„Opravdu se nemůžu dočkat, až na kurzy přijdou zase děti i dospělí. Je tu bez nich smutno,“ posteskne si Nikola Korčáková. Kreativní prostor, který na pražských Vinohradech pod názvem Dílna K16 vybudovala, zeje téměř rok prázdnotou. Před pandemií na kurzy výtvarné techniky decoupage jezdili zájemci z celé České republiky.
„Decoupage znamená ve francouzštině výstřižek a tato ozdobná technika pochází z 11. století z Japonska. Byla určena méně majetným, kteří neměli prostředky na nábytek z vykládaného dřeva, proto jim posloužil jako náhražka vystřižený papír. V Čechách je známá též jako ubrousková, ale na vysoké profesionální úrovni se jí u nás věnuje minimum lidí,“ popisuje Nikola Korčáková, která pro svou tvorbu i kurzy, kde vás techniku naučí, objednává speciální papír z Japonska či Thajska.
Původní profesí politoložka se k decoupage dostala před 10 lety, kdy experimentovala s nejrůznějšími výtvarnými směry. „Původně jsem myslela, že se budu věnovat politologii. Při škole jsem se ale seznámila s lidmi z okruhu výtvarného umění a zkusila sama chodit na kurz. Když můj vedoucí žasl, co jsem schopná namalovat během jednoho sezení, napadalo mě, že bych se tomu mohla možná více věnovat,“ vzpomíná.
Nápad na to, že by si mohla okolo svého koníčku založit podnikání, přišel ale až během mateřské. „Návštěvy si chtěly odkoupit nejen misky, které jsem pomocí decoupage vytvořila, ale také mnou vyrobený patinovaný či přečalouněný nábytek. Když se uvolnil prostor blízko našeho domu, manžel mě vyzval, abych se konečně odhodlala a splnila si sen o vlastní výtvarné dílně,“ říká Nikola Korčáková.
Začala tak organizovat první workshopy, ale také nabídla své zdobené misky na mezinárodní prodejní portál Etsy. „Bylo překvapením, jak rychle jsem si zde dokázala najít klienty, kteří mě pak oslovovali napřímo. Mými hlavními zákazníky už tedy nejsou Češi, ale Britové nebo Američani,“ vyjmenovává Korčáková, která krátce před Vánoci dokončila zakázku na desítku zdobných mis pro zákazníky v Hollywoodu.
Zatímco v Japonsku či Spojených státech se podobné artefakty vyrobené technikou decoupage prodávají za leckdy astronomické částky, Korčáková zůstává při zemi. Jednu z jejích secesí či starými herbáři inspirovaných mis pořídíte zhruba za tři a půl tisíce korun. „Klientka z Japonska se podivovala, že ruční práce u nás stojí tak málo. Naopak čeští zákazníci se mnou o cenách velmi často smlouvají, někdy mě to až nepříjemně zaskočí,“ prozrazuje výtvarnice.
Vyrobit onu misku je náročný proces, který zabere několik dnů. „Nikdy nedělám dvě stejné, každá je originál,“ podotýká Nikola Korčáková. Prakticky technika decoupage vypadá tak, že kus nádobí ozdobený pečlivě vystříhanými papírovými motivy je potřen 20 vrstvami laku.
Také pro starožitný nábytek, který Korčáková renovuje, patinuje a dekoruje, si spíš jezdí zahraniční klientela. „Bohužel u nás si ke starým kouskům teprve hledáme vztah a učíme se je ocenit. Britové nehledí na to, že komoda s ruční malbou má někde oděrku, ale Čechům to připadá jako kaz, takže si raději koupí novou v Ikei.“
I když by mohla Nikola Korčáková během koronakrize udržet své podnikání hlavně prodejem artefaktů do zahraničí, velmi jí záleží na tom, aby mohla hlavně pokračovat se svými kreativními kurzy pro děti i dospělé. „Za dva roky, co jsem Dílnu K16 založila, se zde vytvořila celá komunita. S návštěvníky kurzů jsem v kontaktu, stýská se nám,“ říká Nikola.
Komunitním způsobem zafungovala i pomoc od spřátelených podnikatelů Evy a Pavla Urbanových z přilehlého butiku s udržitelnou módou a doplňky Nila. Když se dozvěděli, že Dílna bojuje o přežití pomocí sbírky na nájemné na crowfundigové platformě HitHit, nafotili s Nikolou Korčákovou editorial na svůj blog. Díky tomu se o osudech Dílny K16 dozvěděla širší veřejnost a požadovaná částka 60 tisíc byla velmi rychle vybrána.
„Dílnu jsem původně založila také proto, že jsem postrádala při tvorbě společnost. Bylo velkým zadostiučiněním vidět, jak lidé odchází z kurzů inspirovaní a odpočatí. Pevně doufám, že se tyto časy zase vrátí,“ uzavírá s nadějí.