Kompletně nová, ale zvenku vypadá jako na počátku 20. století. Petrovka je nejmodernější horská bouda za 180 milionů stojící na hřebenu Krkonoš a její interiér ukázal exkluzivně redakci Forbesu sám pan majitel – šéf softwarové firmy Unicorn a člen žebříčku stovky nejbohatších Čechů, Vladimír Kovář.

Ze Špindlerova Mlýna jste u Petrových bud do deseti minut. Tedy pokud není sníh a máte povolení dojet až k boudě autem. Minulý týden to ještě šlo, ale nebude to nejspíš trvat dlouho a jediným způsobem, jak se do výšky 1288 metrů nad mořem dostat, bude rolba, sněžný skútr nebo běžky.

Není totiž nic výjimečného, když kousek od česko-polské hranice za jedinou noc napadnou dva metry sněhu. Vítr pak dokáže nafoukat i čtyřmetrové závěje, kterými si musí personál Petrovky cestu do civilizace pomocí rolby s radlicí doslova prokopat.

Jak se Petrovky po letech chátrání, totální destrukce ohněm a následné čtyřleté obnově staly znovu obyvatelné, za útočiště si je po část zimy vybral i podnikatel, který zkraje 90 let. minulého století založil firmu Unicorn a jehož majetku Forbes letos ohodnotil na 3,6 miliardy korun.

Když Kovář zrovna nepracuje ve svém apartmánu nebo před spaním pravidelně nevychází na Mužské kameny ve výšce 1417 metrů, může to být i on, kdo sedí za volantem rolby. „Na Petrovce přes zimu plánuju trávit šest až osm týdnů. Budu to střídat hlavně s chaletkou, kterou mám ve francouzských Alpách,“ říká muž, který se podle svých slov nemůže dočkat, až se Petrovka otevře lidem.

info Foto Michael Tomeš
Vladimír Kovář ve své pracovně

Otevření pro veřejnost ale bude jen částečné. Ačkoliv bouda, která je zapsána jako národní kulturní památka, zvenku vypadá téměř stejně jako v minulosti, interiér se zásadně proměnil.

Původní kapacita, která se blížila dvěma stům lůžkům, se totiž smrskla na 64 postelí. Ty určené široké veřejnosti budou v takzvané noclehárně, což je podlouhlá místnost s dvanácti lůžky vedle sebe. Přespat v ní půjde jen jednu noc a nocležník za to zaplatí 450 korun.

„Nejprve se bude muset registrovat přes internet, kde po zaplacení dostane QR kód, díky kterému se do noclehárny dostane. Nejdříve však po čtvrté hodině odpoledne. Ráno po snídani bude muset noclehárnu opustit do 10 hodin dopoledne. Potřeba bude i vlastní spacák. Na druhou stranu bude moct využít komfort moderní koupelny, jídelny a kuchyňského koutu pro ohřátí vlastní večeře.

Zcela otevřená pak bude útulna v sousední menší budově označované jako ovčárna, kde si turisté budou moci sednout, odpočinout, dát si vlastní svačinu a zase pokračovat v cestě. Přečkat v ní noc bude podle Kováře možné, jen pokud podmínky venku budou extrémní a bylo by nebezpečné v cestě pokračovat. Také útulna nabízí sociální zázemí a například i velká krbová kamna, kde se půjde ohřát. Vstup do útulny přes den nebude nijak omezený.

Omezený bude naopak přístup do restaurace a apartmánové části hlavní budovy a podkroví ovčárny. V Petrovce je nyní celkem šest apartmánů: dva pro čtyři osoby, čtyři větší pojmou šest ubytovaných. Ovčárna pak nabídne dvanáct lůžek v jedné otevřené místnosti.

„V ovčárně je prostor pro dovolenou ve stylu expedice Apalucha,“ odkazuje Kovář na český film S tebou mě baví svět. Podkroví ovčárny je totiž obrovský prostor s dvanácti postelemi, který vypadá jako ideální místo pro dovolenou právě pro partu tatínků s dětmi.

Jak apartmány, tak i ovčárnu ale bude Kovář na víkendy nabízet hlavně zaměstnancům své firmy, kterých je dva a půl tisíce. Teprve když lidé z Unicornu některý termín neobsadí, dostane šanci veřejnost, která za víkend v apartmánu na Petrovce zaplatí 13 až 16 tisíc.

Výhledy k nezaplacení

Pronájem ovčárny pak na víkend vyjde na 20 tisíc korun a pracovní týden na necelých 50 tisíc. Přes týden je v plánu nabízet ubytování zaměstnancům jiných firem. Část boudy pak tvoří byt správce a Kovářův apartmán, kde nechybí pracovna nebo obývací pokoj s kachlovými kamny a pecí, na níž se dá spát.

V podzemí dřevěné boudy plné moderních technologií včetně tepelných čerpadel, internetové komunikace a špičkového požárního zabezpečení zůstaly původní sklepy, které kromě technického zázemí skrývají ještě rozsáhlou wellness zónu.

„Je mi jasné, že pro část lidí budou ceny za ubytování na první pohled vysoké, ale je potřeba brát v potaz, jak exkluzivní místo to je. Navíc nám se i tak investice do obnovy Petrovky nevrátí. Nebyl to ani náš úmysl, protože kvůli byznysu jsme to nedělali. Unicorn se živí softwarem a tak to i zůstane,“ říká Kovář, který směrem k veřejnosti chystá pravidelnou akci, umožňující vstup do jinak nepřístupné restaurace.

„Chtěl bych jednou za měsíc udělat něco jako Den Petrovky. V ten den personálně posílíme kuchyni i personál na place a pozveme lidi, aby přišli třeba na brunch. Pak se tu může za jeden den vystřídat klidně dvě stě lidí, kteří si to tady budou moci prohlédnout a dobře se najíst,“ plánuje Vladimír Kovář a nevylučuje ani možnost, že bude pro hosty péct pizzu v tradiční peci na dřevo.

Otazník zatím zůstává nad dokončením Petrových bud, které původně tvořil komplex tří budov. Nyní jsou obnovené jen dvě – Kovářův tým měl v plánu postavit i třetí, kde by mohl vzniknout kvalitní bufet pro turisty a ubytování hotelového typu, ale proti dostavbě se postavili správci národního parku z polské strany, kteří se obávají přílišného rozvoje turismu.

„Plán neopouštíme. Budeme dál jednat,“ říká Vladimír Kovář.