Smutný seznam bohužel uzavírá český byznysmen. Petr Kellner je posledním z třiadvaceti dolarových miliardářů, kteří od loňského do letošního března opustili tento svět. I takové zprávy lze vyčíst z nejnovějšího žebříčku nejbohatších lidí planety vydaného magazínem Forbes.
Právě proto, že je na černé listině poslední, představuje Petr Kellner výjimku: ostatní již nejsou do žebříčku započítáni, donedávna nejbohatší Čech v něm však stále ještě figuruje, poněvadž jeho tragická smrt z 27. března po pádu vrtulníku na Aljašce přišla až po finálním dokončení pořadí.
Stejná příčina, katastrofa vrtulníku, stojí i za smrtí francouzského miliardáře a poslance Oliviera Dassaulta (69) – jeho nehoda se přitom přihodila pouhých dvacet dní před tou Petra Kellnera.
„Olivier Dassault byl kapitánem průmyslu, poslancem, místním radním a důstojníkem v záloze vojenského letectva. Za svého života neustále sloužil vlasti a uplatňoval při tom své přednosti. Jeho náhlá smrt je velkou ztrátou,“ kondoloval prezident Emmanuel Macron. I za Petrem Kellnerem se s lítostí ohlédl prezident, respektive exprezident Václav Klaus.
A pád vrtulníku potřetí: v únoru zahynul v troskách zříceného vznášedla polský podnikatel Karol Kania. Do globálního žebříčku by se sice se svým jměním nedostal, nicméně podle Forbesu patřil mezi sto nejbohatších Poláků.
V globálním žebříčku zato ještě loni figuroval ruský miliardář Dmitrij Bosov. Ani on nezemřel přirozenou smrtí – dvaapadesátiletého uhlobarona našli loni v květnu s prostřelenou hlavou, a ač nebyl nalezen dopis na rozloučenou, byla přijata verze o sebevraždě. Této verzi nahrává skutečnost, že tělocvična, v níž se Bobrov zastřelil, byla zamčena zevnitř.
V relativně mladém věku zemřel i člen jedné z legendárních bankovních rodin – teprve sedmapadesátiletému Švýcarovi Benjaminu de Rothschildovi se stal v lednu osudným infarkt.
Ovšem je-li u odchodu člověka alespoň částečnou útěchou požehnaný věk, pak se ho drtivá většina z třiadvaceti zesnulých miliardářů dožila.
Úplně nejstarším byl Marcel Adams, který zemřel osm dní po svých stých narozeninách, přičemž jeho život nebyl jen dlouhý, ale i pozoruhodný. V Rumunsku narozený Žid přežil holocaust, když prchl z nacistického pracovního tábora. Následně bojoval za nezávislost Izraele a v roce 1951 emigroval do Kanady, kde pohádkově zbohatl investicemi do nemovitostí.
Jen pár týdnů před stými narozeninami zemřel brazilský bankéř Aloysio de Andrade Faria. Kromě majetku v hodnotě 1,7 miliardy dolarů za sebou zanechal i obstarožní mercedes z 60. let minulého století, kterým do konce svých dnů jezdil a jenž byl údajně symbol jeho vyhlášené skromnosti.
Když jsme u pozoruhodných osudů, je nutné zmínit příběh amerického miliardáře Sumnera Redstonea. Svérázný mediální magnát, pod jehož impérium spadal mimo jiné Paramount Pictures nebo MTV, přežil v pětapadesáti ničivý požár hotelu, přestože mu kvůli popáleninám lékaři nedávali velké naděje. Nevyšlo mu sice předsevzetí, že bude žít věčně, ale jeho život skončil až loni v létě – 42 let po požáru – ve věku 97 let.
O deset let méně bylo vládci hazardní říše Sheldonu Adelsonovi, který zesnul v prvních dnech letošního roku. Jeho odchod zapříčinil, že vdova Miriam Adelson je nejbohatším nováčkem mezi 2775 dolarovými miliardáři.
Nově příchozích je 493 a Miriam Adelson, vystudovaná lékařka, která založila kliniku na výzkum závislostí, je na 36. příčce s aktuální hodnotou majetku 38,2 miliardy dolarů.