Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
V dnešním vydání se o svou digitální rutinu podělí Jaroslav Beck, hudební skladatel a spoluzakladatel společnosti Beat Games, stojící za fenomenálně úspěšnou hrou pro virtuální realitu Beat Saber. Bez kterých aplikací si neumí představit svůj den? Jak podle něj vypadá budoucnost virtuální a rozšířené reality? A jak chytrý má „barák“?
Moje ranní digitální rutina?
Ze všeho nejdřív sáhnu po telefonu a řeším urgentní maily, které přišly přes noc. Snažím se to ale limitovat, aby mi právě tyto maily nakonec neurčily celý plán dne.
Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?
Ze všeho nejvíc to budou sociální sítě, aplikace pro produktivitu a pak dema aplikací ve vývoji.
Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?
Na ostrov – ani na ten digitální – bych si telefon ani počítač nebral.
Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?
Důležité je si uvědomit, že každá technologie je tu od toho, aby poskytla nějaký servis nebo službu. Ať už s dobrým, nebo špatným záměrem. Dostatečně se vzdělat o důsledcích používání různých aplikací nebo sítí už je na nás.
Proto bych řekl, že potenciálně škodlivé je z principu to, čemu dostatečně nerozumíme, nebo u čeho neznáme pravidla používání. Pak ať už se každý rozhodne, zda jsou pro něj rizika spojená s užíváním dané služby o. k., nebo ne. Tyto preference má každý jiné – a platí to jak pro všechny appky a sociální sítě, tak vlastně pro všechen obsah na internetu.
Bichle, nebo Kindle?
ReMarkable (e-inkový elektronický zápisník, pozn. red.).
Moje nejnovější technologická vychytávka…
Stereoskopická 180stupňová kamera. Tento formát videa, který je dnes k vidění ve 3D ve virtuální realitě, vidím jako budoucí alternativu uživatelského videa. Podle mě to bude v budoucnu jeden z nejrelevantnějších formátů. I když třeba ve vyvinutější formě, než jakou nabízí dnes.
Jak chytrá je moje domácnost?
Moje domácnost běží přes interní smart home systém od AMX s nástavbou na Homekit. Vždycky jsem chtěl všechno ve svém hudebním studiu zapnout při příchodu hlasovým pokynem a ovládat věci na dálku, aniž bych musel při odchodu neustále osobně kontrolovat, jestli je vše vypnuté.
Tohle obzvláště pocítíte, když cestujete a v letadle si vzpomenete, že jste něco nevypnuli. A u baráku je to opravdová pomoc, protože těch věcí, co se musejí kontrolovat, povypínat a nezapomenout, je o dost více než v bytě.
Ostatně barák nebo byt vidím jako něco, co má být pro člověka kromě střechy nad hlavou také benefitem a rozhodně ne něčím, co mu zásadně bere čas a s čehož užíváním má starosti. Nedovedu si představit, že bych měl u mobilu nebo u počítače, který používám každý den, před každým hovorem pročistit rozvody a zkontrolovat, jestli je zapnutý procesor nebo je k němu připojená nabitá baterie.
Proto se snažím svůj barák co nejvíce digitalizovat a všechny procesy zautomatizovat. S větší mírou digitalizace ale přichází také větší focus na zabezpečení. Tomu se věnuji opravdu důkladně.
Technologie na mém pracovním stole?
Vše je tu připraveno k tvorbě hudby a konferenčním hovorům. Takže: počítač, repráky, zvuková karta, webkamera, monitor a klávesnice s myší a trackpedem. Vyměnit nic neplánuji. Jen čas od času se bude obměňovat VR headset, který se mi na fotce nevešel do záběru.
Která má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?
Sentimentální hodnotu pro mě mají repráky ATC. Koupil jsem si je za peníze z prvního traileru, který jsem dělal pro Battlefield Hardline. Zůstanou se mnou až do konce mých dnů.
Kolik času denně strávím online?
Vzhledem k momentální situaci je snad nemožné nebýt online, když spolupracujete s lidmi po celém světě. Řekl bych, že asi tak sedmdesát procent mého dne je online v nějaké formě, ať už jen s telefonem v ruce, nebo u počítače. Offline jsou převážně víkendy.
Nafta, nebo elektřina?
Stoprocentně elektřina. Koncem roku jsem si upravil barák tak, aby běžel kompletně na baterky dobíjené solárním polem, ze kterých je dobíjené i elektroauto.
Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?
Virtuální realitu obecně vidím jako nadcházející počítačovou platformu. Její růst je nepopiratelný a její možnosti se rozšiřují každým dnem. Nedivil bych se, kdybychom brzy z mobilních telefonů přecházeli na chytré AR brýle (brýle s rozšířenou realitou, pozn. redakce), které bychom měli přes den na očích.
Virtuální realitu pak vidím jako něco, co bychom mohli používat stejně běžně, jako když si dnes sedneme k počítači. Toto celé bude gamechanger.
Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje (a co by se s tím dalo dělat)?
Virtuální realita je stále ještě nový segment, byť je tu už docela dlouho. Je třeba vytvářet dostupná zařízení, která musejí coby nadcházející masová technologie projít zásadním vývojem jak po hardwarové, tak po softwarové stránce. V tom je nejdál Oculus Quest (headset pro virtuální realitu, který už nevyžaduje propojení s počítačem, pozn. redakce) – cenovou dostupností i vývojem.
Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?
Nejvíc bych si přál, abych byl moudřejší, vzdělanější a se mnou i celé lidstvo. Aby existoval systém, který lidem pomůže relevantní informace hledat a ne jen konzumovat, aniž by vůbec tušili, odkud daná informace pochází a zda už nebyla několikrát upravena.
Mohli bychom dělat lepší rozhodnutí a méně chyb, na které v důsledku doplácejí všichni, i když to tak na první pohled nevypadá. Momentální situace je toho příkladem. Tento proces vidím ale spíše na dalekou budoucnost.