Do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, při kterém před osmi lety zahynuli dva Češi, byli zapletení ruští agenti. V sobotu večer to na mimořádné tiskové konferenci oznámil premiér Andrej Babiš společně s místopředsedou vlády Janem Hamáčkem, který je v současné době pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí.
V reakci na to bude z Česka vyhoštěno osmnáct pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb. Diplomati mají 48 hodin na to, aby opustili naše území.
Policie zároveň vyhlásila pátrání po dvou mužích s pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boshirov. Podle fotografií se ve skutečnosti jedná o ruské agenty Alexandra Miškina a Anatolije Čepiga, kteří jsou podezřelí z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery Julii v Salisbury před třemi lety.
„Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014,“ uvedl premiér Babiš.
Místopředseda vlády Hamáček ho prý o případu informoval v pátek večer. Hanáček také rozhodl z ambasády v Praze vyhostit všechny ruské diplomaty, které české tajné služby jednoznačně identifikovali jako důstojníky tajných služeb. Konkrétně má jít o agenty vojenské rozvědky GRU a příslušníky SVR, rozvědky zodpovídající se přímo ruskému prezidentovi.
V sobotu byl o celé záležitosti informován také Miloš Zeman. „Prezident nám vyjádřil absolutní podporu,“ dodal Babiš.
Česká opozice označila celý případ za ruský akt terorismu na našem území a vyzvala premiéra, aby o situaci jednal v Severoatlantické alianci i se členskými státy Evropské unie, protože násilný akt ze strany Ruska je útokem na celou EU i NATO.
Také generál Petr Pavel, bývalý předseda Vojenského výboru NATO, celou věc pojmenovává jasně. „Akce vedená příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu,“ napsal na Twitter.
Předseda vlády Babiš o vrbětickém případu i vyhoštění osmnácti ruských diplomatů mluvil v sobotu večer se šéfem Evropské rady Charlesem Michelem.
Způsob a formu zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu Babiš ani Hamáček na tiskové konferenci nepřiblížili. Týdeník Respekt, který se dlouhodobě věnuje tématu ruských agentů v Česku a také jejich zapojení do případu otravy novičokem, označil Čepiga s Miškinem za příslušníky specializované jednotky GRU s číslem 29155. Ta se má specializovat na násilné akce v zahraničí.
Podle Národní centrály proti ozbrojenému zločinu přiletěli ruští agenti do Česka 11. října 2014 pravidelnou linkou Aeroflotu z Moskvy a naše hranice opustili 16. října. Odjeli do Rakouska a odtud odletěli zpátky do Moskvy.
Na českém letišti se oba ruští agenti prokázali krycími pasy vystavenými rozvědkou GRU na fiktivní jména Ruslan Boshirov a Alexander Petrov, které o čtyři roky později použili i během akce ve Velké Británii, kdy otrávili dvojitého agenta Skripala nervověparalytickou bojovou látkou novičok.
V Česku měli na podzim 2014 oba ruští agenti v plánu návštěvu muničního skladu ve Vrběticích, to byl veřejně deklarovaný cíl jejich cesty a u správce skladu se také písemně objednali. Na návštěvu muničního skladu se podle Respektu objednali znovu pod falešnými pasy, tentokrát pod jinými jmény, než na jaké do Česka přilétli, a celou dobu po sobě zametali stopy.
K výbuchu v muničním skladu č. 16, který si od Vojenského technického ústavu pronajímá společnost Imex Group, došlo 16. října v 9 hodin a 25 minut. Policie podle Respektu zatím nemá přímý důkaz, že do areálu oba muži fyzicky skutečně vstoupili, ale považuje tuto hypotézou za vysoce pravděpodobnou.
Exploze 50 tun munice ve Vrběticích zabila dva české pracovníky skladu, Luďka Petříka a Vratislava Havránka, a areál muničního skladu srovnala se zemí.
Kromě obrovských materiálních škod si výbuch vyžádal i evakuaci obyvatel z blízkých obcí a několikaleté uzavření okolních lesů a pozemků, které museli pyrotechnici vyčistit od zbytků munice, nejčastěji dělostřeleckých střel a min. Při explozi bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu.
Česká policie podle všeho pracuje s variantou, že ruští agenti ve Vrběticích měli zlikvidovat dodávku zbraní určenou pro ukrajinské ozbrojené síly a konflikt s ruskými separatisty na Donbasu.
Podle Lidových novin Miškin s Čepigem navštívili muniční sklady ve Vrběticích 15. října 2014, den před explozí, a nastražili tam výbušná zařízení. Příchod ruských agentů do areálu zachytily kamery.
Sklad pak zřejmě vybuchl předčasně, k explozi dodávky zbraní podle vyšetřovatelů nemělo dojít na českém území, ale až později při transportu.
Týdeník Respekt píše, že Čepiga s Miškinem měli za cíl zásilku jednoho významného bulharského obchodníka se zbraněmi, kterého chtěli zničením jeho zboží mířícího na Ukrajinu zdiskreditovat v očích jeho obchodních partnerů.