Raketový růst cen akcií firem vyvíjejících vakcínu proti koronaviru, ochranné prostředky a testy přispěl k tomu, že se klub dolarových miliardářů rozrostl minimálně o jedno nové jméno a dalších přinejmenším devět z nich utěšeně zbohatlo.
Když Světová zdravotnická organizace vyhlásila 11. března stav pandemie, trhy na celém světě padaly a index Dow Jones zaznamenal nejhorší výsledek od roku 1987.
Zatímco se trhy vzpamatovávaly ze šoku, jisté firmy stály úplně mimo. Zpráva o pandemii se jich nejen nijak nepříznivě nedotkla, ale přispěla naopak k výraznému růstu cen jejich akcií. Šlo o veřejně obchodované společnosti, které usilovně pracovaly na vývoji vakcíny, ochranných prostředků a testovacích sad.
Akcie těchto firem rostly sedm týdnů za sebou, což, jak už bylo řečeno, přispělo k tomu, že se klub dolarových miliardářů rozrostl minimálně o jedno nové jméno a že dalších devět z nich výrazně zbohatlo.
Nejlépe si vedl novopečený miliardář Stéphane Bancel, šéf společnosti Moderna z Cambridge ve státě Massachusetts, která začala jako vůbec první testovat vakcínu na covid-19 na lidech, a to už 16. března v Seattlu. V den, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav pandemie, disponoval Bancel jměním v odhadované hodnotě 720 milionů dolarů.
V následujících týdnech si ale akcie Moderny polepšily o 103 procent, díky čemuž dnes Bancel vlastní majetek v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Pro něj osobně znamená vývoj posledních sedmi týdnů nárůst čistého jmění o 109 procent.
Tak skvělý výsledek lze jen těžko překonat. Druhý v pořadí, jímž je Gustavo Denegri, jinak vlastník 45procentního podílu v italské biotechnologické firmě DiaSorin, si polepšil „jen“ o 32 procent, díky čemuž jeho majetek nabobtnal na 1,1 miliardy dolarů.
Co se objemu nárůstu jmění týče, jsou na tom nejlépe Francouz Alain Mérieux, zakladatel firmy vyrábějící testovací sady BioMérieux (mimochodem, Bancel býval jejím výkonným šéfem, a to až do roku 2011), a Korejec Seo Jung-jin. Oba miliardáři zbohatli od 11. března o cca 1,5 miliardy dolarů.
Níže je přehled 10 miliardářů podnikajících ve zdravotnické branži, kteří si díky pandemii nejvíc polepšili:
STÉPHANE BANCEL
Původ: Francie
Čistá hodnota jmění: 1,5 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 109 procent)
Zdroj bohatství: Moderna
Bancel stojí v čele Moderny jako její výkonný šéf od roku 2011, předtím zastával stejný post u konkurenční firmy BioMérieux. Ve firmě má devítiprocentní podíl. Moderna aktuálně získala grant od federální vlády ve výši 483 milionů dolarů na urychlení procesu vývoje vakcíny proti onemocnění covid-19. Bancel je optimista a tvrdí, že by první vakcíny mohli do nemocnic dodat už letos na podzim.
GUSTAVO DENEGRI
Původ: Itálie
Čistá hodnota jmění: 4,5 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 32 procent)
Zdroj bohatství: Diasorin
Denegri vystudoval chemii a v biotechnologické firmě DiaSorin mu patří podíl ve výši 45 procent. Začínal ale v jiné branži – původně, už v 70. letech minulého století, založil firmu na výrobu komponentů pro auta Gruppo Pro-Ind a v roce 1985 zfúzoval s Piaggiem, jinak výrobcem slavných skútrů Vespa. Do společnosti DiaSorin vstoupil v roce 2000. Firma pracuje hlavně na výrobě testů na covid-19, své pobočky má i v Německu, v Británii a v USA.
SEO JUNG-JIN
Původ: Korejská republika
Čistá hodnota jmění: 8,4 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 22 procent)
Zdroj bohatství: Celltrion
Seo je jedním ze zakladatelů Celltrionu, jinak firmy se sídlem v korejské metropoli Soulu, která vznikla v roce 2002 a o šest let později vstoupila na burzu. Dnes pracuje hlavně na vývoji testů na koronavirus, ale i na lécích. Ve třetím čtvrtletí letošního roku chce začít s testováním léků na lidech. V létě by chtěl Celltrion přijít na trh se zcela novými testy, díky nimž prý bude možné získat relevantní výsledky během 15, maximálně 20 minut.
ALAIN MÉRIEUX
Původ: Francie
Čistá hodnota jmění: 7,6 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 25 procent)
Zdroj bohatství: BioMérieux
Společnost BioMérieux vznikla už v roce 1963, a to jako diagnostické centrum institutu Mérieux. U začátků současného konglomerátu stál dědeček současného majitele Marcel Mérieux, a to už v roce 1897. Výkonným šéfem firmy je dnes Alainův syn Alexandre. Testovací sady na covid-19, s nimiž společnost BioMérieux přišla koncem března, zkrátily dobu čekání na výsledek na 45 minut.
MAJA OERI
Původ: Švýcarsko
Čistá hodnota jmění: 3,2 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 10 procent)
Zdroj bohatství: Roche
Maja Oeri je potomkem Fritze Hoffmanna-La Roche, který založil stejnojmenné farmaceutické impérium už v roce 1896. Oeri má ve firmě pětiprocentní podíl, nechala jej vyčlenit z podílu zbytku rodiny v roce 2011. Koncern 19. března oznámil, že vstupuje do třetí fáze klinického testování léku Tocilizumab proti artritidě na pacientech s virem covid-19 v USA. Firma rovněž vyvinula nový set testů, které dokážou identifikovat účinné protilátky vyvinuté u lidí, kteří si prošli onemocněním covid-19. Tyto testy by prý měly být k dispozici ještě během května.
LEONARD SCHLEIFER
Původ: USA
Čistá hodnota jmění: 2,2 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 11 procent)
Zdroj bohatství: Regeneron Pharmaceuticals
GEORGE YANCOPOULOS
Původ: USA
Čistá hodnota jmění: 1,2 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 14 procent)
Zdroj bohatství: Regeneron Pharmaceuticals
Výkonný šéf Leonard Schleifer založil Regeneron Pharmaceuticals v roce 1988, o rok později do firmy přišel George Yancopoulos, a to jako šéf jejího výzkumného týmu. V polovině března začal Regeneron s klinickým testováním léku Sarilumab proti artritidě na pacientech s onemocněním covid-19, a to ve spolupráci s francouzskou firmou Sanofi. První dvě fáze prokázaly, že by lék mohl být v boji s nemocí úspěšný. Třetí fáze testů má proběhnout právě teď v květnu.
THOMAS STRÜNGMANN
Původ: Německo
Čistá hodnota jmění: 6,9 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 11 procent)
Zdroj bohatství: Biontech
ANDREAS STRÜNGMANN
Původ: Německo
Čistá hodnota jmění: 6,9 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 11 procent)
Zdroj bohatství: Biontech
Dvojčata Strüngmannova poprvé výrazně zbohatla prodejem své farmaceutické firmy Hexal konglomerátu Novartis v roce 2005 za sedm miliard dolarů. Dnes přes svou společnost Santo Holding investují výhradně do biotechnologických a zdravotnických firem, z nichž největším ternem byl startup Biontech, který se ve spolupráci s firmami Pfizer PFE a Fosun Pharmaceuticals pokouší vyvinout vakcínu proti koronaviru. První testy na dobrovolnících začaly v Německu 23. dubna, další jsou v plánu, a to nejen v Německu, ale i v USA.
LI SI-TCHING
Původ: Singapur
Čistá hodnota jmění: 12,6 miliardy dolarů (nárůst od 11. března o 1 procento)
Zdroj bohatství: Mindray
Mindray Medical International je dnes největším čínským producentem zdravotnických potřeb a materiálu. Li Si-Tching jej spoluzakládal v roce 1991. Firma se aktivně podílela na boji s nákazou covid-19, a v krátké době prý dokonce ztrojnásobila výrobu a dodávky ventilátorů do tamních nemocnic. Do světa pak zdarma dodala přístroje a materiál za 4,6 miliardy dolarů, největší část do nejvíc postižených regionů v Číně a v Itálii.