Navzdory krizi způsobené koronavirovou pandemií, kvůli níž řada lidí přišla o značnou část příjmů, se Češi neváhají zadlužovat a investovat do bydlení. Loni si prostřednictvím hypoték napůjčovali vůbec nejvíce peněz v historii – přes čtvrt bilionu korun.
Úroky u tohoto typu úvěrů totiž pandemie sráží stále níž. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se průměrná úroková sazba minulý měsíc udržela pod hranicí dvou procent, kam spadla v listopadu. Konkrétně klesla ještě o dva bazické body na 1,96. Směrem dolů se toto číslo mění již devátý měsíc po sobě.
Od ledna do prosince 2020 poskytli tuzemští bankéři hypoteční úvěry za téměř 254,023 miliardy korun. Byl tak pokořen rekordní rok 2016, kdy si Češi na bydlení napůjčovali 225,809 miliardy.
Vůbec nejsilnějším měsícem loňského roku byl nečekaně prosinec, jemuž toto prvenství obvykle nenáleží. Zájemci o nové bydlení si v posledních jedenatřiceti dnech uplynulého roku došli do finančních institucí pro 29,5 miliardy korun. Poskytnuto bylo v tomto období 9951 hypoték (v průměrné výši 2,966 milionu), což je o 2877 více než v prosinci 2019.
Větší počet sjednaly banky naposledy říjnu 2018 (10 590).
Jestliže se zlevnění hypotečních úvěrů dalo předpokládat, ochota Čechů zadlužit se na desítky let v současné nejisté době překvapila. Ruku v ruce s dostupností hypoték jde velký zájem o koupi nemovitosti, kvůli čemuž reality nezlevňují a místy naopak jejich ceny stoupají.
Odborníci nicméně očekávají, že po rekordním roce přijde letos mírný útlum, přisuzovaný několika hlavním aspektům. Kromě zvětšující se poptávky, táhnoucí ceny nemovitostí výš, je dále zmiňován očekávaný růst úrokových sazeb a zvyšující se nezaměstnanost, kvůli níž skončí některé profese na seznamu „problémových“.
Svou roli sehraje také skutečnost, že došlo k úpravě limitů daňových odpočtů u hypoték: místo dosavadních 300 tisíc korun lze od ledna od základu daně odečíst úroky do maximální výše 150 tisíc korun.