Úctyhodná historická tradice a velký význam z hlediska veřejné služby. Tak charakterizoval pro list The Telegraph český miliardář Daniel Křetínský britskou doručovatelskou společnost Royal Mail. V ní drží přes sedm procent akcií investiční fond Vesa Equity ovládaný právě Křetínským a Slovákem Patrikem Tkáčem.
Křetínský vyzdvihl tradici Royal Mail, avšak současnost
jakési zprivatizované varianty České pošty už zdaleka tak
slavná není: společnost prodělává zhruba milion liber denně a
oznámila propuštění dvou tisíc zaměstnanců.
The Telegraph nazval Křetínského „Českou sfingou“, čímž chtěl zdůraznit, že o svých byznysových aktivitách zpravidla nehovoří, nekomentuje je. Právě pro britský deník prolomil investor před pár dny mlčení a uvedl, že vklad do Royal Mail byl ve výši 150 milionů liber.
Vesa původně získala počátkem května pět procent Royal Mail, do těchto chvil podíl o více než dvě procenta zvedla a stala se třetím nejsilnějším akcionářem. „Nevylučujeme možnost posílení naší přítomnosti ani omezení stávající pozice akcionářů v závislosti na vývoji trhu, samotné společnosti, jakož i zbytku našeho portfolia,“ prohlásil Daniel Křetínský.
Dál příliš konkrétní nebyl. Řekl už pouze, že jsou – podobně jako u všech ostatních investic uskutečněných prostřednictvím Vesa Equity Investment – v případě Royal Mail díky podrobné fundamentální analýze přesvědčeni o základní hodnotě společnosti.
Akcionáři se musí každopádně pokusit vyvést Royal Mail z problémů. Konakrize sice zvedla společnosti kredit a respekt, na doručovatele se za jejich nasazení sesypaly záplavy díků, avšak tatáž krize podle odborníků podtrhla, že firma není připravena na požadavky 21. století.
Křetínský oprávněně zmínil velkolepou historii Royal Mail, jež je počítána od roku 1516, kdy ji založil tudorovský panovník Jindřich VIII. Jako by ovšem společnost v historii tak trochu uvázla – jedním z příkladů je i skutečnost, že 70 procent zásilek se stále třídí ručně.
Royal Mail nedávno oznámila, že přichází o milion liber denně, a zrušila letošní vyplácení dividend. V rámci úsporných opatření rovněž avizovala propuštění 2000 zaměstnanců z celkového počtu 162 tisíc. Výpovědi se nemají ani okrajově týkat řadových pošťáků, ale lidí z managementu firmy.
The Telegraph uvedl, že podle burzovních makléřů by Křetínského mohla nejvíc zajímat britská logistická společnost GLS se sídlem v Amsterdamu, dceřiná společnost Royal Mail, která je zároveň „klenotem v jejím podnikání“.
Novinář Nils Pratley z The Guardian ovšem míní, že motivy českého miliardáře Křetínského v souvislosti s Royal Mail nejsou známy a nabídka na převzetí GLS by byla politicky výbušná.