Tak se nám rozjedou lanovky! V pátek 18. prosince budou smět vlekaři zmáčknout to správné ovládací tlačítko a hurá na kopec. Tuhle zprávu ovšem kazí fakt, že současně zůstanou zavřené hotely a restaurace. Takže kdo se nebude chtít vypravit na lyže na jeden den nebo přespat pod širákem, má smůlu. 

„Kocourkov,“ ohodnotil jedním slovem situaci ředitel skiareálu Lipno Matěj Kratochvíl. „Na jednu stranu mám velkou radost, že budeme moci otevřít, ale radost je poloviční i kvůli tomu, že jsme přímo navázaní na ubytovatele a i my provozujeme služby, které zůstanou zavřené. Všechno do sebe zapadá jako ozubená kolečka a někdo s nimi naprosto nezodpovědně experimentuje,“ míní Matěj Kratochvíl. 

Skiareál, kterému šéfuje a který spoluvlastní jeho otec Miloš Kratochvíl s Martinem Krupauerem, má však tuhý kořínek. Rodinná firma ho buduje s nadšením už od samého začátku. Vždyť komu se poštěstí, aby měl možnost postavit na zelené louce novou obec i se skiareálem?

Martinu Krupauerovi a Miloši Kratochvílovi se to společně se starostou obce Zdeňkem Zídkem na Lipně povedlo. Vesnici, která jeden čas dokonce uvažovala, že se spojí s jinou, protože tak trochu živořila, proměnili v horské středisko, kam se jezdí za zábavou celý rok. 

„Věděli jsme, že nemáme nejvyšší kopce ani nejteplejší jezero, ale byla to výzva,“ říká Martin Krupauer, spolumajitel společnosti Conduco, která vlastní prostřednictvím firmy Lipno Servis skiareál, Stezku korunami stromů, Království lesa a další objekty. Nové projekty navíc rozjíždí. 

Areál od nikoho nekupovali, jak to je obvyklé u jiných horských středisek. Byly tu jen dva zastaralé vleky, které provozoval místní skiklub. Jedna poma a jeden další vlek, který jezdil do zatáčky. Říkalo se mu lomený a mnoho lyžařů z něj v kritickém místě vypadlo. Žádné luxusní svezení… 

V roce 1999 vznikla firma Lipno Servis a o rok později Conduco, mateřská společnost celé investiční skupiny. Majitelé byli a dodnes zůstali dva, architekt Martin Krupauer a projektant čistíren odpadních vod Miloš Kratochvíl. Úzce spolupracují s místním starostou Zdeňkem Zídkem a jak říkají, všichni tři jsou nadšenci, kterým jde jen o jedno – aby bylo na Lipně dobře. 

Právě čistírna pro obec stála na začátku jejich byznysu, o kterém oni sami ale jako o byznysu nemluví. „Jsme rodinná firma a říkáme tomu spíš život. Pořád nás to ohromně baví. Nikdy jsem ráno nevstával takzvaně do práce. Chodím tam, kde mě čeká radost,“ svěřuje se Miloš Kratochvíl.

Když pro obec Lipno nad Vltavou vyprojektoval čističku s kapacitou pro šest tisíc lidí, úředníci kroutili hlavou. Nepřehnal jste to? Vždyť tu žije jen čtyři sta obyvatel. Jenže starosta Zdeněk Zídek i Miloš Kratochvíl byli už v tu dobu vizionáři. Z ospalé obce se stalo o pár let později rušné středisko, kde se za rok vystřídají stovky tisíc lidí. Tržby za loňskou sezonu činily bezmála 210 milionů korun. 

Vydání Forbesu Outsider

Původní kampaň, která měla přilákat do střediska lyžaře a turisty, se zaměřila hlavně na rodiny s dětmi. Vyhlášený byl zdejší Fox park – lyžařská škola pro děti. „Byla to nejdřív taková z nouze ctnost, která se ukázala velkou předností,“ říká Martin Krupauer.

Mnoho rodin totiž hledalo klidné místo, mírné sjezdovky, kde se nemusí bát, že jejich dítě sestřelí snowboarďák. A taky zábavu, o kterou se postarala o několik let později obec, kdy do nabídky střediska přidala nový aquapark. 

Další atrakce následovaly. Na kopci vznikla ve spolupráci s německými partnery z Erlebnis Akademie Stezka korunami stromů. Od té doby se jim společně podařilo postavit podobné stezky i v Krkonoších, Tatrách a ve slovinských Alpách. Právě vzniká další v Kanadě, jako součást střediska Cape Smokey, projektu za miliardu korun, kde mají oba majitelé Lipna také podíl. 

„Vybudování první Stezky korunami stromů stálo 70 milionů korun. Financovaná byla z vlastních zdrojů a komerčního úvěru, podobně jako naše další projekty. Její provoz přijde ročně zhruba na 40 milionů,“ doplňuje Matěj Kratochvíl.

Kolik, že máte lůžek? Tři tisíce? Potřebujete jich tak deset tisíc!

Do horského areálu, který slouží turistům, lyžařům i cyklistům celoročně, investovali jeho majitelé už zhruba 550 milionů korun. Na samém začátku koupili použitou lanovku ze Švýcarska, pak už se ale začalo stavět a zvelebovat ve velkém.

Dnes už tu má kvalita přednost před kvantitou. Vybudovali sítě, zasněžování, lanovky, Stezku korunami stromů, Chatu Lanovka, dětský zážitkový park Království lesa a další infrastrukturu. 

Nedávno rozjeli novou divizi, kterou nazvali Horeka – hotely, restaurace, kavárny – a kterou má na starosti Matěj Kratochvíl. Investice do infrastruktury, kterou budovali nejdřív, mají totiž nejdelší návratnost.

Proto se rozhodli ukrojit si z množství peněz, které tu turisté nechají, ještě další kus. „Jedno euro nechané na sjezdovce znamená sedm eur pod sjezdovkou. Starý pan Doppelmeyer, výrobce lanovek, se nás před časem ptal: kolik tu máte lanovek? Tři? A kolik je v obci lůžek? Tři tisíce? Tak to vám nikdy nemůže vyjít! Musíte jich mít aspoň 10 tisíc,“ směje se Miloš Kratochvíl. To samé jim prý řekl i prezident rakouského lyžařského svazu.

A tak se rozhodli stavět a rekonstruovat i ubytovací kapacity a restaurace. Lipno je i proto jediným českým horským střediskem, které má co do návštěvnosti i příjmů silnější léto než zimu. Lidé sem jezdí kvůli jezeru a turistice.

„Je to dané Stezkou korunami stromů, dráhami pro bikery, půjčovnou člunů a šlapadel. Taková maličkost, řeklo by se, šlapadlo se skluzavkou, ale neumíte si představit, jak to lidi baví. A tak nám není zatěžko přikoupit padesát nových,“ říká Miloš Kratochvíl. 

Nyní majitele zaměstnává výstavba nové sjezdovky a lanovky, rekonstrukce Chaty Lanovka, výstavba nového kongresového hotelu Element, rekonstrukce a posílení gastro provozů, zlepšení zasněžování a parkování a další projekty v rámci divize Horeka. Dohromady jde o investice za zhruba 400 milionů korun. V plánu je i napojení střediska na železnici.

Jižní Čechy jsou už ale majitelům areálu malé. Proto se vložili do výstavby „druhého Lipna“ v Kanadě, které spoluvlastní mimo jiné s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a dalšími Čechy.

Dokud mám sílu, pracuju a jsem rád, že mám svou práci komu předat, že má smysl.

U oceánu tu vzniká už zmíněné horské středisko Cape Smokey v hodnotě jedné miliardy korun, ve kterém nechybí kromě Stezky korunami stromů také český pivovar. V další etapě počítají s developerským projektem s řádově tisícovkami lůžek. 

„Jsme zedníci, hrozně nás baví, když si můžeme do své práce kopnout, obejmout ji. Proto si ani v dnešní zvláštní a obtížné době nestěžuju. Dívám se dopředu, na naše děti, vnoučata. Věřím tomu, co děláme,“ konstatuje Miloš Kratochvíl.

„Doufám, že umřu na lyžích nebo až budu plavat. Dokud mám sílu, pracuju a jsem rád, že mám svou práci komu předat, že má smysl,“ dodává.