Udělejte si v novém roce pořádek v peněžence. Proto jsme pro vás připravili přehledný výpis všech změn, které začínají od platit od prvního dne roku 2021.
Paušální daň je tady
Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od letoška platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun.
Pro letošní rok bude paušální daň činit 5469 korun za měsíc. Z toho 2976 Kč činí platba na důchodové pojištění, 2393 Kč na zdravotní pojištění a 100 korun záloha na daň. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol. Podnikatelé, kteří budou chtít paušální daň využívat, to musí oznámit finanční správě do 10. ledna.
Skončila superhrubá mzda
Zaměstnancům se od letošního roku po 13 letech přestanou zdaňovat jejich příjmy jako takzvaná superhrubá mzda. Daňovým poplatníkům se také zvýší jejich daňová sleva o 3000 korun ročně na 27 840 korun. V příštím roce se zvýší o dalších 3000 korun.
Superhrubá mzda fungovala od roku 2008. Základem daně z příjmů zaměstnanců byla hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na povinné pojistné, ale se sazbou 15 procent. Nově bude základem pouze hrubá mzda se sazbou 15 procent a příjmy zhruba nad 141 tisíc korun měsíčně budou podléhat sazbě 23 procent.
Stravenky? Peníze!
Zaměstnanci budou mít k dispozici stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa k dosavadním stravenkám. Nově zavedený stravenkový paušál bude dobrovolný. Zaměstnavatelé ho budou moci poskytnout jako další možnost vedle závodního stravování nebo stravenek. Příspěvek na stravování bude na straně zaměstnanců osvobozen od daní i pojistných odvodů do zákonem stanovené výše.
Finanční úřady on-line
Změny v daňovém řádu, které jsou ode dneška účinné, umožní spuštění on-line služeb finančních úřadů, tzv. portálu Moje daně. Ten nabídne komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti. Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů. Novela také například zjednodušuje kontrolní postupy nebo výrazně upravuje systém sankcí.
Zároveň řád automaticky prodlužuje lhůty při podání daňového přiznání elektronicky, tedy o jeden měsíc do konce dubna. Využít to bude přitom možné již při podání daňového přiznání za loňský rok. Dále změna přináší firmám automatický nárok na zálohu na odpočet DPH ve výši, kterou správce daně nehodlá prověřovat. Daňový řád rovněž zavádí možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, což dosud nebylo možné.
Důchody se zvyšují o 839 korun
Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se ode dneška zvyšují. Všichni důchodci a důchodkyně dostanou 60 korun navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedá zásluhová část jejich důchodu. Průměrný starobní důchod tak roste celkem o 839 korun. O nižší částku si přilepší lidé, kteří pobírali dosud měsíčně méně než 14 449 korun. Navýšení penzí upravuje vládní nařízení, které začíná dnes platit. Podle schváleného rozpočtu by do důchodů mělo letos putovat téměř 537 miliard korun. Je to zhruba 30 procent výdajů státu.
Elektronické dálniční známky
Od dnešního dne začínají platit nové elektronické dálniční známky. Řidiči je mohou kupovat už od začátku prosince. Elektronické známky nahradily dosavadní papírové kupony. Vázány jsou na registrační značky vozidel, řidiči už tak nebudou muset lepit známky na přední skla.
Novinkou je také možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok, dosud platily vždy 14 měsíců od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího.
Oceňování majetku podle tržní hodnoty
Oceňování majetku podle tržní hodnoty nebo oceňování rychle rostoucích dřevin umožňuje ode dneška novela zákona o oceňování majetku. Norma také upřesňuje postupy při zpracování cenových map stavebních pozemků.
Zákon o oceňování majetku obecně řeší především oceňování majetku pro stanovení základu daně, ať už některé z daní majetkových, příjmových, daně z přidané hodnoty nebo poplatků. U některých daní, například daně z nabytí nemovité věci, zjištěná cena slouží především jako kontrola, zda sjednaná cena nebyla ze spekulativních důvodů dohodnuta jako příliš nízká.
Důvodem zavedení ocenění tržní hodnotou byla nutnost reagovat na případy, kdy pro určení obvyklé ceny nelze, vzhledem k jedinečnosti předmětu ocenění, zjistit kupní ceny srovnatelných věcí, zdůvodnila potřebu změny vláda. Problém s určováním obvyklé ceny se podle ní projevoval i v případech znaleckých posudků zpracovaných a využívaných při prodejích státního majetku.
Rychlý odpis majetku
Podnikatelé také budou moci uplatnit rychlejší odpisy majetku, který si pořídili od loňského 1. ledna do konce letošního roku. Trvale se zvýší hranice pro odepisování hmotného majetku z dosavadních 40 tisíc korun na dvojnásobek.
Levnější nafta
Od dnešního dne se také snižuje sazba spotřební daně z motorové nafty, a to o korunu na litr. „Snížení spotřební daně z motorové nafty bude mít pozitivní efekt v celé ekonomice, neboť dopravní náklady vstupují do produkce prakticky všech sektorů,“ uvádí ministerstvo financí.
Tabák bude dražší
Od února vstupuje v účinnost ta část daňového balíčku, která zvyšuje spotřební daně z tabákových výrobků a zahřívaného tabáku.