ brzy vzpamatovaly a už stojí přes 800 dolarů, takže jakoby se nic nestalo.
Disclaimer: Na výše zmíněné řádky nemá být nahlíženo jako na investiční ani životní doporučení.