Jaké digitální lifehacky používají lidé, kteří mění Česko a z něj svět? V nové rubrice se díváme pod ruce českým startupistům i tycoonům technologického byznysu, abyste od nich mohli načerpat novou inspiraci na chytré nezbytnosti, aplikace i gadgety.
Svou digirutinu dnes představí Marek Rosa, zakladatel a CEO pražského startupu GoodAI, který si klade za cíl vytvořit takzvanou general AI neboli vysokou formu umělé inteligence, která má například schopnost sama vytvářet a ověřovat hypotézy.
Moje ranní digitální rutina?
Podívám se na e-maily, zda se neděje něco urgentního. Zároveň se ale snažím na e-mailech nezaseknout a nezačít řešit jeden za druhým, protože pak bych po zbytek dne zůstal v reaktivním režimu. Většinu e-mailů řeším až večer, když mám nejdůležitější úlohy dokončené.
Aplikace, bez kterých si nedovedu představit život?
Email, Zoom, WhatsApp, Signal, Fotoaparát / Kamera, Word / Google Docs, obyčejný Notepad, Visual Studio, web browser.
Kterou z nich bych si vzal na opuštěný digitální ostrov?
Visual Studio.
Která sociální síť je hot a která not?
TikTok se mi velmi líbí, ale nepoužívám ho. Je to taková rychlá jednohubková zábava – krátká videa, která mají pointu. Mám rád 9GAG, kde komunita sdílí různé zábavné memy. Baví mě i YouTube. Facebook používám jen okrajově, na komunikaci s lidmi.
Která aplikace či síť je zbytná nebo přímo škodlivá?
Twitter mi přijde v současnosti na hranici škodlivosti. Má dobré vlastnosti, dá se přes něj dozvědět hodně novinek z oblastí, které mě zajímají. Začínám ale pozorovat, že eskaluje konverzace a některé lidi akceleruje do toxického chování. Tato různá „Twitter dramata“ jsou zbytečná.
Bitcoin je pro mě…
… bublina. Navíc se snaží řešit problém nedůvěry mezi účastníky ekonomiky způsobem, který spotřebovává zbytečně hodně energie. Kdyby bylo na mě, bitcoinu bych nedal šanci. Chápu však, že spousta lidí věří, že hodně dalších lidí v budoucnu bude chtít spekulovat s cenou bitcoinů, a tak spekulativní spirála pokračuje.
Bichle, nebo Kindle?
Preferuji klasické fyzické knihy, chci je cítit v ruce. Vedle toho čtu hodně článků online na počítači nebo mobilu.
Nejnovější technologická vychytávka, kterou jsem si koupil?
V GoodAI jsme dokončili základní prototypy naší Badger architektury a teď přišla fáze, ve které ji budeme testovat na větší škále. Z tohoto důvodu jsme nakoupili výkonné servery pro trénování naší umělé inteligence, mám z toho radost.
A nejvíc high-tech věc, kterou vlastním?
VR headset Oculus Quest. Mám ho víc než rok a stále jsem nadšený z uživatelského pohodlí, z nových vlastností, které Oculus neustále přidává, a z velkého množství podporovaných her. Je to produkt desetiletí.
Jak chytrá je moje domácnost?
Snažíme se, aby naše domácnost byla přesným opakem chytré domácnosti. S tou totiž máme zkušenosti a většinou je to jen další komplikace. Preferuji klasiku. To znamená, že když zmáčknu vypínač světla na stěně, tak vím přesně, které světlo se rozsvítí nebo zhasne, a když chci přidat teplotu, tak si to naťukám.
Nechci řešit rozličné mood scény. Nechci, aby ten systém rozhodoval za mě, že je potřeba vypnout topení, protože okno je pootevřené na větračku. Jediné „smart“ řešení u nás jsou věci týkající se automatizace bezpečnosti, tam mi to dává smysl.
Technologie na mém pracovním stole?
Mám dva pracovní stoly, jeden doma, druhý v práci. Obsahem se moc neliší – základem je velký monitor, počítač, notebook, bezdrátová sluchátka, VR headset.
Která má pro mě sentimentální hodnotu a nevyměním ji ani za nic?
Pocitově je to Oculus Quest. Fascinující zařízení, velmi dobré uživatelské rozhraní, otevírá dveře do neuvěřitelných světů.
Kolik času denně strávím online?
Řekl bych, že většinu času kromě chvilek, kdy sportuji anebo kdy se scházím s lidmi. Avšak dnes jsou i setkání přes Zoom, a když sportuji, tak si pustím hudbu z YouTube, takže jsem vlastně online permanentně.
Nafta, benzin, nebo elektřina?
Zatím nafta, ale časem, až bude větší výběr offroad elektroaut, tak bych určitě zvolil elektřinu.
Aktuální pokrok v mém oboru, který považuji za potenciální game changer?
V oblasti AI to bude technologie GPT-3 od OpenAI. Opravdu mě překvapilo, jak komplexní jazykový model to je a že se dá pomocí komunikace primovat na nové úlohy, na kterých nebyl trénován.
V oblasti herního vývoje je to AI, díky které můžeme urychlit vývoj her například tak, že nám vygeneruje herní mapy. Anebo pak AI, díky které jsou postavy ve hře schopné se učit od hráče a pak autonomně fungovat. Toto jsou příklady, na kterých děláme u nás v GoodAI, a věřím, že budou game changer.
Co rozvoj mého oboru v současnosti naopak brzdí či zdržuje (a co by se s tím dalo dělat)?
V oblasti AI nás myslím brzdí to, že dost málo vědců se věnuje výzkumu obecné AI – to je ta, která by byla schopna se rychle a efektivně adaptovat na nové problémy, učit se postupně, učit se jako člověk.
V oblasti herního vývoje nás nebrzdí nic.
Čeho bych se v budoucnosti chtěl dožít tak moc, že bych se kvůli tomu nechal i zmrazit?
Obecná umělá inteligence. Mozkové implantáty, které rozšíří moje kognitivní schopnosti anebo mě propojí s virtuální realitou. Cestování do jiných slunečních soustav a planet. Virtuální archeologie – možnost alespoň virtuálně oživit svět tak, jak vypadal v rozličných érách v minulosti, a vidět, jak lidé tehdy opravdu žili. Fajn je, že v budoucnosti nás čeká exploze inovací v měřítku, které si nedokážeme představit. Na to se těším.
Do kolika let za mě budou moji práci dělat roboti a umělá inteligence?
Je to jen hrubý odhad a zbožné přání, ale myslím si, že za deset let budeme mít AI, která mě buď nahradí anebo doplní a rozšíří moje možnosti. Neberu to tedy tak, že budu zbytečný. Beru to tak, že budu dělat jiné věci než dnes a budu svoje schopnosti znásobovat pomocí doplňků, jako je AI.