Česko od příštího týdne čeká plošné zavření středních a vysokých škol. Distanční výuka bude částečně probíhat i na druhém stupni základních škol. Pro rodiče samoživitele to není dobrá zpráva – řada z nich si totiž nemůže dovolit počítače pro své potomky.
Už během první vlny pandemie tak děti ze sociálně slabších rodin zameškaly spoustu učiva. Pomoci se jim teď rozhodli podnikatelé, kteří dětem darují desítky notebooků.
Na začátku všeho byla iniciativa České spořitelny, která se rozhodla věnovat deset notebooků. „Pomoci žákům, kteří se nemohou zapojit do distanční výuky, se snažíme především prostřednictvím naší nadace. Zatímco ta podporuje děti přes velké organizace typu Člověka v tísni, jako firma jsme se rozhodli pomoci konkrétním rodinám,“ popisuje CSR manažerka České spořitelny Andrea Studihradová.
S prosbou o pomoc s vytipováním dětí požádala Česká spořitelna novinářku Noru Fridrichovou, která nejrůznější sbírky pro rodiče samoživitele pravidelně organizuje. Fridrichová výzvu nasdílela na svém Facebooku krátce poté, co vláda ve čtvrtek oznámila, že součástí pandemických opatření bude i zavření škol. Vedle zájemců o notebooky se jí ale začali hlásit i podnikatelé, kteří se rozhodli do darování počítačů rovněž zapojit.
Prvním byl advokát Radek Pokorný s nabídkou dalších deseti notebooků. „Vím, že Nora Fridrichová se problematice dlouhodobě věnuje a že se postará, aby tyto aktivity pomáhaly skutečně těm nejpotřebnějším. Začal jsem oslovovat i další podnikatele a postupně se to nabaluje,“ říká spoluzakladatel Advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři.
Mezi další dárce, které sehnal, patří třeba advokát Alexandr Mareš nebo investor Tomáš Krsek. Do sbírky počítačů se zapojila mimo jiné i firma Reinpo Kapital.
„V tuto chvíli máme přislíbených 47 strojů a dárců pořád přibývá. Je to taková sněhová koule. A to je dobře, protože od organizací, se kterými spolupracuji, mám informace, že spousta matek samoživitelek tento problém opravdu akutně řeší,“ uvádí Nora Fridrichová.
Ozvaly se jí i školy, jejichž žákům výpočetní technika chybí, a v jednom případě na tuto výzvu hned reagovali místní politici, kteří přislíbili několik notebooků dodat. „Ráda bych proto vyzvala i další učitele, aby mě kontaktovali, pokud vědí o dětech, které by počítač potřebovaly. Jinak podobně jako na jaře zbytečně zameškají spoustu učiva,“ upozorňuje Fridrichová.
Rodiny samoživitelů dostala pandemie do extrémně tíživé situace. Rodiče, kteří jsou na výchovu sami, se často musejí doma starat o děti a v řadě případů přišli o už tak skromné příjmy. „Často navíc pracují na dohody a pomoci státu se tedy dočkají až jako poslední v řadě,“ popisuje Fridrichová.
Nejde přitom o jedinou aktivitu, kterou během pandemie novinářka tyto rodiny podporuje. Se společnostmi, jako je Rohlík, Košík či Tesco, například spolupracuje na rozvozech jídla pro samoživitele. „Mám radost, kolik firem a podnikatelů se rozhodlo pomoci, protože v současné době to je opravdu potřeba,“ říká Fridrichová.