Čekali jsme na něj dlouho a většina z nás bude čekat ještě o něco déle. Zbrusu nová herní konzole PlayStation 5 není aktuálně k dostání nejen v Česku, ale ani ve Velké Británii nebo dalekých Spojených státech amerických.
Někteří fanoušci v USA přitom mohou na nové konzoli pařit už více než týden, ti v Evropě teprve od včerejška. Ovšem zdaleka ne všichni, kteří si jej objednali.
Nejnovější PlayStation páté generace se ve skutečnosti skví v obýváku jen hrstce vyvolených, která ho měla zamluvený dlouho, dlouho dopředu a na niž se navíc ještě usmálo velké štěstí. Ani včasná rezervace totiž neznamenala, že kýženou konzoli v daném termínu doopravdy dostanete. Jak je to vlastně možné?
Potenciálních příčin je vícero. Podle Lewise Warda, analytika konzultační společnosti International Data Corporation, za vše může zvolená strategie samotného výrobce – firmy Sony.
Marže, kterou z každé prodané konzole Sony má, je totiž zcela minimální, a proto jejich produkci značně přiškrtila. Vyhne se tak potenciálním ztrátám a ulehčí svému letos již tak těžce zkoušenému dodavatelskému řetězci, vysvětlil Ward v komentáři pro CNN.
Jeho teze o nízké marži může na první pohled znít poněkud překvapivě, ve skutečnosti se ale o nic až tak neobvyklého nejedná – podobnou praxi razí japonská společnost již několik dlouhých let. Důvodem jsou jednak vysoké výrobní náklady, dále potřeba zohlednění ceny konkurenčních produktů a v neposlední řadě i skutečnost, že převážnou část zisku tvoří příjmy z prodeje samotných her a ostatních podpůrných produktů a služeb.
Jiní mají za to, že jádrem celého problému je přetrvávající pandemie. Ta způsobila rozsáhlé výrobní a logistické potíže napříč jednotlivými odvětvími, přičemž se dá očekávat, že než se vše vrátí do normálu, nějaký čas to zabere.
Tím spíš, když Sony, ani konkurenční Microsoft, který nedávno vydal nový Xbox Series X, vzhledem k nízké výnosnosti nic nenutí k tomu, aby svoji produkci jakkoliv navyšovali, míní Daniel Ahmed z poradenské společnosti Niko Partners.
Slabou útěchou americkým videoherním nadšencům tak může být alespoň skutečnost, že se v této nezáviděníhodné pozici rozhodně neocitli sami. Podobné zprávy totiž přicházejí snad ze všech koutů světa.
Také ve Velké Británii se po novém PlayStationu doslova zaprášilo – vyprodán byl během několika málo hodin a další k dispozici zkrátka nejsou.
Protože v zemi aktuálně panují přísná bezpečnostní opatření, jsou kamenné obchody zavřené. Jediný způsob, jak požadované zboží získat, tedy představuje internet. Jenže záhy se ukázalo, že ani zde to dost dobře nepůjde.
Společnost Currys PC World prodala během včerejšího dne na
12 tisíc konzolí. Většina z nich byla nicméně objednána už během
předešlých měsíců. Zhruba 150 tisíc zákazníků, kteří se tak snažili učinit ve
čtvrtek, mělo tedy smůlu.
Zástupci konkurenční společnosti John Lewis pak na svém Twitteru uvedli, že jejich skladové zásoby zmizely už v 10 hodin dopoledne, tedy pouhou jednu hodinu po zahájení prodeje. Přiznali rovněž, že e-shop pod silným náporem dychtivých hráčů provázely časté výpadky. Podobné potíže hlásily také weby firem Tesco, Amazon či Game.
A nestíhali ani samotní dopravci. Většina prodejců se snažila své distribuční sítě kvůli očekávanému velkému zájmu dočasně posílit, ovšem i tak došlo na situace, kdy se konzole ke svým novým majitelům zkrátka nedostala.
Také v Česku si většina z nás musí aktuálně na nový PlayStation 5 nechat zajít chuť. Že je toto konkrétní zboží aktuálně vyprodáno, hlásí Alza, CZC.cz, Mall.cz, ale i další e-shopy s elektronikou. Ačkoliv si běžně konkurují, nyní shodně tvrdí: PS5 nebude českému hráči k dispozici dříve než po novém roce.
„Z první várky konzolí se dostalo přibližně na 15 procent zákazníků, zbytek předobjednávek musí počkat na později,“ potvrzuje obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.
„Nejbližší zásilka dorazí v prosinci, ale i ta je beznadějně vyprodaná. Konzole tedy budou skladem nejdříve v první třetině, spíše však první polovině příštího roku,“ říká na rovinu.