Sněmovna dnes odmítla prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí kvůli epidemii koronaviru. Menšinová vláda Andreje Babiše žádala o dalších 30 dnů stavu nouze, trval by tedy do poloviny března. Za nynější situace končí s nedělí.
Po sedmihodinové debatě pro návrh zvedlo ruku 48 poslanců koaličních ANO a ČSSD. Celá opozice vládní žádost nepodpořila. Pro její přijetí bylo potřebných nejméně 54 poslaneckých hlasů. Stejně co do počtu hlasů dopadlo rozhodování o návrhu lidovce Stanislava Juránka, aby kabinet mohl prodloužit nouzový stav o dva týdny.
Na stav nouze, který z neděle na pondělí po pěti měsících skončí, se váže většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale podle odborníků i poslanců bylo možné vydat i jiným způsobem.
Babišův kabinet teprve začne jednat nad způsobem, jak protipandemický režim aspoň částečně zachovat. Favoritem je zavedení některých opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví.
Co přesně se tedy od pondělí 15. února změní?
Shromažďování. Nouzový stav umožňoval vládě na určitou dobu omezit svobodu pohybu a pobytu, právo se shromažďovat nebo právo na stávku. Od pondělí na podobné zásahy do základních práv vláda nebude mít zákonné prostředky, lidé se proto budou moct volně setkávat na ulici i v domácnostech. Nebude ani možné omezit volný pohyb nebo noční vycházení.
Systém PES. Konec nouzového stavu bude znamenat i konec současného protiepidemického systému PES, který podle ministra zdravotnictví Blatného vyžaduje nouzový stav ve všech jeho stupních, a to právě kvůli omezení shromažďování.
Roušky. Přesto, že se vláda bude muset obejít bez většiny plošných opatření, povinnému nošení roušek se nevyhneme. Tuto povinnost totiž už dříve ministerstvo zdravotnictví zavedlo právě na základě zákona o veřejném zdraví. Rouškami se ostatně bojovalo s nastupující druhou vlnou nákazy i začátkem podzimu, kdy nouzový stav v platnosti nebyl.
Restaurace, hotely, podniky. O uzavření podniků budou nově rozhodovat kraje ve spolupráci s hygienou. Hlavní hygienik i krajské hygieny mohou na základě zákona o ochraně veřejného zdraví významně regulovat jejich provoz. „Restaurace zůstanou zavřené za předpokladu, že obstojí nařízení ministerstva zdravotnictví před případnými soudními procesy,“ uvedl vicepremiér Jan Hamáček.
Obchody. Pokud kabinet nepřijde na to, jak nouzový stav obejít, obchody budou moci od pondělí znovu otevřít. Jejich zavření by totiž znamenalo omezení volného pohybu, které nemá plošně v pravomoci ani hygiena. Krajské hygienické stanice by však mohly v obchodech nařídit opatření jako jsou roušky nebo rozestupy.
Školy. Podle ministerstva školství by mohly školy zůstat zavřené i po skončení nouzového stavu. Je ale otázka, jak to bude ve skutečnosti. V říjnu totiž pražský soud zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice o zavření vysokých škol a přítomnost studentů na výuce musela později zakázat až vláda.