Na rok 2020 si Martin Půlpitel, jeden ze tří zakladatelů vývojářské firmy Ackee, naplánoval tříměsíční oddech s rodinou ve Velké Británii. Covid-19 mu ale tenhle plán zatrhnul.
„Firmě se s kolegy věnuju osm let. Ještě než děti začnou chodit do školy, chtěli jsme vyrazit na nějakou dobu do ciziny. Já bych se naučil lépe jezdit na koni, děti by trénovaly angličtinu a žena by si odpočinula,“ popisuje Martin Půlpitel plán, který si narýsoval loni touhle dobou. Nic z toho ale nakonec nevyšlo. Přednost dostalo Ackee.
Ale vyplatilo se. Společnost i během turbuletního období, stejně jako v minulých letech, obratově vyrostla o dalších 25 milionů na celkových 100 milionů. Podržely ji hlavně dlouhodobé projekty nasmlouvané ještě před nástupem pandemie.
Hlavními tahouny byznysu byly zakázky pro miliardáře Martina Hájka a Jiřího Mareše, pro které Ackee postavilo aplikace pro sportovní zpravodajství FlashSport a obecné zpravodajství FlashNews. Oba projekty mají ambici dohnat v oblíbenosti platformu FlashScore, kterou už používá 90 milionů lidí.
Dalším z velkých letošních projektů byla i aplikace pro videotéku, kterou sledují miliony diváků mediální skupiny CME v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Bulharsku. Během jara už ale žádné nové obchody nepřicházely. Zájem se začal obnovovat až během léta a podzimu.
„Z pohledu čísel jsme ale ani tak žádný propad neměli, naopak jsme dál rostli. Kdyby loňský rok nebyl tak krizový, s obratem bychom nejspíš skončili hodně nad 100 miliony, ale i tak jsem za konečný výsledek rád a beru ho jako úspěch,“ říká Půlpitel.
Jelikož se firmě podařilo udržet marži nad obvyklým agenturním průměrem ve výši 20 procent, loňský zisk EBITDA mohou počítat v desítkách milionů korun.
Kromě českých klientů má Ackee klienty i na globálním poli. Příkladem může být Audi nebo Samsung. A loni na podzim byla společnost jen kousek od dalšího velkého jména.
„V rámci celosvětového tendru nás oslovila aukční síň Christie’s s tím, že by chtěli globální mobilní aplikaci,“ říká Půlpitel. Ackee sice nakonec neuspělo, ale z Christie’s dostalo zprávu, že se jim navržené řešení líbilo a nevylučují spolupráci v budoucnosti.
„Raději bychom vyhráli, ale i tak si vážím toho, že malou firmu s ani ne stovkou lidí z Prahy si k potenciální spolupráci vybere takový gigant svého oboru,“ dodává Půlpitel.
U Christie’s to sice nevyšlo, ale firmě se podařilo podepsat zakázku pro J&T Banku, pro kterou Ackee aktuálně připravuje kompletní aplikaci pro mobilní bankovnictví. To je přitom úkol, který v IT světě vzhledem ke komplikovanosti bankovních systémů patří mezi ty nejsložitější.
V Ackee už si ale zakázky ze světa financí vyzkoušeli, když pracovali například pro Zonky, filipínskou pobočku Home Creditu nebo menší německou privátní banku. Nic z toho ale nebylo tak rozsáhlé.
Tým Ackee díky práci pro J&T věří, že se mu tím ještě víc otevřou dveře do dalších bankovních domů. Užší zaměření, například právě na finanční sektor, ale v Ackee neplánují.
„Nebudu říkat, že jsme o tom nepřemýšleli, ale pokaždé jsme se shodli, že tudy naše cesta nevede. Máme šikovné a kreativní lidi a ty nebaví dlouhodobě dělat tu samou věc. Tím, že jsme široce rozkročení, dokážeme dělat na zajímavých projektech korporátního typu, ale i na menších věcech, na kterých ani nemusíme nic vydělat, ale děláme je proto, že nás baví. Kdo ale ví, co bude za dva roky,“ uvažuje Martin Půlpitel.
Jedním z takových projektů byla loni i práce na aplikaci pro Světový fond na ochranu zvířat nebo práce na aplikaci eRouška. „Díky naší spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT jsme na eRoušku vypracovali nezávislé posudky, které dokazovaly, že aplikace neodesílá osobní data uživatelů,“ popisuje Půlpitel.
Ten je sice spokojený s tím, jak aplikace funguje, ale příkřeji už hodnotí návaznou infrastrukturu. „Problém je hlavně pomalé trasování. Vím, že jsou hygienici přetížení, ale IT platforma Covid19CZ mimo jiné nabízela i automatická callcentra, což stát vůbec nevyužil,“ kritizuje Půlpitel.
Trojice majitelů Ackee, která má kromě pražské centrály pobočku také v Berlíně, pravidelně dostává nabídky na vstup investora. Zájemce ale dosud vždy odmítli.
„Zatím to pro nás nebylo aktuální. Od začátku podnikání jsme finančně zdraví a peníze na provoz nebo růst nepotřebujeme. Kdybychom o něčem takovém uvažovali, musel by to být natolik strategický partner, který by nám otevřel nové trhy nebo přivedl zákazníky, ke kterým bychom se jinak neměli šanci dostat,“ říká Půlpitel.