Patří k nejznámějším světovým autorkám knih o rozvoji byznysu – a její přednášky patří k nejžádanějším seminářům v oblasti leadershipu i rozvoje firemní kultury pro ty největší a nejznámější světové firmy. Erin Meyer je ve svém oboru respektovanou autoritou a svým způsobem dnes už i celebritou. Mezi její klienty, posluchače jejích seminářů a přednášek patří největší světové organizace, jako je Světová banka, OSN, Google, Johnson & Johnson, Toshiba, Twitter, Heineken, L’Oréal, Volvo, ExxonMobil, Walmart nebo Novo Nordisk.
„Moje práce se zaměřuje na to, jak nejúspěšnější manažeři světa procházejí složitostí kulturních rozdílů v globálním prostředí. Pomáhám společnostem rozvíjet organizační kultury, které přinášejí flexibilitu i inovace,“ popisuje Erin Meyer, autorka několika globálních bestsellerů včetně celosvětově úspěšné knihy The Culture Map.
A „mapa“ její práce je skutečně obdivuhodná. Během své kariéry Erin Meyer naučila už tisíce manažerů z pěti kontinentů dekódovat mezikulturní složitosti ovlivňující jejich úspěch a efektivněji pracovat na těchto rozdílech. I o tom pak píše ve svých knihách.
Dnes je Erin Meyer profesorkou na INSEAD, jedné z nejprestižnějších mezinárodních obchodních škol. V roce 2019 byla v mezinárodní anketě Thinkers50 už podruhé uvedena jako jedna z padesáti nejzajímavějších byznys autorek na světě v oblasti leadershipu a rozvoje firemní kultury.
A letos v lednu se ke světově známým společnostem, jimž pravidelně Erin Meyer přednáší, připojí i některé přední české firmy. V pondělí 18. ledna bude totiž Erin Meyer poprvé přednášet i pro české podnikatele, podnikatelky a topmanažery.
Na svůj seminář si ji pozvala společnost Anderson Willinger. Tématem budou i některé problémy, které ve firmách nastolila nejen současná koronavirová krize. Jak si prosadit inovativní kulturu ve firmě a změnit přístup celého týmu? Nebo jak ovlivňuje práci a produktivitu pobyt většiny týmu na home office? Na tyhle otázky má dostat odpovědi pětadvacítka CEO velkých českých firem, kteří se na seminář přihlásili, přímo od Erin Meyer.
Hlavní metodou Erin Meyer je aplikovat své poznatky přímo v prostředí největších světových firem – a vycházet tak z pozorování práce reálných týmů. Nedávno Erin Meyer například provedla hloubkovou studii s Reedem Hastingsem, spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti Netflix, kde se spisovatelka nechala dokonce zaměstnat: společně pak během dvou let zkoumali základní principy nezbytné pro budování podnikové kultury, která je inovativní, rychlá a flexibilní. Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v jejich nové knize No Rules Rules (volně přeloženo Žádná pravidla, taky pravidla).
Globální kultuře a jejím vlivům se nyní devětačtyřicetiletá rodačka z Minnesoty Erin Meyer věnuje celý život. Američanka žijící dlouhodobě v Paříži zahájila svou kariéru výukou studentů angličtiny v Botswaně jako dobrovolnice Peace Corps a později pracovala s asijskými přistěhovalci ve Spojených státech. Z dlouholeté praxe v oblasti globální kultury a inovací kdysi vzešla témata, které Erin Meyer nyní aplikuje i pro byznys. A byznysmeni jí rádi naslouchají.
„Erin je má profesorka na INSEAD, dlouhodobě radí společnostem v oblasti kulturních zvyklostí. A protože edukace v oblasti inovativního leadershipu je v Anderson Willinger naším dlouhodobým posláním, bylo pro mě právě přizvání Erin na naše semináře jasná volba,“ uvedla pro Forbes Lucie Teisler, partner v Anderson Willinger, která seminář organizuje. Pondělní první seminář Erin Meyer ovšem nebude zdaleka poslední, který tato autorka v Česku plánuje. „Na jaře a na podzim plánujeme další online semináře s Erin pro ženy manažerky ze středoevropského regionu,“ dodává Lucie Teisler.
Podle ní právě současná koronavirová krize fungování uvnitř firem zcela proměňuje – a bude dobré se připravit na to, co přijde po ní. „Home office se může pro řadu společností stát běžnou součástí pracovní praxe a cestou, jak zaměstnance udržet,“ je přesvědčena Lucie Teisler.
„Přesto řada firem bude své zaměstnance chtít zpět v kancelářích. Budeme se však pravděpodobně muset smířit s faktem, že tyto firmy buď zaplatí svým zaměstnancům více peněz, změní 5denní pracovní dobu na 4denní pro jejich lepší motivaci, nebo vybudují kulturu své společnosti s tak vysokou mírou transparentnosti a vlastní rozhodovací pravomocí a z pouze velmi pečlivě vybraných, velmi schopných talentů. Protože v takové kultuře budou pak lidé ochotni obětovat určitou formu pohodlí. Je třeba se na to připravit,“ přidává Lucie Teisler některá témata, o nichž bude na chystaných seminářích pro šéfy a šéfky českých firem řeč.
Knižní klub: co číst, pokud vás zajímají studie Erin Meyer:
The Culture Map
No Rules, Rules