Je to zhruba měsíc, co boj s rakovinou prohrál vlivný finančník a podnikatel v energetice a strojírenství Martin Ulčák. Hned několik složitých byznysových projektů tím přišlo o svého stratéga a investora. Patří mezi ně i komplikovaná restrukturalizace firem z někdejšího strojírenského holdingu Vítkovice Jana Světlíka. V jejím rámci se aktuálně definitivně rozcházejí cesty Ulčákových pokračovatelů s někdejším zbrojařským magnátem Jaroslavem Strnadem.
Ulčák se Strnadem začali na záchraně vítkovického impéria spolupracovat před více než dvěma lety, kdy do kolabující skupiny nalili peníze (hovoří se až o několika miliardách korun), dokázali se domluvit s bankami a rozdělili si sféry svého zájmu. Současné vypořádání není reakcí na Ulčákův předčasný skon, naopak odpovídá plánu, který si oba miliardáři vytyčili na samém počátku spolupráce.
V těchto dnech došlo k uzavření poslední dohody o vypořádání vzájemných vztahů mezi Ulčákovou skupinou E-Invest a CE Industries Jaroslava Strnada. Podle ní Strnad získává majetek bývalé vítkovické mostárny a E-Invest stoprocentní podíly ve společnostech Noen, výrobci důlních rypadel, Vítkovické energetické strojírenství a Vítkovické strojírny, kde zůstává bývalá vítkovická kotlárna. Součástí dohody je i vypořádání vzájemných finančních závazků, které ale ani jedna ze stran nechce blíže komentovat.
„Když majitel skupiny Jaroslav Strnad přijal v roce 2018 strategické rozhodnutí angažovat se jako investor v části vítkovického strojírenství, skupina E-Invest byla logický partner z důvodu své znalosti prostředí a vítkovických firem. Spolupráce obou skupin byla od počátku oběma stranami vnímána jako dočasná. Podstatu dnešní dohody projednali majitelé obou skupin, Jaroslav Strnad a Martin Ulčák, již na podzim roku 2019,“ vysvětluje Tomáš Schmied, jeden z hlavních Strnadových manažerů ve Vítkovicích a člen představenstva jeho společnosti CE Power Industries.
Většina firem, které oba podnikatelé drželi společně, tak končí u skupiny Martina Ulčáka. Naproti tomu Jaroslav Strnad touto dohodou získává hlavně zajímavý areál mostárny Vítkovických strojíren. „Areál mostárny představuje zajímavou realitní investici. O jeho prostory je zájem, v současné době tam působí osm nájemců, kteří synergicky spolupracují, a máme více než 90procentní zaplněnost,“ potvrzuje Tomáš Schmied.
Důležitou firmou, která podle všeho zamíří do tábora Jaroslava Strnada, je dříve největší strojírenská část celého holdingu, Vítkovice Heavy Machinery. Zde vypořádání oddálila probíhající insolvence, do které společnost před časem opět poslal právě Strnad v rámci obtížné restrukturalizace. Během ní nelze nakládat s akciemi, a tak mezi majiteli nadále zůstávají společně Strnad, Ulčák a zřejmě i Jan Světlík. Strnad také už dříve získal společnost Vítkovice Doprava.
Naproti tomu Martin Ulčák na konci loňského roku představil novou značku Witkowitz, pod kterou zavěsil společnosti Witkowitz Envi, Gearworks, Witkowitz Mechanika, Witkowitz Slovakia, Hammering, Hutní Montáže a Vítkovice energetické strojírenství. K nim tak teď přibudou další vítkovické společnosti.
„Z naší strany se jedná o přirozený krok k dotváření logické a přehledné struktury skupiny Witkowitz. Pro obchodní partnery je to jasná zpráva o tom, že se firmy skupiny Witkowitz soustředí na náročnou průmyslovou výrobu, jejíž významnou součástí je i oblast energetiky. Zde poskytujeme například řešení ekologizace výroby či údržbu energetických zdrojů, včetně těch jaderných. Vzájemně se doplňující a podporující know-how a dovednosti jednotlivých společností skupiny Witkowitz nám umožňují naplňovat očekávání zákazníků,“ uvedl Karel Křivan, mediální zástupce skupiny Witkowitz.
Situaci jednotlivých firem v Ostravě tak bezesporu ovlivní i dědické řízení, které po smrti činorodého networkera Martina Ulčáka pozůstalé a obchodní partnery čeká. S ohledem na nespočet Ulčákových mnohdy ne úplně transparentních obchodních a vlastnických vztahů půjde o proces na mnoho měsíců. Zástupci E-Investu se k němu zatím vyjadřovat nechtějí.