Vybrat střední školu není jednoduché, protože jde o jeden z milníků, který vašemu dítěti určí budoucnost. Ta se však může začít psát i v jiné zemi. Pokud zkusíte střední školu v zahraničí, vaše dítě získá zkušenost, která mu zůstane do konce života. Osamostatní se, pozná jinou kulturu, perfektně se naučí cizí jazyk a hlavně – otevřou se mu dveře do celého světa.
Pro vyloženě akademicky orientované studenty je na studium střední školy nejlepší škola v Británii. Tamní systém je bližší tomu českému než například systém americký.
„Pro studenty, kteří jsou kreativnější, mají široké spektrum zájmů, ale pro sportovce a umělce jsou určitě nejvhodnější internátní školy v USA. Pro ty, kteří nechtějí tak daleko, bych doporučoval americké školy ve Švýcarsku,“ říká Ondřej Kania, spoluzakladatel vzdělávací společnosti JK Education a člen našeho i evropského výběru Forbesu 30 pod 30.
Právě na něj jsme měli následující otázky:
Jak se na střední školu v zahraničí dostat?
Spolupracujte s někým, kdo tomu rozumí. Pomůže vám zorientovat se v nabídce stovek škol v mnoha zemích a pomůže vám identifikovat školy, odpovídající tomu, co hledáte. Vidím v posledních letech trend čím dál mladších studentů, kteří odcházejí na půl roku, na rok a v mnoha případech i na celé studium, do zahraničí. Mladého člověka taková zkušenost nesmírně osamostatní, zocelí, naučí se schopnostem a kompetencím, které v komfortu a pohodlí domova těžko pozná. Naše agentura například zprostředkovává studium na kvalitních, internátních školách v zahraničí pro více než 100 studentů různého věku a zaměření ročně a to číslo neustále roste.
Kolik taková soukromá střední v zahraničí stojí?
Pokud hledáte kvalitní školu, tak to bude téměř vždy škola internátní, tedy ta, která má rozlehlý kampus, kde najdete všechny akademické budovy, sportovní stadion, tělocvičny, divadlo, ale také ubytovací kapacity pro studenty i učitele. Tyto školy stojí obvykle někde kolem jednoho až 1,5 milionu korun ročně se vším. Většina z nich nicméně nabízí finanční pomoc, díky které je možné dosáhnout na slevu ve středních či vyšších desítkách procent. Ve výsledku tak může stačit i půl milionu korun.
Kdy se na zahraniční školu podávají přihlášky, není už pozdě?
Pozdě není, my zvládáme umisťovat studenty ještě dva tři měsíce před začátkem školního roku. Paradoxně jsou studenti ze střední Evropy exotickým zbožím a školy pro rozšíření diverzity, tedy možnost mít o jednu exotickou národnost mezi studenty navíc, udělají výjimku a dobrého kandidáta můžou přijmout i takto těsně před začátkem školního roku.
Jaká je s tím spojená byrokracie?
Přijímací řízení je poměrně náročný proces, proto se na nás každý rok obrací velké množství klientů, kteří nám a agenturám našeho typu koordinaci celého řízení svěří. Obzvlášť pokud ještě chcete žádat o finanční pomoc, tak je to komplikované a je lepší, když celý proces koordinuje někdo, kdo s tím má zkušenosti a má výsledky.
Jsou privátní školy v něčem lepší než státní, co nabízejí navíc?
Privátní školy v zahraničí, se kterými dlouhé roky spolupracujeme, mají v mnoha případech i sto- až dvousetletou historii. Mají velice významné a úspěšné absolventy, každý rok jsou studenti přijímáni na výborné univerzity a díky tomu, že zahraniční nestátní školy tohoto typu finančně žijí nejen ze školného, ale především z darů od svých absolventů, jsou školy vybaveny jednak personálně, ale i materiálně na takové úrovni, o které se nám v naší zemi může jen zdát.
Je samozřejmě možné odjet studovat i na státní školu do Velké Británie či do USA nebo Kanady a bydlet tam v rodině, což vyjde levněji, než jít studovat na nějakou internátní školu. Nicméně ten kvalitativní rozdíl je značný. Člověk nemusí mít vždy připravených 45 tisíc a více dolarů na rok, my zprostředkujeme každý rok desítky milionů korun na finančních stipendiích pro naše studenty, takže ve výsledku stačí mít 20 či 25 tisíc a můžete navštěvovat vysoce kvalitní zahraniční školu. Ta cena je včetně všech poplatků, včetně jídla, pojištění či učebnic.
Ondřej Kania nabízí také několik tipů, kde hledat:
Hawai’i Preparatory Academy
Výuka na Hawai’i Preparatory Academy překračuje rámec běžných osnov a výukových plánů díky nekonečným příležitostem, které Havaj nabízí. Může být tropickým rájem, zároveň centrem vědeckého poznání i křižovatkou, kde se setkávají kultury z celého světa. Programy jako studium havajských tradic a výzkum mořských želv nebo možnost spolupracovat na výzkumu s NASA či s observatoří na nedaleké sopce Mauna Loa nikde jinde nenajdete.
Absolventi školy se pravidelně dostávají na nejlepší univerzity ve Spojených státech, od Dartmouth College přes Kalifornský technologický institut a MIT po Harvard, Princeton nebo třeba Yale.
Westbourne School
Podstatou Westbourne School je přívětivé a inspirativní prostředí zasazené do malebného městečka u moře, jen pár minut od Cardiffu, hlavního města Walesu. Westbourne poskytuje svým studentům bezkonkurenční podporu a péči během vzdělávání, což se pak odráží na jejich bohatých akademických úspěších. Právě zásluhou skvělých výsledků studentů byla Westbourne School už několik let v řadě vyhlášena britskou IB školou roku.
Letos byla studentům školy Westbourne nabídnuta místa například na Univerzitě v Cambridgi za účelem studia práv a přírodních věd. Jeden ze studentů JK Education dostal nabídku od Královské univerzity v Londýně.
Bishop’s College School
Kanadská Bishop’s College School není pouze školou, ale především malou srdečnou komunitou, která je pro studenty z 35 různých zemí druhým domovem. Může se pyšnit vyhlášenými programy pro sportovce, především zdejší hokejový program patří k těm nejkvalitnějším v Kanadě. Nabízí ale i silné a vyvážené akademické zázemí, špičkový IB program, bilingvní možnost pro všechny studenty a výuku v menších třídách, kdy je každému věnován potřebný prostor.
I Bishop’s College School se pyšní absolventy umístěnými na jedny z nejlepších univerzit, kterými jsou např. McGillova univerzita, Torontská univerzita, NYU, Stanford nebo London School of Economics.